Kapadokya’ya gelip de yöresel lezzetlerden alıp, eve götürmemek olmaz. Hele ki başka hiçbir yerde bulamayacağınız özel mamuller varsa… Bu özel lezzetleri çarşı, pazarda bulunanlar bir de çarşı pazarda bulunamayanlar diye ikiye ayırmak gerekir. Öncelikle her yerde bulunmayan, yapımı zahmetli, ne yazık ki yapanı da az kalanlarla başlayalım.
kapadokyanın unlu yemekleri (11)

Daha önce duydunuz mu, gördünüz mü, tattınız mı bilemem, ama bölgeye özel tandır halkasını bulursanız sakın kaçırmayın. Halka şekli verilen özel halka hamuru sıcak tandıra yapıştırılıyor, tandırın kapağı kapanıyor ve üzeri hafif kızarana kadar pişiriliyor. Halkalar pişerken etrafı saran kokuyu tarif edemem. Evvelden bütün evlerde yapılırken, şimdilerde yapımı çok zahmetli olduğu için pek yapılmaz olmuş. İşin zahmeti hamurundan değil, halkaları teker teker tandıra yapıştırmaktan geliyor. Açıkçası hem cesaret hem de sabır isteyen bir iş, fakat yediğim o lezzet için değer. Tandır halkasını Ürgüp’te Gülay Hanım yapıyor.

kapadokyanın unlu yemekleri (5)

Sadece sipariş üzerine tandır halkası yapan Gülay Hanım’ın baklavaları da nefismiş diye duydum. Baklavaların tadına bakma imkanım olmadı maalesef ama tandır halkaları ile beni kalbimden vurdu. Tereyağlı, margarinli ve çedeneli çeşitleri var. Tereyağ ve çedeneli olan benim favorim. Halkalar pişip soğuduktan sonra 40’ı birden ipe geçiriliyor ve bu şekilde satılıyor. Bu şekilde uzun müddet bayatlamadan muhafaza ediliyor. Gülay Hanım’dan tandır halkası sipariş etmek isterseniz 0541 884 62 93 nolu numaradan kendisine ulaşabilirsiniz. Ben şahsen her Kapadokya’ya gittiğimde kapısını çalacağım.

kapadokyanın unlu yemekleri (1)

Bölgeye has kaçırılmaması gereken ve her yerde bulunmayan bir diğer lezzet; kuru kaymak. Kaymaklı Köyü’ne has bir lezzet olan kuru kaymağın, 2010 yılında belediye tarafından marka tescili bile yapılmış. Gerçek kuru kaymak yalnızca Kaymaklı’da bulunur diyen Kaymaklılar bu konuda oldukça hassas. İsmine festivaller düzenlenen kuru kaymak alışık olduğumuz kaymaktan biraz farklı. Adı üzerinde kuru, blok halinde ve çok yoğun bir süt tadına sahip. Kuru kaymağı Kaymaklı Köyü’nde bulabilirsiniz.

Üzüm suyu, nişasta ve unla hazırlanan, yapıldıktan sonra tepside bekletilen, kurutulduktan sonra dilimlenip yemeğe hazır olan köftür bölgenin önemli mamullerinden biri. Lokuma benzer görüntü ve tadı ile uzun süre saklanabiliyor. Özellikle kahve yanına çok yakışan köftürü aktarlarda ve pazarda bulabilirsiniz.

kapadokyanın unlu yemekleri (13)

Pazar demişken cumartesi günleri Ürgüp’te pazar kuruluyor. Civar köylerden gelen köylüler birbirinden güzel ürünleri tezgahlarında satıyorlar. Taze peynir, tereyağ, bal, köftür, kabak, dalında kurutulmuş üzüm, pekmez, kabak çekirdeği, girabolu meyvesi, kıraç patatesi, patatesli köy ekmeği gibi her yerde bulunmayan ürünleri, sebze ve meyve çeşitlerini Ürgüp Pazarı‘nda bulmak mümkün. Anadolu’nun her yerinde olduğu gibi tarhana ve erişte burada da önemli ve her yerde kolaylıkla bulunuyor. Kabak çekirdeği süt ile birlikte kavruluyor, iri taneli ve çok lezzetli. Üzüm diyarı olan Kapadokya’da pekmez, pestil ve kuru üzüm alınmadan dönülmez. Dalıyla birlikte kuruyan üzümler, tadından yenmiyor. İçini tahin ve cevizle doldurdukları, üzerini muska şeklinde sardıkları; doğal baklava olarak sattıkları nefis bir tatlı var. En güzel örneğini Ürgüp’te bulunan Naturel Kuruyemiş’te yedim. Patlıcan, kabak, biber çeşitleri ve bamya gibi sebze kuruları da bölgenin önemli ürünleri arasında yer alıyor.

kapadokyanın unlu yemekleri (10)

İçinde nefis yemekler yapabileceğiniz meşhur Avanos çömleklerini, testilerini ve güveçlerini de unutmamak gerekir.

İnci Özay Hatipoğlu
Son Mastori

Yorumlar