Soğuk havaların etkisini tam anlamıyla gösterdiği bu günlerde, kayak tatili yapmanın vakti çoktan geldi. Bu sene kayak tatili için rotanızı yurt dışına çevirmeye ve yeni yerleri keşfe çıkmaya ne dersiniz? Muhteşem manzaraları ile beyaza bürünmüş yurt dışı kayak merkezleri hakkında sizin için ufak bir araştırma yaptım. İşte size her seviyedeki kayak ve snowboard tutkunlarına uygun, eğlenceli kayak tatili rotaları!

Bansko, Bulgaristan

Bansko, en iyi yurt dışı kayak merkezleri söz konusu olunca akla ilk gelenlerden oluyor. Üstelik konum olarak da ülkemize en yakın olan merkezlerden biri. Bansko’ya kayak tatiline giderken dilerseniz tüm ekipmanlarınızı yanınıza alabilirsiniz. Eğer seyahate giderken fazla eşya götürmeyi sevmeyenlerdenseniz, ekipmanları Bansko’da da kiralama imkanınız bulunuyor. Pistlere gelince… Her zorluk derecesine göre uygun pist mevcut. Eğlenceli bir kayak tatili yapmak istiyorsanız Bansko Kayak Turları’nı tercih edebilirsiniz.

Eğlence dolu bir kayak tatiline hazır olun!

Eğlence dolu bir kayak tatiline hazır olun!

Brezoviça, Kosova

Kosova’nın büyük şehirlerinden Prizren’in yakınlarında yer alan Brezoviça, Sar Dağları’nın kuzeydoğu etekleri ile Lepenac Nehri’nin havzası arasında konumlanıyor. Uzun ve çoğunlukla ağaçsız pistleriyle orta zorluk seviyesindeki kayak merkezinde kasımdan mayısa kadar kayak sezonu hüküm sürüyor.

Sochi, Rusya

Dünya standartlarında hizmet sunan Sochi’deki Krasnaya Polyana isimli kayak köyü, 2014 yılında Uluslararası Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmış. Oldukça renkli ve hareketli bir kayak tatili vadeden köyde Rosa Khutor, Alpika, Phesakor ve Carousel olarak dört tane temel tesis bulunuyor. Kayak merkezlerinin yanı sıra kış turizmi ile geçimini sürdüren kasabanın yukarısındaki dağlarda tatil köyleri ve kaplıcalar yer alıyor. Bu sayede hem kayak yapabilir hem de dağ turizminin nimetlerinden yararlanabilirsiniz.

Kayak yapmaktan yorulduğunuzda dağ turizminin nimetlerinden de faydalanabilirsiniz.

Kayak yapmaktan yorulduğunuzda dağ turizminin nimetlerinden de faydalanabilirsiniz.

Bjelasnica, Saraybosna

Igman ve Jahorina kayak merkezleri ile beraber 1984 senesinde Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan Saraybosna’nın Bjelasnica Olimpik Kayak Merkezi’nde 6 adet telesiyej bulunuyor.  Bjelasnica’da mavi, kırmızı ve siyah olarak farklı zorluk derecelerini kapsayan 4 pist mevcut. Yıldan yıla artırılan yatırımlarla yenilenen ve gelişen kayak merkezi, Babin Dol alanında yer alan otel, restoran ve barlarla kayak severleri bekliyor. Eğer sıkı bir kayak severseniz, Saraybosna Bjelasnica Kayak Turu’na gitmenizi tavsiye ederim.

Saraybosna'ya yolunuz düştüğünde, şehir merkezine yakın olan Bjelašnica'ya uğramalısınız.

Saraybosna’ya yolunuz düştüğünde, şehir merkezine yakın olan Bjelašnica’ya uğramalısınız.

Bukovel, Lviv

Ukrayna’nın Karpati bölgesindeki ilk ve en büyük kayak merkezi Bukovel’e Lviv üzerinden ulaşabilirsiniz. Bukovel’de uzunlukları 600 metre ile 4 kilometre arasında değişen 61 pist yer alıyor. 16 lifti ve toplamda 50 kilometre uzunluğu olan pistleriyle Avrupa standartlarında kayak keyfi sunan kayak merkezi, orta derece zorluktaki pistlerde gece kayak yapma imkanı da bulunuyor. Bukovel’de başlangıç seviyesindekilere 12 pist, orta derecedekiler için 41 ve profesyonel seviyede kayanlar için de 8 pist yer alıyor. İngilizce pek yaygın bir dil olarak kullanılmadığından Lviv’den yola çıkarken bir rehberden destek alabilirsiniz.

Çok geniş bir alana kurulu olan Bukovel'de birçok tesis var.

Çok geniş bir alana kurulu olan Bukovel’de birçok tesis var.

Kopaonik, Belgrad

Yaklaşık 18 piste sahip olan Kopaonik, irili ufaklı birçok kayak merkezinin yer aldığı Sırbistan’ın en modern ve gelişmiş kayak merkezi olarak biliniyor. Orman içi kayakseverler tarafından daha çok tercih edilen Kopaonik’de doğa ve teknolojinin uyumunu hissedebiliyorsunuz. Gece hayatını sevenler için de barlar ve kafeler bulunan bölge geceleri de oldukça hareketli. Daha fazla hareket arayanlar denizde yapılan gibi karda ringo yapabilir. Kaybolmamaya dikkat ederek dağ motoru ve ATV de kiralayabilirsiniz.

Son derece eğlenceli ve hareketli bir kayak merkezi.

Son derece eğlenceli ve hareketli bir kayak merkezi.

Şimdi tek yapmanız gereken Kayak Turları’nı inceleyip, kayak tatilinizi nerede geçireceğinize karar vermek ve geç kalmadan yerinizi ayırtıp, valizinizi hazırlamak.

Begüm Akkaya

Yorumlar