Az sonra bahsedeceğim yerlerin çok da mevsimi yok bence… Hafta sonu gidilebilecek yerler listenizde her daim ilk sıralara girebilecek türden güzellikler barındırıyorlar. Yazları ayrı güzel, kışları bir başka göz alıcı, ilkbaharları mis kokuyor, sonbaharları rengarenk!

Mevsim kışa dönerken bembeyaz karların peribacaları üzerinde uzanışını veya Karadeniz’in yemyeşil yaylaları üzerine yayılan bembeyaz örtüyü bir hayal etsenize! Gerçekten masalsı güzellikler bunlar… Eğer bir gezgin ruhuna sahipseniz eminim siz de gezmenin yazı, baharı olmaz diye düşünerek her fırsatı değerlendiriyorsunuzdur ve hafta sonu tatili sizin için de eşi benzeri olmaz bir nimettir. Mevsim koşullarına uygun giyindiğiniz ve ihtiyaç duyabileceklerinizi yanınıza aldığınız sürece mutlu mesut doğaya karışabilir, yepyeni sokaklarda huzurla yürüyebilir, bulunduğunuz yerin tarihini içinize çekebilirsiniz. Ve artık sizi kimse tutamaz!

lets-go-karadeniz

Büyüleyici Peribacaları, Havada Süzülen Balonlar: Kapadokya!

Güzel Atlar Diyarı olarak da bildiğimiz Kapadoka bölgesi, kesinlikle büyülü bir coğrafya. Peribacalarının oluşumu da sunduğu manzara da oldukça etkileyici… İlk Hristiyanlar tarafından inşa edilen birçok kiliseyi kapsayan Göreme Açık Hava Müzesi, Melendiz Çayı’nın yıllar içerisindeki aşındırmasıyla oluşmuş Ihlara Vadisi, bölgenin en yüksek, şapkalı peribacalarının yer aldığı Paşabağ, Güvercinlik Vadisi, Devrent Vadisi, yeraltı şehirleri ve Kapadokya’da gezilecek yerler listesinde sağlam yeri olan daha birçok güzellik, burada sizi bekliyor. Halı ve çömlek atölyeleri, balon turları da bu gezintinin en güzel tarafı!

kapadokya-goreme

Temiz Hava, Muhteşem Bir Doğa: Karadeniz!

Karadeniz Türkiye’nin en yağışlı bölgesi olabilir ama siz yine de bu mevsimde buraya gelmekten çekinmeyin. Çünkü Karadeniz’in eşsiz güzellikler sunan yemyeşil yaylaları, bembeyazken de bir o kadar harika! Ben gittim ve gördüm ki gezmek konusunda da bir sıkıntı yaşanmıyor. Sıkı giyinin ve içiniz rahat bir şekilde Karadeniz’e doğru yola koyulun. Karadeniz’de gezilecek yerler o kadar çok ki gördüğünüz manzaralar karşısında mutluluktan gözleriniz yaşarırken iyi ki gelmişim diyeceğiniz garanti!

karadeniz-ayder

Daracık Sokaklar, Eşsiz Hikayeler: Safranbolu!

Daracık sokaklar, Safranbolu’ya has evler, tarihe tanıklık eden mekanlar, buraların ruhuna sinmiş hikayeler… Safranbolu’da zengin bir tarih yatıyor, buraya geldiğinizde bunu daha iyi anlıyorsunuz. Tarihi Safranbolu’nun UNESCO tarafından koruma altına alındığını bilmek sanırım önemini bir kez daha gösteriyor. Cinci Han, Köprülü Cami, Güneş Saati, Hıdırlık Tepesi, Kaymakamlar Evi, demirciler ve Bakırcılar Çarşısı derken gezmekten yorulabilirsiniz. Gözünüze kestirdiğiniz güzel bir yerde karnınızı doyurun ve ardından tatlı niyetine Safranbolu denildiğinde akla gelen ilk şey olan lokumlardan deneyin. İmren Lokumu en bilineni. Sevdiklerinize de hediye olarak götürebilirsiniz.

safranbolu

Öğrenci Şehrinden Çok Daha Fazlası: Eskişehir!

Öğrencilerle birlikte canlanan, hayat bulan Eskişehir, kesinlikle bundan çok daha fazlası. Nasreddin Hoca’nın doğduğu yer olarak bilinen şehir, bazen soğuğuyla içinizi titretse de önemli değil, bir çay içer gezmeye devam edersiniz. Porsuk Çayı kıyısında keyifli bir yürüyüş hiç fena olmaz. Eskişehir’de gezilecek müzelerin sayısı da oldukça fazla. Odunpazarı’nda yer alan Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Madame Tussauds’nun bir benzeri olan Balmumu Heykel Müzesi, dünyanın ilk ve tek Lületaşı Müzesi ve dahası… Tarihin izlerini taşıyan yerler, parklar, bahçeler derken sanıyorum ki Eskişehir’e sadece bir kez gelmek doyasıya keşfetmeye yetmeyecek! Mesela ben henüz çok merak ettiğim Bilim Kültür ve Sanat Parkı’nı göremedim…

eskisehir

Fazla Söze Gerek Yok: Sapanca, Maşukiye, Kartepe!

Sapanca Gölü kıyısında güzel bir yürüyüş, ardından Maşukiye’de enfes bir köy kahvaltısı ve kar seviyesi müsaitse Kartepe’de kayak heyecanı! Düşünsenize doğayla iç içe, taptaze havayı içinize çekerek geçireceğiniz böylesi bir gün harika olmaz mı? Havayla beraber tazelenmek ve yeni haftaya bomba gibi başlamak için arada böyle kaçamaklar yapmak şart. Unutmadan söyleyeyim, Maşukiye’de kiremitte alabalık yemeden dönmeyin. Pazartesi sendromuna birebir!

kartepe

Doğanın Kucağında Huzurlu Bir Hafta Sonu: Abant!

Doğanın kucağında huzurlu bir hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenler için en güzel istikametlerden birisi de Abant! Abant Gölü manzarası, her mevsim farklı renklere ve güzelliklere sahip… Burada da taze havayı içinize çekerek keyifli yürüyüşler yapabilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Etrafta öyle güzel detaylar var ki fotoğrafların hepsi mükemmel çıkıyor, benden söylemesi! Bu arada söylemeden edemeyeceğim, öğle yemeğinde sucuk ekmek ya da köfte ekmek yerken yanında ikram edilen yabani mantarların da mutlaka tadına bakın.

abant

Etstur’un Kültür Turları için tıklayın…

Çağla Açıkgöz

Yorumlar