İlkler şehri olarak da anılır Eskişehir… İlk eğitmen kursunun açıldığı, ilk Türk lokomotif olan Karakurt’un ve ilk yerli otomobil olan Devrim’in üretildiği, ilk köy enstitüsünün açıldığı, ilk cadde süpürme ve otobüs yıkama aracının üretildiği, ilk F-16 motoru ve helikopter parçasının üretildiği, ilk Türk Dünyası Kültür Başkenti gibi pek çok yeniliğe adım atılan yerdir aynı zamanda.

5 sene Eskişehir’de yaşamış biri olarak, İstanbul’a döndüğümden beri içten içe özlem duyarım bu müthiş şehre. Öyle çok yer ve etkinliği ile hafızaya kazıdı ki kendini, özlememek mümkün değil zaten. Mesela Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi ve Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin beraber çalışıp organize ettiği Uluslararası Sokak Festivali vardır. Her sene mayıs ayında katılımcıların eğlenceli kostümler giydiği, bol sanat ve müzikli aktivitelerin gerçekleştirildiği Sokak Festivali’nde (ki Porsuk’taki dubaların üstünde gece boyunca süren konserler harikadır!) doyasıya eğlenilir, danslar edilir, bir sonraki festival iple çekilir. Yine İletişim Bilimleri Fakültesi’nin desteğiyle 1998 yılında ‘’Sinema Günleri’’ olarak Anadolu Üniversitesi’nin 40. yılını kutlamak için düzenlenen etkinlikler çerçevesinde başlayan ve zamanla üniversitenin sınırlarını aşıp şehre yayılan Uluslararası Eskişehir Sinema Günleri de kaçırılmaz etkinliklerden biridir. İlk defa duyduğunuz birçok filmi keşfedip, en sevdiğiniz yönetmen, senarist ve oyuncuların katılımıyla heyecanınızı artıran bu etkinlik de mayıs ayı içerisinde yapılır. Uluslararası Eskişehir Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali, Bahar Şenliği Yürüyüşü, Opera ve Bale Günleri, Yunus Emre Kültür ve Sanat Haftası ve daha birçok etkinlik ve aktiviteye ev sahipliği yapan şehirde görülecek sayısız durak var.

Peki Nereleri Gezmeliyim Eskişehir’de?

Odunpazarı

Meşhur Safranbolu ve Beypazarı evlerine benzerliğiyle anılan otantik, gösterişli ve rengarenk evlerin sağlı sollu sıralandığı, Eskişehir’in en eski ve turistik yerlerinden biri… Eskişehir’e gelip de mavi, pembe veya sarı evlerin önünde fotoğrafı olmayan insan pek yoktur.

Tarihi dokunun korunarak modern bir çehreyle yenilendiği Odunpazarı’na yolunuz düşmüşken; Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Atlıhan El Sanatları Çarşısı, Şelale Park, Balmumu Müzesi, Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Lületaşı Müzesi ve Osmanlı Evi’ni de mutlaka görün.

odunpazari

Eskişehir’in en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı’nın rengarenk evleri…

Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı

Eskişehir; geniş, ferah, temiz ve dinlendirici parklarıyla akılda kalır daha çok. Çünkü eğer yaşadığınız şehirde bina ve taş yığınıyla çevriliyseniz bu şehir sizi çok şaşırtacak! Ağaç, yeşil, gölet, gölette yüzen kuğu, saatlerce kitap okuyabileceğimiz geniş bir park ve cıvıl cıvıl kuş sesleri gibi şehir hayatında hasret kaldığınız her şey burada mevcut!

Sazova’nın bilim, sanat ve kültür parkı diye anılmasının sebebi içeride her türlü ilgi alanına hitap eden sayısız etkinlik barındırması. Örneğin gök kubbe şeklinde tasarlanan dev ekranda olağanüstü bir uzay macerasına çıkartan Sabancı Uzay Evi, gökyüzü aşıklarının aklını başından alıyor. 3200 m2’lik bir alanda Tropikal Akvaryum, Mersin Akvaryumu, Teraryum, Amazon Nehri gibi bölümlerinde dünyanın birçok yerinden getirilen balık çeşitlerini görebileceğiniz Eti Sualtı Müzesi ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden biri. Korsan masallarında anlatılanların somut halini görebileceğiniz Korsan Gemisi ve parkın simgesi haline gelen Masal Şatosu en çok fotoğraflanan kısımların başında geliyor. Masal Şatosu, çatısında Türkiye’nin dört bir yanındaki ünlü kulelerin bir araya getirilmesiyle (Galata Kulesi, Yivli Minare, Çan Kulesi, Burgulu Minaresi, Kız Kulesi, Adalet Kulesi, Ulu Camii’nin minaresi vb.) inşa edilmiş.

sazova

Tertemiz havası, uzun yürüyüş yolları ve şahane manzaralarıyla Sazova…

Kentpark

Eskişehir’in en popüler parklarından biri de burası. 300.000 m2’lik bir alana sahip olan bu parkta restoran, kafe, açık yüzme havuzları, çocuk oyun alanları, büfeler ve bu kadar ünlenmesinde en büyük pay sahibi olan yapay bir deniz bulunuyor.

Denizi olmayan bir şehirde gerçek deniz kumu kullanılarak yapılan Türkiye’nin ilk yapay plajında genç ziyaretçilere ve çocuklu ailelere ayrı bölümler de mevcut. Yine metropollerde özlediğimiz temiz havanın bol olduğu, stresten uzak doğal bir alanda uzun uzun yürümek gerek…

kentpark

Türkiye’nin ilk yapay denizinin bulunduğu Kentpark’ı mutlaka görün!

Şelale Park

Şelale Park, Eskişehir’in en eski yerleşim yeri olan Odunpazarı’nda bulunuyor. Adını parkın içinde yer alan 1400 m2’lik yapay şelaleden alıyor. Parkta; uzun yürüyüş yolları, yel değirmeni, çocuk oyun alanları, kafeler, Don Kişot ve Sanço Panza heykelleri ile küçük bir amfitiyatro mevcut. Yel değirmeninin aynı zamanda Eskişehir’in panoramik manzarasını izleyebileceğiniz keyifli bir seyir terası olduğunu da belirteyim.

Mutlaka Ye!

Eskişehir 19. yüzyılda Kırım, Kafkaslar ve Balkanlar’dan yoğun olarak göç aldığından yemek kültürü de buna göre şekillenmiş. Çiğbörek ve Balaban Köfte gibi yöresel yiyecekler aslında bu göçün etkisiyle yerleşen lezzetler arasında… Haşhaşlı gözleme, toyga çorbası, nohutlu veya mercimekli mantıyı mutlaka deneyin, üstüne de tatlı niyetine met helvası yemeyi unutmayın.

Hikayesi Cumhuriyet’in ilk dönemlerine dayanan Kalabak suyunu denemeyi de ihmal etmeyin. Atatürk’ün şehri ziyarete geldiği bir gün içtiği suyu beğenmeyip belediye başkanından daha iyi bir su bulması talimatıyla Türkmen Dağı’nın yamacındaki Kalabak Köyü’nün yakınlarında bulunan su, günümüzde de şehrin en ünlü suyu unvanını kaptırmamış.

Kısacası sürekli enerjik ve hareketli sokakları, müzeleri, geniş şehir parkları, sanata, müziğe ve hayata verdiği önem ile dolu dolu bir tur yapmanızı sağlayacak bu şehri en kısa zamanda görün!

cigborek

Eskişehir’in lezzetleri bir başka…

Etstur’un Eskişehir Turları’na katılmak için tıklayın…

Cansu Yıldız

Yorumlar