Tarihi İznik’i dört yanından kuşatan surların kesişme noktasında yer alan İznik Ayasofyası, İznik’te görülecek yerlerin başında geliyor. Bu muhteşem tarihi yapının sahne olduğu önemli olaylara kısaca göz atmaya ne dersin?

Roma mimarisine uygun olarak ızgara planıyla imar edilen İznik’te, şehrin 4 ana kapısının kesiştiği yerde İznik Ayasofyası yükseliyor. İznik Ayasofyası’nın dışından bakıldığında ise şehrin İstanbul, Göl, Lefke ve Yenişehir kapılarını görmek mümkün.

Kilisenin tarihi değerine değinmek gerekirse, dünyanın dört bir yanında Hristiyan din adamlarının bir araya gelip, önemli kararlar aldığı Ekümeik konseylerin 7’incisi ve sonuncusu,   MS 787 yılında bu kilisede gerçekleşti.

1331 yılında Orhan Gazi’nin İznik’i fethetmesinden sonra camiye dönüştürülen yapı, Orhan Cami adıyla da anılıyor. Kanuni Sultan Süleyman döneminde Mimar Sinan tarafından bir mihrap eklenerek güçlendirilen bugünkü halini bu restorasyondan sonra almış. Sakin ve geniş bir bahçe içindeki cami, günümüzde ibadete açık.

Bugün İzmit’i görmeye gelenlerin ilk durağı olan İzmit Ayasofyası pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü ziyaret edilebiliyor.

Yorumlar