Kışın hafta sonu tatili için gidilecek yerler mardin

Kış ayları geldi, havalar soğudu ama tabii ki her mevsimin tadı bir başka. Kışın soğuk havalarda sokaklarda gezindikten sonra sıcacık bir kafeye girip ince belli bardakta eller yana yana içilen o çayın tadı ve verdiği huzur, kendini özleten cinsten. Buna benzer anlar her birimizin bakış açısından çoğaltılabilir tabii ki. Yeter ki anın içinde keyifle kalmayı hatırlayalım!

İçimizi ısıtacak bir hafta sonu gezintisi de kış aylarında kendimize hediye edebileceğimiz güzel bir deneyim diye düşünüyoruz. Yaşadığın şehrin yakınlarında kalmayı ya da biraz uzaklaşmayı tercih edebilirsin. Hangisinin sana daha uygun olacağına karar vermeden önce kışın hafta sonu tatili için gidilecek yerler önerilerimize göz atmaya ne dersin?

Mardin

Evet, kışın Mardin biraz soğuk olabilir ama yine de şehrin sokaklarında mistik bir gezintiye çıkmak içini ısıtacaktır diye düşünüyoruz. Karlı günlere denk gelirsen, şehri bambaşka bir açıdan görmenin ve fotoğraflamanın tadını çıkarabilirsin. Eski Mardin evleri, üzerlerine karlar düştüğünde oldukça fotojenik oluyor.

Mardin Müzesi, Deyrulzafaran Manastırı, Şehidiye Camii, Mardin Ulu Camii, Abbaralar, Kasımıye Medresesi, Tarihi Mardin Çarşıları, Sabancı Kent Müzesi, Dara Antik Kenti, Midyat, Telkari Çarşısı gibi Mardin’de gezilecek yerleri keşfe çıkıp ardından içini ısıtacak bir restoranda Mardin’in yöresel yemeklerini tadabilirsin.

Mardin butik oteller arasından seçimini yap, yerini ayırt ve bu eşsiz şehri gezmek için yola çık. Tarihi binalardan birinde konaklarken ve şehrin geçmişten bugüne uzanan sokaklarında gezerken kendini zaman yolculuğuna çıkmış gibi hissetmen mümkün.

Kışın hafta sonu tatili için gidilecek yerler mardin

Yalova

Yüzölçümü olarak Türkiye’nin en küçük şehri Yalova, pek çok güzelliği bünyesinde barındırıyor. Doğası, tarihi ve kültürel değerleri ile oldukça dikkat çekici olan şehir, hem büyük şehirlere yakın hem de kalabalıkların stresli karmaşasından uzak oluşu ile gönülleri fethediyor.

Her mevsim farklı güzellikler sunan Yalova’da kış tatili planlamak istersen, dinlendirici ve rahatlatıcı bir kaplıca tatili deneyimleyebilirsin. Hafta sonu için Yalova termal otellerde yerini ayırtıp hem güzel doğanın hem de içini ısıtacak termal suların keyfini sürmeye ne dersin?

Buralara gelmişken Yalova’da gezilecek yerler arasında öne çıkan Atatürk Köşkü, Yürüyen Köşk, Karaca Arboretumu, Sudüşen Şelalesi gibi yerleri ziyaret edebilirsin. Dilersen Yalova sahilinde vakit geçirip dönmeden bir de buraların meşhur tatlısı Yalova sütlüsünün tadına bakabilirsin.

Kışın hafta sonu tatili için gidilecek yerler

Hatay

Tarih, kültür, lezzet… Hatay, tüm zenginlikleriyle oldukça cömert bir şehir. Lezzet konusundaki çeşitliliğiyle UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil olan Hatay, 2017 senesinden bu yana Yaratıcı Gastronomi Kenti olarak öne çıkıyor. Dolayısıyla bir hafta sonunu Hatay’ın yöresel lezzetlerine ayırmak seni oldukça mutlu edebilir.

Hem Hatay’da gezilecek yerleri keşfetmek hem de buraların özel yemeklerini tatmak için yola çıkmadan önce Hatay otelleri arasından sana en uygun olanı seçerek yerini ayırtmayı unutma. Sonrasında kaytaz böreği, Hatay tepsi kebabı, yoğurtlama, humus, Hatay içli köftesi, oruk gibi pek çok lezzetin tadını çıkarabilirsin. Şehre tatlı bir veda için kendine kireçte kabak ya da Hatay künefesi ısmarlayabilirsin.

Kışın hafta sonu tatili için gidilecek yerler

Eskişehir

Hafta sonu kaçış rotaları düşünülünce Eskişehir, ilk akla gelenlerden biri oluyor her zaman. Öğrenci şehir olarak da bilinen Eskişehir, her mevsim oldukça eğlenceli. Porsuk Çayı çevresinde gezinebilir, Odunpazarı’nda bulunan Atlıhan El Sanatları Çarşısı’ndan hediyelik eşyalar alabilir, Odunpazarı Modern Müze (OMM) ile sanat yolculuğuna çıkabilirsin.

Eskişehir’de gezilecek yerler arasında; Balmumu Heykel Müzesi, Eti Arkeoloji Müzesi, Eskişehir Havacılık Müzesi gibi çok sayıda müze, Yunus Emre Türbesi ve Müzesi, Nasreddin Hoca Evi, Şelale Park ve Japon Bahçesi sayılabilir.

Şehrin sembollerinden biri haline gelmiş Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı içinde yer alan Masal Köşkü, Sualtı Dünyası, amfitiyatro, Uzay Evi ve Korsan Gemisi gibi alanları da mutlaka görmelisin. Bol bol gezip ardından günün yorgunluğunu atmak için odana çekilebilirsin. Eskişehir otellerinde önceden yer ayırtmayı unutma.

Kışın hafta sonu tatili için gidilecek yerler

Konya

Her yıl 7-17 Aralık tarihlerinde Konya’da gerçekleşen Şeb-i Arus törenleri, yılın bu zamanlarında şehre gelen turist sayısını artırıyor. Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin 748’inci Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Törenleri, 2021 yılında “İrfan Vakti” temasıyla düzenleniyor. Mevlana’nın öğretilerine ilgisi olan herkes bu dönemde Konya’da buluşuyor.

Yılın farklı dönemlerinde de buraya geldiğinde, Konya’da gezilecek yerlerin çok fazla olduğunu göreceksin. Mevlana Müzesi, Karatay Medresesi-Çini Eserler Müzesi, Konya Arkeoloji Müzesi, İnce Minareli Medrese – Taş ve Ahşap Eserler Müzesi, Kyoto Japon Parkı, Konya Kültür Park, Konya Tropikal Kelebek Bahçesi, Konya camileri ve çok daha fazlası ziyaret edilmeyi bekliyor.

Şehre gelmişken Konya’nın yöresel yemeklerinden etli ekmek, tirit ve fırın kebabı gibi tatları da deneyebilirsin. Kalacağın yere karar vermek için Konya otellerini inceleyip sana en uygun olan tesiste yerini hemen ayırtabilirsin. Sonrasında güzel bir hafta sonu seni bekliyor olacak!

Kışın hafta sonu tatili için gidilecek yerler

Yorumlar