Hollanda’da bir kent… Öylesine renkli, öylesine hareketli ve öylesine kalabalık. Dünyanın en neşeli şehirlerinden biri Amsterdam’da 5 adım atmaya ne dersiniz?

Kanallar

Şehrin iskelet sistemini oluşturan kanallar iç içe geçmiş halkalar şeklinde konumlanıyor. Prenses, İmparator ve Centilmen adlı üç ana kanal birçok küçük kanalcıkla birleşiyor. Aynı zamanda şehrin ulaşımında önemli bir paya sahip kanallar turistlerin ilgi odağı olarak turizme de katkı sağlıyor. Amsterdam’a gidince, yapmadan dönmemen gereken aktivitelerin başında gelen kanal turuna mutlaka katılmalısın!

 

Bisiklet

Rivayete göre nüfusundan fazla bisiklete sahip Amsterdam… Ne olursa olsun bisikletlerin en çok yakıştığı şehir denilebilir Amsterdam için. Bisikletler için yirmi bin km’den fazla özel yol bulunan şehrin düz bir alanda kurulu olması bu popülerliğe de katkı sağlıyor.

 

Eğlence

24 saat uyumayan şehirlerin başında gelir Amsterdam. Bu yüzdendir ki her yıl milyarlarca Amerikalı, Asyalı, Avustralyalı akın eder buraya. En önemli turistik bölgelerinden Red Light District ilk planda her turistin akın ettiği bölge olsa da gece kulüpleri ve kafeler şehrin en kalabalık olduğu yerler. Dünya mutfağının en özel lezzetlerini sergileyen restoranlarda akşam yemeğini aldıktan sonra birbirinden güzel mekanları ziyaret edebilirsiniz.

Çiçek Pazarı

Malum, Hollanda lale bahçeleriyle meşhur bir ülke. Bu çiçeklerin en taze, en güzel renklere sahip olanlarını sular üzerinde yer alan Amsterdam Çiçek Pazarı’nda bulabilirsin. Dünyanın su üzerindeki tek çiçek pazarı olan Bloemenmarkt, 1862 yılında kurulmuş. Pazarı gezerken Flemenk lalelerinin yanı sıra mevsime göre, sıralanmış rengarenk çiçekleri de görebilirsin. Bu bölgede ayrıca hediyelik eşya alternatifleri de bulabilirsin.

 

Müzeler

Bir şehir bu kadar kalabalık olur da ziyaretçilere sunacak malzemesi az olur mu? Milyarlarca turisti ağırlayan bu renkli şehirde müze sayısı da oldukça fazla. Şehrin Müzeler Meydanı olarak adlandırılan bölgesinde yoğunlaşan bu ilgi merkezlerinin başında ünlü ressamın adıyla anılan Van Gogh Müzesi, çok önemli eserlere ev sahipliği yapan Rijksmuseum geliyor. Başka ülkelerde karşınıza çıkacak olan Madame Tussauds Müzesi ise eğlenceli vakit geçirmek için ideal bir durak olabilir.

 

Yorumlar