İstanbul’a yakın gidilebilecek güzel yerler için araştırma yaparken bu içeriğe denk geldiysen seninle doğru zamanda, doğru yerde karşılaştık demektir! Evet, bu şehir çok güzel ama bazen ondan biraz uzaklaşmak da şart. İşte tam da bu nedenle İstanbul’da hafta sonu gidilecek yerleri listene eklemen için sana harika öneriler getirdik. Şimdi hazırsan İstanbul’dan çıkış yapıyoruz ve huzur dolu küçük turlar yapmak için gidebileceğin yerleri listelemeye başlıyoruz.

İstanbul Kelebek Çiftliği’nde Tropik Yaşamla Tanış

Dünyada boyları 1,5 ila 30 cm arasında değişen 200.000 çeşit kelebek türü olduğunu biliyor muydun? Peki, tropik yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan rengarenk kelebekleri yakından görmek ister misin? Üstelik kendini adeta bir yağmur ormanının içinde yürüyor gibi hissederken…

Beykoz’da bulunan İstanbul Kelebek Çiftliği, İstanbul’da günübirlik yapılacak turlar arasında ilk sırada yer alabilecek kadar ilginç bir adres. Kelebeğin kozadan çıkış sürecine dahi tanıklık edebileceğin, özel türler için yaratılan bu faunada sıra dışı bir gün geçirebilirsin. Günün sonunda etrafında uçuşan rengârenk kelebeklerin sana verdiği huzuru hissedeceğinden emin olabilirsin.

Longoz Ormanlarında Doğanın Tüm Renklerini Keşfet: Acarlar Longoz Ormanı

İstanbul’dan yaklaşık 200 kilometre uzaklıkta yer alan bu doğa harikası, Sakarya ilinin sınırları içinde bulunuyor. Türkiye’deki sayılı longoz ormanlarından biri olan Acarlar Longoz Ormanı’na gitmek için en uygun zaman sonbahar ayları. Sabah saatlerinde göletler üzerinde göreceğin nilüfer çiçekleri ve dört bir yanında hissedeceğin doğanın çeşit çeşit renkleri zihninde unutulmaz bir iz bırakacak. Tabii ki Sakarya’ya gelmişken burada ıslama köfte yemeden dönmek de olmaz.

Batı Karadeniz’de Yeşil ile Mavinin Ahengiyle Dans Et: Bartın, Amasra

Şimdi İstanbul’dan biraz daha uzaklaşıyor ve şehirden yaklaşık 450 kilometrelik bir mesafede bulunan Bartın’a doğru yola çıkıyoruz. Doğayla, bir daha hiç ayrılmamak üzere, sıkıca kucaklaşmaya hazır mısın?

Tarihi yaklaşık 3000 yıl öncesine uzanan ve Bartın ilinin sınırları içinde bulunan Amasra, hem tarihi yapıları hem de doğal güzellikleriyle daha ilk bakışta kendine hayran bırakıyor. Bölgeye geldiğinde Karaman Köyü’ne yakın konumdaki Göldere Şelalesi’ni mutlaka ziyaret etmelisin. Yaklaşık 300 yaşında olduğu bilinen “Ağlayan Ağaç”ın altında soluklanıp şöyle tavşan kanı nefis bir çay içmelisin. Bu sırada havadaki nem sebebiyle bu ağaçtan süzülen damlaları yüzünde hissedebilir; bir yandan da Tavşan Adası’nın sunduğu nefis manzarayı izleyebilirsin.

Zamana Meydan Okuyan Bir Semt: Mudurnu

Rotalar Bolu’ya doğru çevrilsin, Mudurnu adım adım keşfedilsin! Özenle korunmuş olan tarihi dokusuyla sizi adeta bir zaman yolculuğuna çıkaracak olan Mudurnu, İstanbul’a yaklaşık 3 saatlik bir mesafede yer alıyor. Bölgeye vardığında seni asırlık konaklar, her biri tarih sahnesine çıkan daracık sokaklar ve misafirperver bölge halkı karşılıyor. Bölgede 600 yıldır devam eden bir gelenek olan Ahilik Duası’na tanıklık etmek Mudurnu seyahatinin unutulmaz deneyimlerinden biri olacak. Sırtını Keyvanlar Konağı’nın asırlık taşlarına yaslayarak içeceğin çayın lezzeti ise yıllar sonra bile bu seyahati her hatırladığında zihninde canlanacak. Nasıl geçtiğini anlamadığın saatlerin ardından acıktığında Mudurnu’da uğraman gereken adres Tekkeliler Konağı! Burada tatman gereken lezzetler ise atın, kızılcık tarhanası ve kaşık sapı…

Mistik Bir Atmosferde Kamp Yapmak Seni Heyecanlandırıyorsa Önerimiz: Kazdağları

İstanbul’a yakın kamp alanları her hafta sonu binlerce ziyaretçinin akınına uğruyor. Ancak hem biraz daha sakin bir kamp tatili hayal ediyor hem de mistik bir atmosferde konaklamaktan heyecan duyuyorsan, senin yerin Kazdağları! Balıkesir sınırları içerisinde yer alan Kazdağı Milli Parkı çevresinde pek çok kamp alanı bulunuyor. Bu kamp alanlarının çoğu ise zirveden gelen akarsuyun oluşturduğu göletlerin çevresinde konumlanıyor. Sabah uyandığında göreceğin eşsiz manzara ve içine çekeceğin o tertemiz hava seni yenileyecek ve yaşamın yoğunluğundan uzaklaştıracak. Kazdağları çevresinde bulunan köylere giderek yerel halkla tanışmak ve bölgeyle ilgili efsaneleri halktan dinlemek de seyahatine gizem katabilir.

Yorumlar