TIME Dergisi, her yıl “Dünyanın En Harika Yerleri” listesi yayınlıyor. Bu yıl da sürdürülebilirlik alanında yatırımlar yapan veya turizm açısından olumlu değişikliklere yer veren dünya şehirleri arasında ziyaret edilmesi tavsiye edilen 50 şehirlik liste açıklandı. Okuyucuların ve derginin dünya genelinde görev yapan muhabirlerinin etkisiyle oluşturulan listede, yenilenen değerleri ile İstanbul da ilk sıralarda yer alıyor! Peki, İstanbul bu listeye hangi güzel gelişmeler ile katıldı? Öğrenmek için okumaya devam…

Klasik Bir Yeniden Doğuş

2022 yılında TIME Dergisi’nin Dünyanın 50 En Harika Yeri listesinde yer alan İstanbul hakkında dergide atılan başlık “Klasik bir yeniden doğuş…” oldu. Türkiye’nin büyüleyici şehirlerinden İstanbul’un bir Rönesans yaşadığını ifade eden dergi; son dönemde Karaköy’ün doğal dokusuyla buluşan Galataport İstanbul’u, 13 yıllık aradan sonra yeniden kapılarını açan Atatürk Kültür Merkezi’ni ve Karaköy’deki eski yerinde yeniden kapılarını açmak için hazırlanan İstanbul Modern Sanat Müzesi’ni öne çıkardı.

Sen de İstanbul’da gezilecek yerler listene bu adresleri mutlaka eklemelisin!

Galataport İstanbul

İstanbul’un tarihi liman kenti Karaköy’de yer alan ve dünyanın ilk yer altı kruvaziyer terminali oluşu ile dikkat çeken Galataport İstanbul; Boğaz’da alışveriş deneyimi, şehrin yeni gastronomi mahallesinde Türk ve dünya mutfaklarından lezzetleri tatma imkanı, sahildeki keyifli gezinti yolu gibi ayrıcalıkların yanı sıra şehrin kültür, sanat ve tasarımla buluşma noktası olmasıyla da İstanbul’a yepyeni bir renk getiriyor.

1,2 km boyunca uzanan sahil şeridini kapsayan ve mahalle konsepti ile sıcak bir atmosfer sunan Galataport İstanbul’u, şehrin popüler konaklama duraklarından biri haline getirecek The Peninsula İstanbul da TIME Dergisi’nde yer bulmuş. Dünyada sadece 10 lokasyonda hizmet veren bu seçkin otel markasının Türkiye’deki ilk oteli Galataport İstanbul’da yer alıyor.

Galataport İstanbul’un güncel etkinliklerini web sitesi üzerinden takip edebilirsin.

İstanbul Modern

Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi olarak Karaköy’de hizmete başlayan İstanbul Modern, kurulduğu günden bu yana milyonlarca ziyaretçiyi ağırladı ve hem çocuklara hem gençlere özel ücretsiz sanat eğitimleri ile herkesin sanatla buluşmasında öncülük etti.

İstanbul Modern’in yenilenen binası da TIME Dergisi’nin dikkatini çekmiş. Çünkü yenilenen bina Pritzker Ödüllü Mimar Renzo Piano imzasını taşıyor. Bu mimarın daha önce Centre Pompidou, Whitney Müzesi, Centro Botín, Beyeler Vakfı Müzesi gibi uluslararası pek çok kurumu da yenilediği biliniyor.

Geçici bir süre başka bir adreste ziyaretçilerini ağırlayan İstanbul Modern, yepyeni yüzü ile Karaköy’de tekrar sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Atatürk Kültür Merkezi

Sadece İstanbul’un değil Türkiye’nin sanat belleğinde iz bırakan İstanbul Atatürk Kültür Merkezi (AKM), uzun bir aradan sonra yenilenen yüzü ile sanatseverleri tekrar ağırlıyor. Taksim Meydanı’nda sanatın ışığını yaymaya devam eden AKM bünyesinde opera ve tiyatro salonları, galeri ve çok amaçlı salonlar bulunuyor.

AKM Kültür Sokağı’nda çeşitli kültür durakları ile keyifle zaman geçirilebilir. AKM Çocuk Sanat Merkezi, AKM Müzik Kayıt Stüdyosu, AKM Tasarım Dükkanı, 20 bini aşkın eserle dikkat çeken AKM Kütüphanesi ve çok daha fazlası ile muhteşem deneyimler şehrin kalbinde seni bekliyor!

Güncel etkinlikleri Atatürk Kültür Merkezi’nin web sitesinden inceleyebilirsin.

Yorumlar