Konya’nın 8 km kuzeybatısında yer alan Sille Köyü, bölgenin önemli bir kültür ve turizm merkezi olma özelliğini taşıyor. Yapılan araştırmalarda M.Ö 8-7 yüzyıl Frig uygarlığına ait kalıntılar, bu bölgede bulunmuş. İstanbul’un Bizans’a Başkentlik yaptığı dönem, Konya ve çevresi Kudüs’e giden yol üzerinde bulunduğu için, İstanbul’dan Kudüs’e giden hacıların uğrak noktası olmuş. Hıristiyanlık için büyük önem taşıyan Aya Elenia Kilisesi, o dönemde Büyük Konstantin’in annesi tarafından yaptırılmış. 20 yüzyılın başlarında nüfusun çoğunluğunun Rum olduğu bilinmekte ve 1923 mübadelesi sonrası Rum’lar Yunanistan’a göçmüşler.

1995 yılında Konya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından kilise, manastır ve mezarlıkların bulunduğu güney yamaçları, birinci derecede arkeolojik sit alanı, esas yerleşme alanı ise kentsel sit alanı olarak ilan edilmiş.
konya yemekleri (7)

Sille yemek kültürü açısından oldukça önemli bir yere sahip Konyalılar için. Konya mutfağının yanında kendine özgü lezzetleri bulunuyor. Büyük çoğunluğu et yemeklerinden oluşan Sille mutfağında yoğurt çorbası, bamya çorbası, erişte pilavı, katmer, bazlama, tandır ekmeği, yaprak sarma, paça ve su böreği bunlardan lezzetlerden yalnızca birkaçı… Günümüzde de eski tarihi konaklarda bu yemeklere rastlamak mümkün.
konya yemekleri (6)

Çay Camii karşısında yer alan, önümüzdeki günlerde 10 odalı butik otel olarak hizmet vermeye hazırlanan Siella Sillehan, köyü dolaşmaya başlamadan evvel uğranacak güzel bir nokta. Zengin kahvaltı çeşitleri ve sahiplerinin konuksever tavırları ile huzuru bulacağınız bu tarihi konaktan içeri girer girmez mis gibi sedir kokusu ile karşılanıyorsunuz. Aslına uygun olarak restore edilen konakta, neredeyse tüm eşyalar antika ve hepsi konağın sahipleri Fisun ve Habib Arıcı’nın ince zevkini yansıtıyor. Taze sıkılmış portakal suyu, demli sıcacık çay, Konya’nın meşhur küflü tulum peyniri, sucuk, yumurta nefis börek çeşitleri ile bitmesini istemeyeceğiniz serpme kahvaltı dışında Siella Sillehan’da yerel Konya’ya özgü yemekler de bulunuyor.
konya yemekleri (4)

Sille’de kahvaltısı ile ünlü bir diğer konak olan Sille Konak, köyün hizmette en eski ve en popüler konaklarından biri. Özellikle hafta sonları kalabalık olduğunu belirtmekte fayda var. Köyde cumartesi ve pazar günleri tandır ekmeği alabileceğiniz bir tandır fırını da bulunmakta.
konya yemekleri (3)
Köyün girişinde yer alan Silenos Kafe ve hemen yanındaki köy kahvesi de sabah kahvesi, çayı ya da soğuk bir şeyler içip geleni gideni izlemek için ideal yerlerden.
konya yemekleri (5)

Sille’den sonra Konya’nın 49 km güneybatısında yer alan Kilistra Antik Şehri de Konya turizmi ve kültürü açısından çok önemli bir yere sahip. Kilistra’da yerleşimin Helenistik ve Roma çağında başladığı biliniyor. Kapadokya benzeri kaya oyuğu yerleşmeleri ile dikkat çeken Kilistra günümüzde Göktürk köyünde yer alıyor. Köyde bol miktarda kabak yetiştiriliyor. Kilistra’ya karnınız aç gitmeyin zira köyde yiyecek satan bir yer bulmanız zor. Ama Konya Kilistra yolu üzerinde yer alan Bizim Dedenin Yeri‘nde lezzetli alabalıklar ve taze salatalar yiyebilirsiniz.

Konya çevresinde görülmeye değer en önemli yerlerden biri de Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Çatalhöyük. Günümüzden tam 9 bin yıl önce yerleşim yeri olmuş Neolitik ve Kalkolitik Çağ yerleşim yeri olan Çatalhöyük’te kazılar hala devam ediyor. Çatalhöyük, dünyada tarımın ilk yapılmaya başlandığı yerlerden biri olarak biliniyor. Alüvyonlu toprakları ve nehir sayesinde ise 14 değişik bitkinin tarımı yapıldığı söyleniyor.
konya yemekleri (11)

Yapılan tüm bu çalışmaları yakından görüp, havasını solumak bile, bir kere daha yalnızca bölgenin değil, içinde yaşadığımız bu coğrafyanın dünya kültürü açısından ne kadar önemli olduğunu hatırlatıyor. Konya yalnızca günümüzün değil, tüm çağların tarım ambarı olma özelliğine sahip, merkezi ile çevresi ile yemek kültürü açısından eşsiz bir yer olduğunu bir kez daha gösteriyor.

İnci Özay Hatipoğlu
Son Mastori

Yorumlar