Asırlar boyunca nice medeniyetlere ev sahipliği yapmış; Ancyra, Engürü, Angora gibi pek çok isimle anılmış ve ardından Ankara ismini alarak Türkiye’nin başkenti olma unvanını kazanmış Ankara’nın bilinmeyen güzelliklerine doğru yola çıkıyoruz bugün. Başkentin pek bilinmeyen birbirinden güzel yerlerini keşfetmeye hazır mısın? O halde hemen bu kente oksijen kaynağı olan doğal güzelliklerle listemize başlayalım. Ardından Ankara’da gezilecek tarihi yerler ile devam edelim.

Uyuzsuyu Şelalesi

Ankara merkezden yaklaşık 150 km uzaklıkta yer alan Nallıhan bölgesinde seni adeta büyüleyecek bir doğal güzellik var: Uyuzsuyu Şelalesi. Kaynağını Sarıçalı Dağı’nın zirvesinden alan bu şelalenin berrak suları, dağı çevreleyen çayırları aşar ve yaklaşık 60 metre yükseklikten geniş bir dere yatağına dökülür. Şelalenin çağlayan suları herkesi büyüleyen görsel bir şölen sunar. Bu şelale adını ilginç bir hikâyeden alır. Eski zamanlarda bölgede yaşayan köylüler, uyuz olan koyunları için çareyi koyunlarını bu şelaleye getirerek yıkamakta bulmuş. Uyuzsuyu Şelalesi’nin kristal suları köy halkının bu derdine deva olmuş. Şelalenin adı da buradan geliyormuş. Ankara’nın doğal güzelliklerini keşfetmek istiyorsan ilk adresin burası olmalı!

Nallıhan Kuş Cenneti

Uyuzsuyu Şelalesi’ni görmek için Nallıhan’a geldiğinde Nallıhan Kuş Cenneti’ne de mutlaka uğramalısın. Yapay olarak oluşturulmuş olan bir ekosistem olmasına rağmen bölgede bugüne dek yaklaşık 191 farklı kuş türü gözlemlenmiş. Nallıhan bu özelliğiyle kuş gözlemcilerinin Türkiye’deki favori noktalarından biri olmuş. Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunan bu özel noktada belki sen de kuşlara duyduğun ilgiyi keşfedersin. Böylece Ankara’da gezilecek doğal yerler arasında ilk sıralarda yer alan Nallıhan Kuş Cenneti yepyeni ve sıra dışı bir hobi kazandığın yer olur. Kim bilir?

İnönü Mağaraları

Ankara’nın doğal ve tarihi güzellikleri burada bir arada! Ankara merkeze yaklaşık 90 kilometre mesafede yer alan Güdül ilçesine vardığında seni ışıl ışıl parlayan sularıyla Kirmir Çayı karşılar. İnönü Mağaraları ise bu çaya çok yakın bir konumda bulunur. Tarihinin M.Ö. 2000 yılına kadar uzandığı ve Hititler dönemine ait olduğu keşfedilen bu mağaralar hem tarih hem de doğaseverlere büyüleyici anlar yaşatır. İnönü Mağaraları çevresinde doğa yürüyüşü yapmak hem kendinle baş başa kalmak hem de ailenle ya da arkadaşlarınla unutulmaz bir gün geçirmek için mükemmel bir hafta sonu planı olabilir. İnönü Mağaralarını Ankara’da gezilecek yerler listene ekledin mi?

Mahkemeağcin Köyü

Ankara’da hem tarihi hem de doğal güzellikleri bir arada görmek için bir adres daha: Mahkemeağacin Köyü. Aluç Dağı’nın yamaçlarında kurulmuş olan bu köyde tertemiz dağ havasını içine çekerken binlerce yıllık bir tarihe tanıklık edebilirsin. Tüf kayalıklar oyularak içine inşa edilen yerleşim yerleri ve kiliselerde binlerce yıl önce yaşamış insanların parmak izlerine rastlayabilirsin. Mahkemeağacin Köyü, Ankara’da hafta sonu yapılacaklar listenin ilk sıralarında yer almayı hak ediyor.

Altınköy Açıkhava Müzesi

Zaman zaman işinden istifa edip bir köye yerleşmek istediğin; “Kendi domatesimi, biberimi yetiştirsem…” dediğin zamanlar oluyor mu senin de? O halde bu kararı vermeden önce köy yaşamı ile ilgili bilgi edinmeye ne dersin? 500 dönümlük bir alan üzerine kurulan Altınköy Açıkhava Müzesi, köy yaşamında kullanılan nesneleri, köylerin kahvehane, cami, muhtarlık, hayvancılık gibi kendine özgü unsurlarını yakından tanıma şansı sunan çok özel bir müze. Özellikle doğadan uzak, köy hayatını hiç tanımadan yetişen çocuklar, bu müzeye yapacağınız tur ile çok farklı bir deneyim kazanacak. Yani burası Ankara’da ailece gidilecek yerler arasında ilk sırada olmaya aday!

Pilavoğlu Han

500 yıllık geçmişe sahip bir handa Türk kahvenizi yudumlamak isterseniz, Pilavoğlu Han Ankara’da görmeniz gereken yerlerden biri. Bu handa bulunan antika dükkânlarını gezdiğinizde şehrin belki yüzlerce yıl önceki sakinlerinin hayatına tanıklık edebilirsiniz. Birkaç yıl öncesine kadar atıl durumda olan bu han, yenilenen yüzüyle pek bilinmiyor. Hem Ankaralılar hem de şehir dışından gelen ziyaretçiler tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Davetlisiniz!

Yorumlar