Tüm kadınların el ele vermesi, birlikte sevginin gücünü keşfetmesi ve yayması çok değerli. Birbirimizden ilham almanın yolu hep açık. Ben de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle ilham aldığım bir gezgin ruhu buraya davet etmek istedim. Tanıyanların zaten samimiyetini bildiğine ve tanımayanların da en kısa sürede tanışması gerektiğine inandığım @oralarnereler sakinlerinden İdil Saliha Küntüz Duran!

Şimdilerde bir yandan doğacak Güneş’ini beklerken bir yandan da eşi Burak ile birlikte hareketli evleri Göçebe’yi son haline getirmek için çalışan İdil, sadece bir gezgin değil. Kendisi aynı zamanda bir klinik sağlık psikoloğu. Bu iki yönü bir araya gelince, İdil’in gezgin yaşamından ve deneyimlerine kattığı anlamlardan ilham almamak mümkün değil. Sevimli çocukları Pars ve Troya ile iletişimlerini izlemek de oldukça keyifli.

Dilerim röportajımızı okurken keyif alırsın!

Merhaba güzel kadın,

İlk sorum, cevabı hep kısaca geçiştirilen ancak içten cevaplandığında çok güçlü bir soru olduğuna inandığım bir yerden geliyor: Bugün nasıl hissediyorsun?

Merhaba. Bu aralar ve bugün tatlı bir bekleyişteyim. 9 aylık hamileyim ve kavuşmaya az kaldı inşallah. Umutluyum, belirsizliği kabul edip ona eşlik etmeye çalışıyorum ve şükrediyorum… Tıpkı bilmediğimiz bir yerde gezerken ya da dağda yürürken hissettiğimiz gibi!

Hepimize ilham olması adına, kendinden ve yolculuğundan bahseder misin bize biraz? Yolculukların, yeni yerler keşfetmenin sende uyandırdıkları neler?

Muhteşem! Hayatımın dönüm noktasıdır ilk kampım ve ilk uzun yürüyüş rotam. Keşfedilecek çok fazla deneyim var hayatta. Belki hepsine ömür yetmez ama eşlik etmeden, kabul etmeden keşif olmaz.

Doğadayken eğer savaş halinde olursanız hayatta kalmanız zor. Ancak ona uyum sağlarsanız müthiş bir deneyim. İnsanı insanda tanımak, kültürü kültürde tanımak kadar güzel bir aydınlanma yok.

Ben işkolik bir beyaz yaka iken, makyaj ve kıyafetlerle yani tüketim ile mutlu olacağımı sandığım bir girdaptayken şimdi öz benliğimle barışıp sevmeyi öğrenmeye başladım. Yeni yerler keşfedip yeni kültürler tanırken bu süreç daha da keyifli ve kolay oldu.

Değişen dönemle birlikte seyahat biçimleri de biraz dönüşüyor. Sen bu yıl nasıl planlar yaptın, nerelere gideceksin?

Biz eşimle normalde işlerimizi de ayarlayıp bir ay içinde en fazla 15 gün evde oluyorduk. Kamplar, uzun yürüyüş rotaları, karavan kiralayıp geziler ya da şehir turları… Pandemi bizi durduramadı. Ancak son 1 yıldır evimizi yapıyoruz. Yani 82 model klasik bir otobüsü hareketli eve çeviriyoruz!

Hareketli evimizi yapma sürecindeyken de hamile kaldım, hem de hiç çocuk düşünmezken… Her şey çok hızlı ilerledi. Hamileliğin başlarına kadar bir fiil her gün eşimle hem sanayiye gittim hem de atölyeye ya da toplantılara. Hatta kadının ne işi var sanayide dendi. Ancak hiçbir zararını görmedim. Hatta çok sert ustaları bile tatlı dille iş birliğine ikna etmiş olabilirim.

Şimdilerde daha çok eşim ilgilenmekte. Çok şükür keyfimiz yerinde. Bebeğimize kavuşmayı bekliyoruz. Güneş Kutluhan doğunca da çok kısa bir süre geçsin kedimiz, köpeğimiz ve bebeğimizle evi kapatıp temelli yollara düşeceğiz. Plan o!

Görüp büyülendiğin, herkesin mutlaka görmesi gerek dediğin neresi var? Bir de hayallerini süsleyen, buraya mutlaka gitmeliyim dediğin yerleri merak ediyorum…

Kaçkar Dağları’ndaki atmosfer, manzara ve Trans Kaçkar’daki yürüyüşümüzde kendi gücümü keşfetmem… Likya Yolu’nda her an manzaranın değişmesi… Türkiye’nin her şehri ayrı malzeme gezip görmek isteyene. Doğuya gidince ayrı büyüleniyorsunuz, batıya gidince ayrı. Kuzey ve güney de öyle. Yani tek bir yer yok ülkemizde…

Bunların dışında, Kırgızistan’ın dağları, yaylaları ve yemekleri… New York’un o koşturmacasının ve devasa binalarının arasındaki parklar… Sri Lanka’daki mistik doğa ve içinden adeta yararak geçen demir yolları… Fas’ta çöldeki kum piramitlerinin arasında ufacık hissetmek ve şükretmek…

Yolculuklarında öğrendiğin en değerli şey neydi?

Müteşekkir olmayı öğrendim ve eşlik edebilmeyi… Kontrol etmemeyi…

Ünlü biri ya da aileden… Sana ilham olmuş kadınlar var mı? Şimdi burada hangi yönleriyle ya da sözleriyle anmak istersin onları?

Biz kadınlar tanışsak da tanışmasak da birbirimize her zaman ilham olabiliriz. Sosyal medya büyük bir güç. Her gün birçok kadından ilham aldığım ve onlarla gurur duyduğum bir gerçek. Elbette ki, gözümüzü açtığımızda gördüğümüz annemiz ya da bakım verenimiz hayatımızı oldukça etkiliyor. Annemin ayakta kalabilme yetisi ve yılmaması bana hep ilham olmuştur. Ergenlikten sonra daha iyi anladığım birisi annem. Ama ne olursa olsun biz bu hayata ayrışmaya ve kendimizi bulmaya da geliyoruz. Anlam aramaya, anlamlı bir hayat sürmeye…

İşte bu yolculukta kimden ilham alırsak alalım kendi süzgecimizden geçirmemiz ve en önemlisi kendimizi tanımamız gerekiyor. İhtiyaçlarımız neler? Beni onlardan ayıran ne? Ne yaparsam daha iyi hissederim, daha tatmin olurum? Ne yaparsam daha huzurlu olurum? Ve tüm bunlar karakter yapımla uyuşuyor mu? Kendimi dışlamadan, ezmeden nasıl yontabilirim? Gibi… Her gün sohbetimiz yine kendimizle devam etmeli. Etmeli ki biz de belki böylece birilerine ilham oluruz.

Kadın sesinden dinlediğim şarkılarla bir başka bağ kuruyorum gibi hissediyorum ve benim gibi düşünenler için soruyorum: Dinlemekten keyif aldığın bir kadın müzisyeni ve onun çok sevdiğin bir şarkısını paylaşır mısın?

İdil Üner, Güneşim. Bu aralar çok sık dinliyorum. Yıllar önce ilk çıktığında da yıllarca her yolculuğumda da kulağımdaydı. Şimdilerde çocuğumuzun ismini farkına varmadan Güneş koymamızla yine mutlulukla, duygular şelale dinlemeye başladım. Şebnem Ferah, Sezen Aksu, Yıldız Tilbe, Nazan Öncel de yine çok severek dinlerim.

Son olarak, “Keşke şu soru da sorulsaydı…” dediğin ve cevapların içinden taştığı bir soru ya da söylemek istediğin başka bir şey var mı aklında?

Biz kadınlar birbirimize gönülden destek olursak, özgüvenimizi kimseyi ezmeden beslersek, bu enerjiyi de yine kendimizden alırsak, ne çevremizi ne de kendimizi acımasızca eleştirmezsek, doğadan kopmazsak, yapamam demeden denemeye geçersek, öfkeyle değil de merakla ve heyecanla hareket edersek ve erkeklerle iyi bir takım olursak, işte bu muhteşem olmaz mı?

@oralarnereler

Yorumlar