Gösterişli Orta Çağ yapıları, duvarlara sığmayan sokaklara yayılan müzik sesleri, her daim kalabalık caddeler ve birbirinden ünlü sergilere ev sahipliği yapan sanat galerileri… Viyana’yı ziyaret etmek için neden çok! Sadece tarihin ihtişamlı yıllarına dönüp müziğin en güzel renkleriyle tanışmak bile rotanızı çevirmenize yeter aslında.

Viyana böylesine güzel böylesine ihtişamlıyken şehri biraz daha yakından tanımak için herkesin bir nedeni var. Şehrin tüm güzelliklerini keşfetmek içinse birkaç hafta yetmez. Ancak kısa süreli ziyaretler için de pek çok güzelliğe açılır Viyana sokakları… O kısacık ziyaretlerin dönüşleriyse büyük mutlulukları beraberinde getirir. Eğer şu sıralar aklınızda bir Viyana yolculuğu varsa daha fazla zaman kaybetmeyin. Hazır müziğin başkentine kadar gitmişken şehrin tüm güzelliklerine dokunmak istiyorsanız “Viyana’da ne yapılır?” sorusunun cevaplarını sıraladığımız bu listeye göz atmadan da yola çıkmayın.

1. Viyana’daki ilk durağınız Barok mimarinin en güzel örneklerinden olan Belvedere Sarayı olsun. Buraya kadar gelmişken iki ayrı parçadan oluşan sarayı birbirine bağlayan gösterişli bahçenin güzelliğini fotoğraflamayı da unutmayın.
viyanada ne yapilir (1)
2. Viyana’nın ikonik simgelerinden biri olan St. Stephan Katedrali de görülmesi gerekenler listesinin olmazsa olmazlarından. Şimdiden uyaralım: Zengin bir Viyana tarihinde heyecanlı bir yolculuk sizi bekliyor.
viyanada ne yapilir (2)

3.Viyana’da ne yapılır?” sorusunun belki de ilk cevabıdır enfes bir kahve içme seremonisi! Katedral gezinizin ardından Viyana’nın İstiklal Caddesi olan Stephansplatz Bölgesi’ndeki kahvecilerden birine oturun ve ünlü Viyana kahvelerinin tadını çıkarın.
viyanada ne yapilir (8)

4. Viyana topraklarında kahvenin en güzel eşlikçisinin apfelstrudel olduğunu da unutmayın. Viyana’daki en leziz apfelstrudel’ı Hofburg Sarayı yakınlarında olan Demel Pastanesi’nde bulabilirsiniz. İçerideki her şeyin enfes olması da tabii ki raslantı değil. Çünkü burası imparatorluk pastanesi…
viyanada ne yapilir (7)

5. Viyana’da harika bir vals gösterisi izlemeden dönerseniz çok şey kaçırdınız demektir. Bir zamanlar sadece saray erkanı için düzenlenen balolar, son yıllarda herkes için düzenleniyor. Bu balolardan birine katılarak Viyana’nın en güzel valsini izleyebilir hatta dansın bir parçası olabilirsiniz.
viyanada ne yapilir (3)

Yorumlar