Dünyada etrafını çevreleyen büyüleyici doğa harikalarının yanı sıra tarihi değerleri ve ilginç tasarımlarıyla bulundukları bölgelerin simgeleri durumuna gelmiş yollar yer alıyor. Çoğu insan tarafından bilinen ve bulundukları güzergahlarda dikkat çeken bu yolların hangileri olduğunu öğrenmek ister misiniz? Eğer uzun yol aşığıysanız ve güzel bir güzergah belirleyip, özgürlüğe doğru yol almak istiyorsanız bu yollar size eşlik edebilir. San Francisco’daki Lombard Caddesi’nden Londra’daki Abbey Road’a, dünya çapında bir üne sahip olan yollarda seyahat etmek yolculuğunuzu unutulmaz kılacaktır. Şimdi kemerlerinizi bağlayın ve bu eşsiz yolculuğun keyfini çıkarın!

Lombard Caddesi, ABD

San Francisco’da bulunan Lombard Caddesi, dünyanın en kıvrımlı şehir içi yolu… Sadece bir blokluk mesafede Hyde ve Leavenworth sokakları arasında kıvrılarak ilerleyen yol, oldukça dik bir eğime sahip. 8 adet “U” şeklinde kıvrımı bulunuyor. Bu yolda sizi, zor ama eğlenceli bir yolculuk bekliyor!

Dünyanın en çarpık yolu olarak tarihe adını yazdırmış.

Dünyanın en çarpık yolu olarak tarihe adını yazdırmış.

Las Vegas Bulvarı, ABD

Işıltılı yapıları ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Las Vegas Bulvarı, dünyanın en simgesel bulvarlarından biri. Sokak sihirbazlarından büyüleyici fıskiye şovlarına kadar birçok güzelliğin yer aldığı yolda ilerlerken hipnotize olmamak elde değil. Arkanıza yaslanın ve bu şehrin baş döndüren ışıklarının tadını çıkarın!

Aracınızla gezerken, yemek alabilir ve etraftaki gösterileri izleyebilirsiniz.

Aracınızla gezerken, yemek alabilir ve etraftaki gösterileri izleyebilirsiniz.

Büyük Okyanus Yolu, Avustralya

Birinci Dünya Savaşı’ndan dönen askerler tarafından Torquay ve Warnambool şehirleri arasında inşa edilen dünyanın en büyük anıtı unvanını taşıyan Büyük Okyanus Yolu, 240 km uzunluğa sahip dünyanın en meşhur turistik asfalt yollarından biri. Okyanus manzarası ve bölgeye has doğal güzelliklerin büyüleyiciliğini yeniden keşfetmek için yola çıkmaya değer.

Doğal güzelliklerine hayran bırakan bir yol!

Doğal güzelliklerine hayran bırakan bir yol!

Abbey Road, İngiltere

Yolunuz Londra’ya düştüyse efsanevi müzik grubu Beatles’ın 11. albümü “Abbey Road”un kaydedildiği Abbey Road Stüdyoları’nın bulunduğu yolda arabanızla dolaşmadan dönmek olmaz! Beatles’ın o ünlü albüm kapağı pozu, albüme de adını veren bu sokakta çekildi. Siz de arabanızdan inerek arkadaşlarınızla bu meşhur pozu verip, sosyal medya hesaplarınızda unutulmaz bir anı paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu yoldan geçerken Abbey Road albümündeki Here Comes the Sun, Come Together veya The End parçalarını dinlemek güzel olabilir.

Beatles’ın 11. albümü “Abbey Road” un kapağında yer alan simgesel bir yol.

Beatles’ın 11. albümü “Abbey Road” un kapağında yer alan simgesel bir yol.

Trollstigen, Norveç

Norveç dilinde “Trollerin Yolu” anlamına gelen Trollstigen, 11 adet keskin virajdan oluşuyor. Orta Dünya’ya doğru yolculuk yaptığınız hissine kapılabilirsiniz. Eğer bacaklarınıza güveniyorsanız Trollstigen’in tepesine çıkıp, kartpostalları anımsatan manzarasını görmek için 320 metre yükseklikten akan Stigfossen Şelalesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Norveç'in eşsiz tabiatıyla süslenmiş bir yol...

Norveç’in eşsiz tabiatıyla süslenmiş bir yol…

Route 66, ABD

Amerika otoyol sistemini 1985 senesinde eyaletler arası yola bırakmasıyla otoban sisteminden çıkarılan Route 66, bir zamanlar “Amerika’nın Ana Yolu” olarak adlandırılıyordu. Illinois eyaletinden başlayarak sırasıyla Missouri, New Mexico ve Arizona dolanıp Los Angeles’ta son bulan yol, şimdilerde “Tarihi Route 66” olarak anılıyor. Eğer araba ile yolculuk yapacaksanız Amerika’ya has bir değer olarak varlığını hala sürdüren bu yolda bir sürüş deneyiminiz de olsun!

“Amerika’nın Ana Caddesi” ya da “Ana Yol” lakaplarıyla dünyanın en tanınmış yollarından...

“Amerika’nın Ana Caddesi” ya da “Ana Yol” lakaplarıyla dünyanın en tanınmış yollarından…

Stelvio Geçidi, İtalya

Alpler’in İtalya ile birleştiği yerde bulunan Stelvio Geçidi, araba ile yapılan yolculukların doruk noktası sayılabilir. Otomobil mükemmellik testlerinin zirvesi olarak da tanımlanan yol, Doğu Alpleri arasında keskin virajlarıyla kıvrılarak ilerliyor. Dünyanın en ünlü yollarından olan Stelvio Geçidi’nde karlarla kaplı zirveler yaklaşık olarak 24 km boyunca size eşlik ediyor. Geçidin sunduğu manzaralar görülmeye değer!

Araba yolculuğunun doruk noktası...

Araba yolculuğunun doruk noktası…

Orchard Yolu, Singapur

Büyük markalar, tasarımcılara ait mağazalar, lüks restoranlar ve otellerin hepsi bu eşsiz güzergah üzerinde yer alıyor. Günümüzde kentin en seçkin alışveriş bölgesi olarak bilinen Orchard Yolu’nun, uzun zaman önce meyve bahçelerinin bulunduğu bir yol olduğunu biliyor muydunuz? Ve adını da bu meyve bahçelerinden alıyor. Singapur Devlet Başkanı’nın resmi konutunun da yer aldığı Istana bölgesini de içine alan Orchard Yolu, dünyanın en ünlü yolları arasında bulunuyor.

Kentin en hareketli bölgesi...

Kentin en hareketli bölgesi…

Şanzelize Bulvarı, Fransa

Lüks mağazaları, şirin kaldırım kafeleri, yolun iki yanında uzanan özenle şekillendirilmiş ağaçları ve yolun batısında bulunan Zafer Takı ile Fransızların dünyanın en güzel bulvarı olarak tanımlanan Şanzelize Bulvarı! Paris’in büyüleyici güzelliklerinin yer aldığı harika bir yol… Binlerce turiste ev sahipliği yapıyor olmasına rağmen zarafetini her zaman koruyor.

Yolun batı ucuna doğru giderseniz, şehrin siluetine ulaşabilirsiniz.

Yolun batı ucuna doğru giderseniz, şehrin siluetine ulaşabilirsiniz.

Guoliang Tünel Yolu, Çin

Çin’in Henan eyaletinde bulunan tünelin yapımının Guoliang’ın uzak köylerinde oturan 13 kişi tarafından başlatıldığı söyleniyor. Dağlık alanda ulaşımı kolaylaştırmak için Taihang dağlarını oyarak inşa edilen Guoliang Tünel Yolu, üstesinden gelmesi zor bir yol olmasıyla vücudunuzda fazlasıyla adrenalin hormonu salgılatabilir. Uçurumun kenarında, daracık yol üzerinde yapacağınız bir seyahat sizi oldukça heyecanlandırabilir. Genişliği 3.6 metre civarında olan yol adrenalin tutkunlarını bekliyor.

Üstesinden gelmesi oldukça zor bir yol...

Üstesinden gelmesi oldukça zor bir yol…

Dünyanın en ünlü yollarından daha fazlasını keşfetmek için tıklayın!

Begüm Akkaya

Yorumlar