94. Oscar Ödülleri, 27 Mart’ta Los Angeles’ta yer alan Dolby Tiyatrosu’nda sahiplerini bulacak. En İyi Yönetmen kategorisi adaylarından, Belfast doğumlu Kenneth Branagh’ın hayatından otobiyografik ögeler taşıyan filmi Belfast ilgimizi çekince diğer en iyi yönetmen adaylarının da nereli olduğunu merak ettik.

Jane Campion, Steven Spielberg, Ryûsuke Hamaguchi, Paul Thomas Anderson, Kenneth Branagh… Sen de Oscarlık filmler yapan bu yönetmenlerin nereli olduğunu merak ediyorsan, okumaya devam et!

Jane Campion – Wellington

Sinema dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olarak görülen Oscar’ın en dikkat çeken filmi, 11 dalda 12 adaylığı bulunan ve Jane Campion imzasını taşıyan The Power Of  The Dog oldu. Henüz izlemediysen, ödüller sahiplerini bulmadan izlemeyi düşünebilirsin.

En İyi Yönetmen kategorisindeki tek kadın yönetmen olan Jane Campion, Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington’da doğmuş. Çağdaş kadın film yapımcıları arasında oldukça başarılı bulunan Jane Campion, filmlerinde sunduğu bakış açıları ile beğenilen bir yönetmen.

Wellington’da Gezilecek Yerler

Güney Büyük Okyanus’ta bir ada ülkesi olan Yeni Zelanda’yı oluşturan adalardan Kuzey Adası’nda bulunan Wellington, Okyanusya’daki en kalabalık başkent olarak biliniyor.

Wellington’da gezilecek yerler arasında; ülkenin kültürel hazinesine şahit olma imkanı sunan Te Papa Tongarewa Müzesi, 1868 senesinden bu yana varlığını sürdüren ve Yeni Zelanda’nın en eski botanik bahçesi olan Wellington Botanik Bahçesi, 225 hektarlık orman arazisine yayılan ve yaban hayatın korunmasını amaçlayan Zealandia Ecosanctuary, başta Yüzüklerin Efendisi olmak üzere King Kong, Narnia Günlükleri, Avatar gibi filmlere ait kostüm, heykel ve araçların görülebileceği The Weta Cave, Thomas Cooke ve Ruth Crisp’e ait teleskoplara ev sahipliği yapan Carter Gözlemevi-Uzay Yeri ve çok daha fazlası sayılabilir.

Yeni Zelanda Parlamento Binası’nın arı kovanına benzeyen binası The Beehive, şehrin ikonlarından Wellington Teleferiği ile füniküler sisteminin gelişimi gösteren Füniküler Müzesi, Wellington Müzesi, Matiu-Somes Adası, Red Rocks-Pariwhero ve Miramar Yarımadası da Wellington’da görülecek yerler listene ekleyebileceğin yerlerden. Ayrıca farklı bir deneyim için Bluebridge Cook Boğazı’nda feribot yolculuğuna çıkabilirsin ya da şehrin en güzel yürüyüş parkurlarından Skyline Parkuru’nu keşfe çıkabilirsin.

Kenneth Branagh – Belfast

Kuzey İrlandalı oyuncu ve yönetmen Kenneth Branagh, Kuzey İrlanda’nın hem en büyük şehri hem de başkenti Belfast’ta dünyaya gelmiş. 9 yaşında ailesiyle birlikte İngiltere’ye taşınmış ve 23 yaşına geldiğinde büyük bir İngiliz tiyatro topluluğu olan Royal Shakespeare Company’ye katılmış.

Kariyeri boyunca hem oyunculuğu hem de yönetmenliği devam ettirmiş olan Kenneth Branagh’ı, Harry Potter ve Sırlar Odası filminden hatırlayabilirsin. Kendisi Hogwarts profesörlerinden Gilderoy Lockhart’ı canlandırmış.

Kenneth Branagh’ın yönetmenliğini yaptığı, 21 Ocak 2021’de İrlanda ve Birleşik Krallık’ta vizyona girmiş olan biyografi, dram ve tarihi içerikli Belfast filmi, En İyi Yönetmen kategorisi dahil 6 farklı kategoride Oscar’a aday oldu.

Belfast’ta Gezilecek Yerler

Dublin’den sonra İrlanda adasındaki en büyük ikinci şehir olarak dikkat çeken Belfast, aynı zamanda Kuzey İrlanda’nın başkenti. Burası, Titanic gemisinin doğduğu yer olarak biliniyor. Belfast’ın denizcilik mirasının bir anıtı olan Titanic Belfast’ı ziyaret etmek mümkün.

Belfast Botanik Bahçeleri’nde bulunan Ulster Müzesi, Donegall Meydanı’nda bulunan Belfast Belediye Sarayı, Belfast Kalesi, Mimar Sir Thomas Drew’in tasarladığı ve 1898’den bu yana kapıları açık olan St. Anne Katedrali, Büyük Opera Evi, St. George Pazarı ve Stormont olarak anılan Parlamento Binaları Belfast’ta gezilecek yerler olarak sayılabilir.

Paul Thomas Anderson – Kaliforniya

En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Özgün Senaryo kategorilerinde Oscar’da aday olan Licorice Pizza filminin yönetmeni Paul Thomas Anderson, Amerikalı bir yönetmen ve film yapımcısı. Kendisi, Kaliforniya’nın Hollywood’a yakın noktalarından Studio City‘de doğmuş.

İlk filmi Sydney’i 26 yaşında çeken yönetmen, bir sene sonra çektiği Boogie Nights filmi ile En İyi Senaryo dalında Oscar’a aday olmuş. Magnolia, Kan Dökülecek ve Usta gibi filmlerle başarılarından söz ettiren yönetmen, bu yıl da Licorice Pizza ile dikkat çekiyor.

Kaliforniya’da Gezilecek Yerler

Amerika Birleşik Devletleri’nin batısında bir eyalet olan Kaliforniya’nın başkenti Sacramento, en büyük şehri Los Angeles ve bölgenin önemli turizm ve finans merkezlerinden San Francisco mutlaka görülmeli. Yönetmen Paul Thomas Anderson’ın dünyaya geldiği Studio City semti ve Oscar törenlerine ev sahipliği yapan Hollywood da Los Angeles içinde yer alıyor.

Kaliforniya’da görülecek yerler arasında; Golden Gate Köprüsü, Alcatraz Adası, Universal Studios Hollywood, Walk of Fame, uzun ve kumlu sahilleri ile beğenilen tatil adresi Santa Barbara, Santa Monica, Yosemite Ulusal Parkı, Sunset Strip ve San Diego’nun tarihi Gaslamp Mahallesi, Universal City Overlook ve çok daha fazlası sayılabilir.

Ryûsuke Hamaguchi – Kanagawa

Haruki Murakami’nin kısa bir hikayesinden sinemaya uyarlanan Drive My Car’ı yazıp yönetmenliğini yapmış olan Ryûsuke Hamaguchi, Japonya’nın Kanagawa prefektörlüğünde dünyaya gelmiş. En İyi Yönetmen dalında Oscar’a aday gösterilen az sayıda Japon yönetmenden biri olarak dikkat çeken Ryûsuke Hamaguchi’nin son filmi; En İyi Film, Yabancı Dilde En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Uyarlama Senaryo kategorilerinde Oscar’a aday gösterildi.

Kanagawa’da Gezilecek Yerler

Kanagawa prefektörlüğünün merkezi ve en büyük şehri Yokohama, geleneksel Japon tarzı bir bahçe olan Sankei-en, Çin Mahallesi, eğlence parkı Yokohama Cosmo World, Japonya’nın ilk açık hava müzesi olan Hakone Açık Hava Müzesi, günümüzde müze olarak hizmet veren Odawara Kalesi, Zoorasia, Yamashita Parkı, Tsurugaoka Hachiman-gu Tapınağı ve Nissan Motor Müzesi Kanagawa’da gezilecek yerler arasında sayılabilir.

Kamakura’da yer alan dikkat çekici Budist tapınağı Kōtoku-in, Kamakura’nın Büyük Buda’sına ev sahipliği yapıyor. Burayı da görülecek yerler listene mutlaka eklemelisin. Ayrıca ramen seviyorsan Shin-Yokohama Ramen Müzesi’ne gidebilir, minik ramenlerden tadımlık olarak alıp birçok çeşidin tadına bakabilirsin.

Steven Spielberg – Cincinnati

Amerikalı sinema yönetmeni, yapımcı ve senarist Steven Spielberg, listemizdeki en tanınan yönetmenlerden olabilir. Kendisi Ohio eyaletinin Cincinnati kentinde dünyaya gelmiş. Jaws, E.T. ve Jurassic Park gibi popüler filmlerin yönetmenliğini yapmış olan Steven Spielberg, bilimkurgunun en başarılı örneklerini ortaya koymuş.

Steven Spielberg’in yönetmenliğini yaptığı Batı Yakası’nın Hikayesi, 1957 yapımı müzikalin uyarlaması. Film, En İyi Yönetmen kategorisi dahil 7 farklı kategoride Oscar’a aday gösteriliyor.

Cicinnati’de Gezilecek Yerler

Cincinnati ABD’nin Ohio eyaleti sınırları içinde yer alıyor. Büyüleyici bir doğal güzellik sunan Ohio Nehri’nin kıyısında kurulmuş olan Cincinnati’ye gittiğinde, mutlaka Ohio Nehri’nde tekne turu yapmalısın. Resmi olarak 1875 senesinde açılmış olan Cincinnati Hayvanat Bahçesi ve Botanik Bahçesi de Cicinnati’de gezilecek yerler arasında ilk sıralarda sayılabilir.

Cincinnati Senfoni Orkestrası ve Operası’nın da yer aldığı tarihi Over-the-Rhine bölgesindeki yapılar arasında güzel fotoğraflar çekebilirsin. Şehrin sembollerinden biri olan John A. Roebling Asma Köprüsü, Cincinnati Müze Merkezi, Cincinnati Sanat Müzesi, Ohio’nun en eski pazarlarından Findlay Market, Carew Kulesi ve Seyir Terası görülecek yerler listene eklemen gereken diğer yerler.

Yorumlar