Ömrünün son günlerini geçirmek isteyen onlarca ünlü yazar, sanatçı ve şairin bir bildiği olmalı. Yoksa Bodrum bu kadar ünlü, bu kadar vazgeçilmez olabilir miydi?

Bahar aylarıyla beraber bizi yola düşüren, ilk fırsatta kendimizi sokaklarına atmanın yollarını aradığımız Bodrum, bembeyaz evleri, hepsinin sonu enfes bir maviliğe çıkan dar sokakları, eğlencenin tavan yaptığı gece hayatı ama en çok da doyumsuz lezzetleriyle kapılarını sonuna kadar aralarken ona olan aşkımızın sebebini aramaya gerek yok aslında… Sahi, söz lezzetlerden açılmışken ne yenir ki bu Ege’nin güzeller güzeli Bodrum’da? Neler yenmez ki! Sadece mandalina reçeli için bile gidilir aslında ama hazır gitmişken mutlaka denemeniz gerekenleri de ihmal etmeyin. İşte Bodrum sofrasının vazgeçilmez tatları ve o tatları deneyebileceğiniz en iddialı adresler…
bodrumda ne yenir (1)

Bodrum’da ne yenir?” Sorusunun ilk cevabı dondurmadır kuşkusuz. Bodrum dondurmasının envai çeşidini bulabileceğiniz sayısız mekan olduğunu biliyoruz. Ancak dondurmanın gerçeğiyle tanışmak istiyorsanız Penguen Cafe’nin yolunu tutmanızı öneririz. Mandalinalı dondurması epey meşhur… Buraya kadar gelmişken Zeki Müren’in hatırası için saygı duruşuna geçmeyi de unutmayın. Bir zamanların Penguen’i her akşam üzeri kendisini ağırlarmış çünkü. Bizden duymuş olmayın ama o da tıpkı bizim gibi en çok mandalinalı dondurmayı severmiş.
bodrumda ne yenir (3)

Zeminde çıtır patates kızartması üzerine yoğurt katı… En üstte ise tabağın kahramanı enfes bonfile dilimleri… Tabii ki çökertmeden bahsediyoruz! Bodrum’a kadar gelmişken çökertme denemeden olmaz. Dönüşte “Bodrum’da ne yenir, bir de sen söyle” diyen dostlara iddialı bir cevabınız olsun istiyorsanız dillere destan çökertmeyi mutlaka denemelisiniz. Marinada bulunan Sünger Pizza’da en lezzetli haliyle karşılaşmanız mümkün. Laf aramızda, Vedat Milor da Sünger’in çökertmesini çok beğeniyor.

Bodrum’da muhteşem lezzetlerle karşılaşmak için aslında herhangi bir mekana girmenize gerek yok. Mis gibi deniz kokusunu içinize çekip sokakları şöyle bir turlamanız yeterli. Mesela sayısını unutacağınız kadar midye yuvarlayacağınız bir tezgahın başında bulabilirsiniz kendinizi. Bizim tavsiyemiz ise çoğu zaman Kale’nin hemen karşısına tezgah kuran amca. Bir çeşit kaktüs meyvesi olan Bodrum inciri ise Bodrum sokaklarının bir başka gözdesi… Mutlaka deneyin!
bodrumda ne yenir (5)

Bodrum demek enfes sofraların başında sabaha kadar uzayan dost sohbetleri demek! Bu sohbetlerin yanında biri gelirken diğeri giden meze tabakları demek! O zaman Bodrum’da yemeniz gerekenler listesine Ege’ye has mezeler eklemeyi de unutmayın. Taze bir börülce tabağı nasıl da şık durur o masalarda. Ya da yediğiniz akşamın sabahında toplanmış kabak çiçeği dolması ne de güzel gider hoş bir sohbet sırasında.
bodrumda ne yenir (2)

Hoca’nın Yeri’nden bahsetmemize gerek var mı bilmiyoruz. Pek çok Bodrum tutkununun Türkbükü’ndeki bu adresi iyi bildiğini biliyoruz. Ancak bir kez daha hatırlatmak da fayda var. Eğer dumanı üstünde enfes bir Bodrum mantısı yemek istiyorsanız hiç durmayın, bu yaz Atatürk Caddesi’nde kime sorsanız yerini gösterebileceği Hoca’nın Yeri’ne bir uğrayın.
bodrumda ne yenir (4)

Yorumlar