Doğayla baş başa kalmak, kartpostal güzelliğindeki manzaralara şahit olmak ve ruhunuzu sıfırlayıp tam anlamıyla dinlenebilmek için kamp kurmak oldukça ideal bir seçim. Kamp yeri seçmek ise biraz zahmetli bir iş diyebiliriz. Kimi kampçılar elektrik, internet ve tuvaletin olduğu ücretli kamp yerlerini seçerken kimileri telefonun bile çekmediği ve duyduğu tek sesin doğanın sesi olduğu noktalarda kamp kurmak istiyor.

Ama konumuz bu değil. Kamp kurmak için doğru koşullar nasıl sağlanır, en ideal kamp yeri neresidir, bu yazımızda bunları ele alacağız.

Mevsim Faktörü

Çadır alırken hangi mevsim koşullarına uygun olduğunu araştırman gerekiyor. Yaz çadırlarını kışın kullanmak istediğinde olumsuz hava şartlarından dolayı kamp tatilin kötü etkilenecektir. Sonbaharda kamp kurmak isteyenler mevsim şartlarına göre su geçirmez bir çadır ve 0-5 derece elyaf dolgulu uyku tulumu alabilir. Kamp alanına araçla gitmeyeceksen tüm bu ekipmanları su geçirmez bir çantaya koyman gerekiyor.

Ülkemizde kamp yapanların büyük çoğunluğu yaz aylarını tercih ediyor. Deniz, güneş ve kuma nispeten yakın bir konumda, sıcak havanın olumlu etkilerini hissederek kamp kurmak çoğu kampçının ilk tercihi. Fakat yaz aylarında kamp alanlarının oldukça kalabalık olduğunu da hatırlatalım. Daha sakin olan ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde doğanın değişimine şahitlik edebilir, çadırın önünde yakacağın ateşle tam bir kamp atmosferi sağlayabilirsin. Ülkemizde her mevsim kamp yapmayı olanaklı kılan alanlar mevcut.

Çadır Yeri Seçimi

Çadırı kuracağın yeri seçerken hava durumunu göz önünde bulundurman çok önemli. Kamp yapacağın bölge çok rüzgarlıysa en az rüzgar alan yeri bulmaya çalışmalısın. Taş düşmesi, toprak kayması, çığ düşmesi gibi tehlikeleri de göz önünde bulundurup çadırını en güvenli sayılabilecek noktaya kurabilirsin. Yıldırım düşmesi ihtimaline karşı çevrede tek kalan ağaçların yakınına çadır kurmanı tavsiye etmeyiz.

Biliyoruz, suyu izlemek müthiş bir huzur veriyor ama yine de çadırını su kaynaklarının, göllerin hemen dibine kurmamaya dikkat etmelisin. Hava çok güzel olsa bile gece ufak bir yağışta su yükselebilir ve farkına bile varmadan boğulma tehlikesiyle baş başa kalabilirsin. Su kaynaklarına yakın olmanın bir diğer olumsuz yönü ise yabani hayvanların su içmeye gelmesi. Sudan 50 m uzakta yüksek bir noktada kamp kurman en ideali diyebiliriz.

Çevre Etkenlerini Göz Önünde Bulundur

Çadırını mümkün olduğunca düz bir zemine kurmalısın. Yerde ucu sivri olabilecek tüm maddeler (cam kırıkları, dikenler, küçük dallar vb.) çadırına zarar verebilir. Kamp alanının göle çok yakın olmamasına ve suyun akış yönü üzerinde yer almamasına dikkat etmelisin, aksi halde en ufak bir yağışta sel ihtimali bulunuyor. Gözünü kestirdiğin noktada kamp kurup tamamen yerleşmeden evvel, çevresini dolaşıp araştırmakta yarar var.

Korunaklı ve güvenli diye ağaçların arasına çadır kurmanı da çok önermiyoruz, ağaçlardan düşen çürük dallar ya da kış mevsiminde dallarda biriken karlar beklenmeyen tehlikeler oluşturabilir. Ulaşımı rahat olan bir kamp alanı tercih etmen, herhangi bir ihtiyaç karşısında şehir merkezine kolayca ulaşabilmeni sağlayacağından öncelikli tercihin olmalı.

İşletmelerin Evcil Hayvan Kurallarını Araştır

Sen köpeğinle kamp kurma hayalleri kurarken büyük sorunlarla karşılaşma ihtimalin olabilir. Bazı kamp alanlarında işletme sahipleri kendi köpeklerini bağlamadığı için diğer köpeklerle aralarında sorun çıkabiliyor. Kamp hazırlıklarını yaparken işletmeyi arayıp köpek kabul edip etmediklerini mutlaka sormalısın.

Çadır Kurmaman Gereken Yerler

Girişi yasak olan bölgeler, çığ ve heyelan riski olan yerler, bataklıklar, nehir ve göllere çok yakın olan noktalar, bölgedeki tek tük ağaçların altı… Çadır kurmak ve kamp yapmak için bu saydığımız bölgeleri kullanmamanı tavsiye ederiz.

Yorumlar