Sınırlarını senin çizdiğin bir tatil düşün! Her şey dahil ya da oda kahvaltı, frenchbed ya da single bed, plaja yakın ya da orman içinde… Sabah kaçta kalkıp açık büfede ne bulmak istersen masada seni bekliyor olabilir. İşte tüm bunların yanıtı özgürlüğün dört tekeri olan karavanlarda saklı.

Alaska’nın yolları, Nevada Çölü, Amsterdam’da küçük bir kasaba veya Almanya’da şehirlerarası yollar üzerindeki park alanları… Özgür ruhun kalıplara sığamıyor ve yeni keşifler için can atıyorsa bu motordan evler, hayallerinin hayat bulduğu cennetler olabilir. Sana düşen nasıl bir karavan istediğine karar verip rotanı belirlemek.

Yeni başlayanlar için püf noktaları:
• Karavan bakımını yaptırın!
• Hızına dikkat edin!
• Karavan içinde boşta eşya bırakma!
• Kırılacak eşyaları yan yana koyma!
• Dolapları kilitle!
• Sağ şeritten gitmelisin!
• Yanlış yollara girme, geri dönmek zor olabilir!

Avrupa’da Karavan Yolculuğu

En orijinal karavanlara Fransa’nın Lille şehrinde rastlayabilirsin. Almanya ise üç milyonu aşan karavan kulüpleri ile dünyada ilk sırada yer alıyor.

İngiltere, Fransa, Almanya ve İspanya gibi ülkelerde kamp malzemelerini bulabilirsin; ancak yine de tüm ekipmanları tamamlayarak yola çıkmanda fayda var; çünkü başına ne geleceğini kestiremeyebilirsin. Kamp alanlarında –büyüklüğüne göre- kuru temizleme, duş, sıcak su, market ve kafe gibi hizmetlerle karşılaşabilirsin.

Türkiye’de Karavan Kültürü

Türkiye, coğrafi olarak karavan turizmine çok elverişli. Kısa bir özgürlük ve doğayla baş başa bir tatil için karavan kiralayabilirsin.

Karavanın yazılı olmayan kanunları
– Güvenliği mutlaka düşünmelisin. Karavanını tehlikeli olacağını düşündüğün bölgelere park ederek geceyi orada geçirmemelisin.
– Etrafına zarar vermemelisin! Mangal yakarken dikkatli olmalı ya da park ederken kocaman bir araç kullandığını unutmamalısın.
– Sıvıları açıkta hatta çantalarda bırakmamalısın. Özel saklama kutularında saklayabilirsin.
– Çöplerini poşetlerde bile biriktirme; çünkü böcekler onları sabırsızlıkla bekler.
– Tuvalet atıklarını boşaltırken çevreye zarar vermemeye özen göstererek titiz olmalısın. Yedek bir kutu bulundurmak yararına olabilir.

Yorumlar