Her mevsimi ayrı güzel, ufacık tefecik, yemyeşil, mis gibi çam kokulu, romantik ve doğa harikası bir yer Abant… Abant Gölü, Bolu’nun güney batısında bulunan, çam ve köknar ağaçları ile çevrelenmiş bir tabiat parkı içinde yer alıyor. Abant’ın İstanbul’a 2.5 saat, Ankara’ya ise 2 saat yakınlıkta bir mesafede bulunuyor olması, ulaşım yolunun çok rahat ve yorucu olmaması nedeniyle, özellikle hafta sonları ziyaretçisi hiç eksik olmuyor.
abantta ne yenir (4)

En derin yerinin 18 metre olduğu gölde çıkan ve Abant alabalığı olarak bilinen balık literatüre Salmo trutta abanticus olarak girmiştir. Göle girmek ve avlanmak yasaktır. Çevresi genellikle çam ağaçları ile kaplı olduğu için her mevsim yemyeşildir. Kış mevsimi Abant’ta erken başlar; kasım sonu başlayan kar yağışları ile birlikte kış aylarını çoğunlukla bembeyaz karlar altında geçirir. Hatta havanın en sert olduğu zamanlarda göl donar. Gölün etrafını en fazla bir, bir buçuk saatlik bir sürede dolaşmak mümkündür. Yürüyerek dolaşmaya üşenenler için süslü faytonlar ya da at binme imkanı da vardır.
abantta ne yenir (8)

Bolu’da yemek deyince ilk akla hiç şüphesiz ki Mengen gelir. Bunun nedeni Mengen’den çıkan aşçıların Osmanlı İmparatorluğu zamanında saray aşçısı olarak çalışıyor olmaları ve günümüze kadar bu konuda ün yapmış olmalarıdır. Abant – Mengen arası yaklaşık 30 dakikalık bir mesafede olup iklim, coğrafya, malzeme çeşitleri ve yemek kültürü aynıdır. Cevizli çörek, yoğurtlu bakla çorbası, kabaklı gözleme, keş peyniri, saray helvası, yayla çorbası, patates çorbası, tarhana çorbası, patatesli köy ekmeği, keş peynirli cevizli erişte, Mengen kuzu güveci bölgenin en bilinen ve lezzetli yemekleri arasında yer alır.
abantta ne yenir (3)

Bolu ormanları, ağaç çeşitliliği ve iklim nedeniyle yabani mantar cennetidir. Bilmeden, uzmanı olmadan toplamanın çok tehlikeli olduğu mantar avcılığı bölgenin önemli gastronomik değerlerinden biridir. Sonbahar aylarında çıkan Kanlıca, porçini ile ilkbahar aylarında çıkan morel nam-ı diğer kuzugöbeği hem çok lezzetli hem de çok değerli mantar çeşitlerindendir. Kuzugöbeği mantarı ülkemizde çok bilinmemekle birlikte ticari değeri çok yüksek olan bir mantar çeşididir. Özellikle Fransız mutfağının önemli malzemelerinden biri olup, mevsimi çok kısadır. Türkiye’den yurt dışına ihracı yapılmaktadır. Bahar aylarında bölgeye giderseniz, bilenler tarafından dolmasının yapıldığını görürsünüz. Tüm bu çeşitler Abant ve çevresinde de bolca görülür. Hala daha Kanlıca mantarının mevsimini yaşadığımız şu günlerde Abant Gölü çevresinde köylülerin tezgah kurup sattığını görebilirsiniz. Turuncuya kaçan renge sahip kanlıca, mangalda piştiğinde nefis olur.
abantta ne yenir (2)

Göl çevresini gezdikten sonra, Büyük Abant Oteli’nin restoran ve kafesi olan Göl Restaurant’a gidebilirsiniz. Göl Restaurant, gölün üzerine konumlanmış muhteşem bir manzaraya sahip. Köy kahvaltısı ya da ızgara et ve balık çeşitleri mevcut. Akşamları canlı müzik oluyor. Bir şeyler içmek isteyenler için de alternatif bir mekan. Salebi gerçek, çok şekerli değil. Hele ki soğuk günlerde tadına doyulmuyor.
abantta ne yenir (6)

Abant Gölü’ne ziyarete gelen turistler, genellikle ziyaretlerini piknik yerlerinde mangal yakarak bitirirler. Hava nasıl olursa olsun, açık havada mangal başında sucuk, köfte, şiş yemenin keyfi emin olun bir başka oluyor.
abantta ne yenir (5)

Ziyaret sona erdiğinde yöresel pazardan alışveriş yapmadan dönmek olmaz. Patatesli ekmek, kuru keş peyniri, tarhana, erişte çeşitleri, ceviz özellikle alınması gerekenler listesinin başında yer alıyor.

İnci Özay Hatipoğlu
Son Mastori

Yorumlar