İtalya’nın tarih zengini ihtişamlı kenti Roma, yıllar geçse popülerliğini hiç yitirmiyor. Günlük hayatının koşuşturmacasına inatla ağırbaşlı binalarının sakinliği ile ziyaretçilerini unutulmaz bir zaman yolculuğu yaşatmaya devam ediyor. Son yıllarda ise her zamankinden çok daha renkli çok daha eğlenceli…

Eğer şu sıralar tarihi dokusunu hiç yitirmeyen Roma’ya doğru yola çıkmak istiyorsanız daha fazla zaman kaybetmeyin. Hazır tarihin en güzel çağlarına dönmeye karar vermişken de dönüşte sepetinizi Roma’ya özgü hediyeliklerle doldurun. Peki, “Roma’dan ne alınır?” derseniz sorunun cevabı da bu yazıda saklı!

Lezzet Avcıları İçin Birbirinden Çeşit Çeşit Makarnalar

İtalya’nın hangi şehrine giderseniz gidin bavulunuza makarna atmadan dönmeyin! Roma sokakları ise envai çeşitte makarna alabileceğiniz mağaza ile doluyken “Roma’dan ne alınır?” diye fazla düşünmeyin. Adım attığınız her köşe başında paketlenmiş makarnalar satan pazarlar ve mağazalarla karşılaşacağınızdan muhteşem makarnalara ulaşmak için de büyük bir çabaya da gerek olmayacak.
romadan ne alinir (2)

Peynir Tutkunları Roma’ya!

Roma’dan alınması gerekenler listesine peyniri eklemesek olmazdı. Eğer yeni lezzetler denemeyi seven gezginlerdenseniz Roma’ya yemek için gelenlerin mutlaka uğradığı Testaccio Mahallesi’nden içeri adım atmadan dönmeyin. Buraya kadar gelmişken de mahallenin ünlü marketine girip 12 ay bekletilerek hazırlanan bizim parmesan olarak bildiğimiz reggiona peynirinden almayı ihmal etmeyin. Küçük bir tüyo: parmesanın yaşı ne kadar büyükse o kadar lezzetlidir. Bu yüzden satın almadan önce ne kadar yaşlandırıldığını sormayı unutmayın.
romadan ne alinir (4)

Sevdikleriniz İçin Doğal Bir Roma Hediyesi: Zeytinyağı

Tabii ki ülke sınırlarında saf zeytinyağı alabileceğiniz sayısız adres var! Ancak Roma’ya kadar gitmişken doğal yöntemlerle hazırlanan zeytinyağlarından almayı unutmayın. Hatta sadece saf zeytinyağı da değil zeytinyağı içerikli kremler, jeller ve sabunlardan alıp sevdikleriniz için şık bir hediye seçeneği de yaratabilirsiniz.

romadan ne alinir (1)

Alışveriş Çılgınları İçin İpek Şallar

“Roma’dan ne alınır?” sorusuna verilecek cevaplar elbette yemek alışverişi ile sınırlı değil. Eğer sıkı bir alışveriş tutkunuysanız Roma sokaklarında sizin için de pek çok şey var. Örneğin meşhur İspanyol Merdivenleri’nin karşısında bulunan Via Condotti Caddesi’nde, dünyanın en ünlü markalarıyla karşılaşabilirsiniz. Ancak aradığınız şey Roma’ya özgü, etnik şeyler ise Roma’nın ünlü ipek şallarına mutlaka göz atmanızı öneririz.
romadan ne alinir (3)

Yorumlar