İstanbul’da gezilecek yerler Galata Kulesi Hakkında Bilgiler

Galata Kulesi efsaneleri ile dikkat çeken, tarihi önemi ile öne çıkan ve şehrin en güzel manzaralarını görme imkanı sunan turistik bir yer olarak hem yerli hem yabancı turistler tarafından sık sık ziyaret edilen ikonik bir yapı. Galata Kulesi giriş ücretinden kulenin ağırlığına, Galata Kulesi’nin mimarının kim olduğundan tarihteki yerine kadar pek çok bilgiyi bu yazıda bulabilirsin. Okuduktan sonra yazının başrolü ile tanışmak için hemen bir İstanbul turu yapmak isteyebilirsin! O zaman hemen bulabildiğin en ucuz İstanbul uçak biletini hemen almalı İstanbul otellerinde kendine yer ayırtmalı ve şehrin tarihini derinden hissedeceğin bu bölgeyi ve İstanbul’da gezilecek yerlerin diğerlerini gezmeye başlamalısın.

Tarihten bu yana pek çok kişiye ilham olmuş İstanbul’un kuleleri. Kız Kulesi’nden ve Galata’dan aldığı ilham ile bu hissi en güzel şekilde ifade eden de “İstanbul Destanı” adlı şiiri ile Bedri Rahmi Eyüboğlu bana göre. Gerçi şair zamanın birinde Eiffel Kulesi ile Galata Kulesi’ni de evlendirmek istemişti ya neyse… Galata Kulesi şimdilerde hangisine aşık bilinmez ama şair şiirinin bir kıtasında şöyle sesleniyor:

“İstanbul deyince aklıma kuleler gelir.
Ne zaman birinin resmini yapsam öteki kıskanır.
Ama şu Kızkulesi’nin aklı olsa,
Galata Kulesi’ne varır.
Bir sürü çocukları olur.”
Bedri Rahmi Eyüboğlu

İstanbul’da gezilecek yerler Galata Kulesi Hakkında Bilgiler

Galata Kulesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bizans İmparatoru Anastasius tarafından Fener Kulesi olarak 528 senesinde inşa ettirilmiş olan kule, Haçlı Seferleri sırasında büyük bir yıkıma uğramış. Kulenin günümüzdeki halini düşündüğümüzde ise yapım tarihi olarak Cenevizliler tarafından İsa Kulesi adı ile yeniden yapılış tarihini kabul edebiliriz.

Galata Kulesi hakkında detaylı bilgilere geçmeden önce Galata Kulesi denince akla ilk olarak gelen soruları cevaplayalım. Sonrasında Galata Kulesi’nin hikayesine, tarihine ve efsanelerine doğru güzel bir geçiş yapacağız.

1. Galata Kulesi nerede?

Bereketzade Mahallesi, Galata Kulesi Sokak, Beyoğlu, İstanbul

2. Galata Kulesi giriş ücreti ne kadar?

Galata Kulesi 2019 yılı giriş ücreti öğrenciler için 7,5 TL, yetişkinler için 15 TL ve yabancı turistler için 25 TL.

Dilersen 4 boyutlu şekilde İstanbul’un bir kısmını tepeden görme imkanı sunan simülasyon Flyride Helikopter Turu için de kapıdan bilet alabilirsin.

3. Galata Kulesi ne zaman açık?

Haftanın her günü açık olan Galata Kulesi’nin ziyaret saatleri 09.00 – 20.30 arası.

Galata Kulesi’nin 9. katında yer alan restoran ise 09.00 – 22.00 saatleri arasında açık.

4. Galata Kulesi’ne nasıl gidilir?

En kolay şekilde tarif edecek olursak, İstanbul’un meşhur meydanlarından Taksim Meydanı’na gelip İstiklal Caddesi’nden Karaköy’e doğru yürüyerek Galata Kulesi’ne ulaşım sağlayabilirsin.

Yenikapı – Hacıosman metrosu ile Şişhane durağına geldikten sonra da kısa bir yürüyüş ile Galata Kulesi’ne gidebilirsin.

Karaköy’den Galata Kulesi’ne yürüyerek ulaşmak da mümkün… Kime sorsan gösterir derler ya, işte tam da öyle!

İstanbul’da gezilecek yerler Galata Kulesi Hakkında Bilgiler

5. Galata Kulesi kaç metre?

Dünyanın en eski kulelerinden biri olan Galata Kulesi’nin yerden, çatısının uç noktasına kadar olan yüksekliği tam 69,90 metre.

6. Galata Kulesi kaç katlı?

9 katlı olan Galata Kulesi’nde 2 adet asansör bulunuyor. Kulenin tepesine çıkarken ilk 7 kat asansör ile çıkılıyor ve sonraki 2 kat merdivenlerden devam ediliyor. Kuleden aşağı inerken ise tamamen merdivenleri kullanabilirsin.

7. Galata Kulesi kaç ton?

İşlenmemiş moloz taşından yapılmış kalın bir gövdeye sahip olan kulenin ağırlığı yaklaşık olarak 10.000 ton!

8. Galata Kulesi kaç yaşında?

1348 yılında yapılmış olan kule 2019 yılı itibariyle tam 671 yaşında.

9. Galata Kulesi’nin mimarı kim?

Kulenin günümüzdeki son halinin mimarı Köksal Anadol’dur.

İstanbul’da gezilecek yerler Galata Kulesi Hakkında Bilgiler

Galata Kulesi’nin Tarihi

İstanbul’un o meşhur siluetinde son derece karakteristik bir rolü olan Galata Kulesi günümüzdeki haline gelene kadar pek çok kez yenilendi. Kule ilk olarak 528 senesinde inşa edildi ve Fener Kulesi olarak kullanıldı. Ancak o yıllarda inşa edilmiş olan kule Haçlı Seferleri sırasında iyice tahrip oldu. Sonrasında aradan yıllar geçti ve Cenevizliler 1348 senesinde İsa Kulesi adı vererek yığma taşlar ile burada yeni bir kule inşa ettiler. Bu sebeple Galata Kulesi’nin yaşı bu tarih düşünülerek hesaplanır. Zaman içinde yapılan yenileme ve düzenlemeler ile bugünkü halini alan kule 2019 yılı itibariyle 671 yaşına gelmiş bulunuyor.

Galata Kulesi, 15. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun İstanbul’u fethetmesinin ardından Türkler tarafından her sene yenilenmeye ve yükseltilmeye devam etti. Dolayısıyla yapının 3. katına kadar olan kısmı Ceneviz mimarisine ait bir karaktere sahip, yükselen diğer katlar ise Osmanlı kararkteri göstermekte. 16. yüzyıla gelindiğinde Kasımpaşa tersanesinde çalıştırılan Hristiyan esirlere barınak olmuş olan Galata Kulesi’nde III. Murat’ın izni ile Osmanlı’nın en önemli astronomlarından olan Takiyüddin tarafından bir rasathane bile kuruldu. Ancak bu kuruluş 1579 senesinde kapatıldı. Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sine göre Hezarfen Ahmet Çelebi’nin o meşhur tarihi anı, Galata Kulesi’nden Üsküdar’a uçuşu ise 1638 senesinde gerçekleşti. Bir dönem yangın gözetleme kulesi olarak kullanılan Galata Kulesi, çeşitli dönemsel restorasyonların ötesinde yangın hasarları ve 1875 senesinde gerçekleşen bir fırtına sırasında devrilen külahı nedeniyle bir kez daha büyük bir onarıma ihtiyaç duydu. 1965 – 1967 yılları arasında yapılan son çalışmaların ardından kule bugünkü halini aldı.

İstanbul’da gezilecek yerler Galata Kulesi Hakkında Bilgiler

Galata Kulesi’nin Sivri Külahı Meselesi

16. yüzyıldan 1875 senesine kadar olan dönemde çekilen eski Galata Kulesi fotoğraflarına bakıldığında kulenin karakteristik sivri bir külaha sahip olduğu görülüyor. Ancak o sene gerçekleşen bir fırtınanın kulenin külahını uçurup devirmesi sonrasında bir dönem Galata Kulesi külahsız dönemini yaşadı. Hatta külahsız dönem sırasında Mimar Aram Tahtaciyan’ın Galata Kulesi’nin yenilenmesi için sunduğu proje pek çok tartışmayı beraberinde getirdi. Çünkü proje, o karakteristik külah yerine çelik konstrüksiyondan yapılmış bir eklenti konularak bu alanın tiyatro salonu, lokanta ve balo salonu gibi kullanılmasını esas alıyordu. Bu proje hayata geçseydi belki de Galata Kulesi’nin bugünkü etkileyici ruhu, sivri külahı gibi yerini bambaşka bir atmosfere bırakacaktı.

İstanbul’da gezilecek yerler Galata Kulesi Hakkında Bilgiler

Yaşanan deprem sonrası hasar gören Galata Kulesi, Mimar Murad bin Hayrettin tarafından 1510’da onarıldı. Hatta kulenin o dönemini Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesinde yer alan şu cümleleri okurken gözümüzde canlandırabiliriz: “Kule 118 mimar arşını yüksekliğinde olup, kurşun kaplı bir külahla örtülüdür.” 1794 ve 1831 yıllarında yaşanan yangınlar da kuleye zarar verdi ve 1832 senesinde yapılan onarım kuleye günümüzdekine yakın görünümünü kazandırdı. Kuleye kemerli ve 14 pencereye sahip olan bir kat yapıldı, üzerine ise kurşun kaplı sivri bir külah yerleştirildi ve korkuluklar da takılınca burası İstanbul manzarasını seyretmek için güzel bir nokta haline geldi. Ancak bu külah da yeterince sağlam değildi ve 1875 senesinde gelen bir fırtına ile uçup zarar gördü. Galata Kulesi’nin külahsız dönemi böylece başlamış oldu.

Galata Kulesi’nin Turistik Tanzimi projesi ile Mimar Köksal Anadol, Galata Kulesi’ni bugünkü haline kavuşturdu ve kuleye sivri külahını geri verdi. Restorasyon süresince kulenin II. Mahmud devri şekline uygun olarak ilerlemesini önemseyen mimarın, kendi dönemindekileri kulenin sivri bir külahı olduğuna ikna etmek için ünlü fotoğrafçı James Robertson’ın 1850 yılı civarında çektiği bir fotoğrafı ve Fransız fotoğrafçı Ernest de Caranza’nın 1852 yılında çektiği bir fotoğrafı kullandığı söyleniyor. Kulenin içinde hizmet veren asansör de bu dönemde yerleştiriliyor.

İstanbul’da gezilecek yerler Galata Kulesi Hakkında Bilgiler

Galata Kulesi ve Hezarfen Ahmet Çelebi’nin Hikayesi

Hezarfen Ahmet Çelebi’nin Galata Kulesi’nden uçuşu büyük olay… 17. yüzyıl başlarında bu düşünceyi kafasına koyan Ahmet Çelebi ilk talimlerini Okmeydanı’nda rüzgarı kollayarak yapmış. Sonrasında 1638 senesinde kollarına tahta kanatlar takarak kendini lodos rüzgarına bırakmış ve Galata Kulesi’nden 6 km boyunca süzülerek Üsküdar’da Doğancılar’a inmiş. Bu uçuş Avrupa’da ve İngiltere’de ilgi ile karşılanmış. Böylece Hezarfen Ahmet Çelebi Türk havacılık tarihinin en önemli isimlerinden biri haline gelmiş. Biz bu olayı Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserinden şu cümleler ile öğreniyoruz: “İptida, Okmeydan’ın minberi üzere, rüzgâr şiddetinden kartal kanatları ile sekiz, dokuz kere havada pervaz ederek talim etmiştir. Badehu Sultan Murad Han Sarayburnu’nda Sinan Paşa Köşkü’nden temaşa ederken, Galata Kulesi’nin taa zirve-i belâsından uçarak, Üsküdar’da Doğancılar meydanına inmiştir.” Bu yaşananlar yıllar sonra Sunay Akın tarafından şu sözlerle anlatıldı:

Adımlarken Galata Kulesi’nin
Daracık basamaklarını
Uçup uçmayacağını bilmiyordu Hezarfen
Bir tek şeyden emindi yalnızca
İnmeyecekti yürüyerek
Çıktığı merdivenlerden
Sunay Akın

Galata Kulesi’nin Kız Kulesi’ne Olan Aşkı Masal mı?

Tarihin aynası olarak tüm güzellikleri ile İstanbul’a büyü katan iki kule ve bunların aşkından bahseden bir masal… Gerçekliğini bir kenara bırakıp mutlulukla dinlenecek bir aşk masalı… Galata Kulesi ve Kız Kulesi birbirine aşıktır derler. Arada İstanbul Boğazı olunca kavuşmak zor, özlem fazla… Hezarfen Ahmet Çelebi Avrupa Yakası’ndan Anadolu Yakası’na uçmaya karar verip de Galata Kulesi’ne tırmanınca bu iki aşığın habercisi oluverir.  Galata Kulesi yüzyıllardır biriktirdiği aşk mektuplarını Ahmet Çelebi’ye verir ve o da Salacak sahiline yanaşırken Kız Kulesi’ne bırakır. Böylece Kız Kulesi aşkının karşılığı olduğunu anlar ve bu mutluluk ile daha da güzelleşir. Galata Kulesi de bu güzelliğe baktıkça aşkının karşılığı olduğunu anlar. Derler ki bu ikili arasındaki aşktır ikisinin de yüzyıllara meydan okumasını sağlayan. Örnek olsun bu masal sana, sen de hep sıkı sıkı sarıl ve sahip çık aşkına!

İstanbul’da gezilecek yerler Galata Kulesi Hakkında Bilgiler

Bir Galata Kulesi Efsanesi

En eski Galata Kulesi efsanesinin ucu Romalılara kadar uzanıyor. Romalıların inanışına göre bir erkek ve bir kadın ilk kez birlikte Galata Kulesi’ne çıkarsa mutlaka evlenirler. Ancak çiftlerden biri daha önce kuleye çıktıysa işin büyüsü kaçar. Güzel bir efsane sence de öyle değil mi? Hala sevgilinle bu romantik deneyimi yaşamadıysan tut elinden ve onu Galata Kulesi’ne çıkar! Sadece kulenin tepesinden İstanbul manzarasını seyre dalmak bile çok güzel olacak, emin ol.

İstanbul’da gezilecek yerler Galata Kulesi Hakkında Bilgiler

Galata Kulesi Restaurant

Galata Kulesi’nde kahvaltı yapmak mı daha keyifli olur yoksa Galata Kulesi’nde akşam yemeğinin tadını çıkarmak mı? İkisi de kulağa güzel geliyor. Tabii Galata Kulesi Restoranı’nda akşam yemeği yemek için önceden rezervasyon yapmayı unutmamak gerek. Burası hem yerli hem de yabancı turistler tarafından sık sık ziyaret edilen popüler bir yapı olduğu için yer bulman zor olabilir.

Galata Kulesi’nin 9. katı gündüzleri kafeterya ve akşamları restoran olarak hizmet veriyor. Burada Osmanlı ve Türk mutfağına ait lezzetlerin tadına bakılabiliyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bir kuruluş olan Beltur tarafından işletilen restoran 09.00 – 22.00 saatleri arasında hizmet veriyor, kafe ise 20.30’da kapanıyor.

İstanbul’da gezilecek yerler Galata Kulesi Hakkında Bilgiler

Son Söz

Kimileri Galata Kulesi’ne çıkıp İstanbul’un eşsiz manzarasını uzun uzun izlemeyi sever, kimileri de uzaklardan Galata Kulesi’nin heybetini ve hareketli halini izlemeyi… Peki, sen hangisisin?

İstanbul’da gezilecek yerler Galata Kulesi Hakkında Bilgiler

Çağla Açıkgöz Köhserli

Yorumlar