Yeni yıl deyince aklımıza; tombala, çam, kırmızı ağırlıklı süsler, havai fişek gösterileri, milli piyango gibi belli başlı şeyler gelir. Yılbaşı yaklaştıkça mutluluk, aşk, şans ve para dileklerimiz de artar. Evimizi, iş yerimizi, bulunduğumuz ortamları süsler, yılbaşına hazır, enerjik bir hale getiririz. Tam 00.00’da bereketli bir yıl olması için nar patlatıp, enerjik olması için de ayakta dururuz. Bu adetler pek çok ülkede var, peki yılbaşına özgü ilginç gelenekleri olan ülkeler hangileri?

İspanya

İspanyolların her sene yılbaşı günü olmazsa olmaz yiyecekleri üzüm! Yeni yılın ilk gününe girmeden önce yeni yılın 12 ayını temsilen 12 adet üzümü elinde tutup saat tam 00.00’da yiyerek o senenin şanslı geçeceğine inanıyorlar.

İspanyollar, 12 adet üzüm yemenin şans getirdiğine inanıyor.

İspanyollar, 12 adet üzüm yemenin şans getirdiğine inanıyor.

Yeni Zelanda

Belki başınız ağrıyor ve biraz dinlenmek için şekerleme yapmak istiyorsunuz ama alarm kurmanıza gerek yok; Yeni Zelandalılar yılbaşını kutlamak için tencere tava çalarak sokaklara döküldüğünden rahatça uyanabilirsiniz.

Finlandiya

Ülkenin çok eskiye dayanan bir geleneğine göre yeni yılda eritilmiş tenekeler su dolu bir kaba dökülüyor ve tenekenin aldığı yeni şekillere yeni yılla ilgili anlamlar yükleniyor. Kurşun döktürmeye benzeyen bu işlem sonucunda çıkan şekil gemi veya arabaya benziyorsa yolculuk, kalbe benziyorsa evlilik ya da yeni bir aşk şeklinde yorumlanıyor.

Eritilmiş tenekelerin suya batırıldıktan sonra girdiği şekillere anlamlar yükleyen Finlilerin bu geleneği, kurşun döktürmeyi anımsatıyor.

Eritilmiş tenekeleri suya batırdıktan sonra girdiği şekillere anlamlar yükleyen Finlilerin bu geleneği, kurşun döktürmeyi anımsatıyor.

Danimarka

Danimarkalıların yeni yıl adetleri biraz daha alışılmışın dışında diyebiliriz. Hep birlikte sandalyelerden atlayarak kötü ruhları ve şanssızlıkları kovduğunu düşünen Danimarkalıların bir diğer kutlama şekli ise arkadaş veya akrabalarının kapılarına tabak, çanak, bardak fırlatmak!

Şili

Mercimeğin bolluk getireceğini düşünerek tam yeni yıla girilen anda bir kaşık mercimek yerler. Bu sayede bütün yıl iyi bir işte çalışıp kazançlarının bol olacağına inanıyorlar. Ayrıca evlerini içeriden dışarı doğru süpürerek kötü ruhları kovduklarına inanıyorlar.

Kolombiya

Yeni yılda Kolombiya’ya gidecekseniz sokakta ellerinde valizleriyle dolaşan pek çok insan görebilirsiniz. Merak etmeyin gecenin bir yarısında insanlar ülkeyi terk etmiyor, zaten valizleri de boş. Sadece yeni yılda gelecek yıl bol bol seyahat etmek için boş bir valizle sokaklarda dolaşıyorlar.

Filipinler

Filipinler’de yılbaşına özel hazırlanan sofraya yuvarlak şekilli meyveler konulur. Madeni parayı çağrıştırdığı için zenginlik ve bereket getirdiği inancıyla masaya konan meyvelerden toplam 12 adet yiyerek İspanyolların geleneklerine benzer bir geleneği gerçekleştirirler.

Filipinliler, yılbaşı sofrasına madeni parayı anımsatan yuvarlak meyveler koyuyor.

Filipinliler, yılbaşı sofrasına madeni parayı anımsatan yuvarlak meyveler koyuyor.

İskoçya

Yeni yılı evimde tek başıma sessiz sakin karşılayayım diye düşünüyorsanız, İskoçya’da bu pek mümkün olmayabilir. Çünkü İskoçya adetlerine göre insanlar yılbaşında ellerinde bolluğu temsil eden yiyecek ve içeceklerle misafirliğe giderler.

Japonya

Japonlar, yeni yıl burç listesinden hangi hayvanı temsil ediyorsa, o hayvanın kılığına girerek, çanların 108 kere çalındığı tapınakları ziyaret ediyorlar. 108 kez çalınan çanların ise 108 dert ve tasayı kovduğuna inanılıyor.

Burç takvimine göre yeni yıl hangi hayvanı temsil ediyorsa, yılbaşında insanlar o kılığa bürünür.

Burç takvimine göre yeni yıl hangi hayvanı temsil ediyorsa, yılbaşında insanlar o kılığa bürünür.

Estonya

Estonya’da yılbaşı günü yedi öğün yemek yiyen kişilerin, yedi insanın gücüne erişeceği ve bereketli bir yıl geçireceğine inanılıyor.

Cansu Yıldız

Yorumlar