Bursa’nın yazı, kışı kısacası dört mevsimi bir başka güzel… Bu güzelliklerin en güzel yansımalarını ise Bursa mutfağında görmek mümkün. Bursa’ya kadar gelip de yemeden dönmemen gereken yemeklerin başında ise İskender kebap geliyor. Bursa’nın diğer meşhur yemeklerine kısaca bir göz atmaya ne dersin?

İskender Kebap

Bursa’nın dünyaca ünlü olan yemeği İskender kebap… Kayık tabakta servis edilen bu ana yemekte kuşbaşı kesilmiş tırnak pide üzerine yayılan incecik kırmızı et başrolde… Daha sonra etin üzerine dökülen domatesli salçalı sos ve köpük köpük tereyağı ile bu lezzet, yanında koyu kıvamlı kaymaklı yoğurdu da unutmamak koşuluyla, sadece Bursa’nın değil Türkiye’nin en meşhur yemeklerinden biri oluyor.

Cantık

Bursa’nın etli lezzetleri oldukça ünlü. Kıymalı, üzeri açık bir poğaçayı andıran cantık da bunlardan biri. Kıymalı harcın pofuduk poğaça zemin üzerinde fırına verildiği cantık, kahvaltılar ve çay saatleri için harika bir seçenek.

Kestane Şekeri

Yeşiliyle ünlü Bursa’nın göğe uzanan kestane ağaçlarının, iri ve lezzetli kestaneleri de oldukça meşhur. Bu kestaneler, ızgarada sıcacık kestane kebabı iken ayrı lezzetli, kestane şekeri iken ayrı lezzetli… Bursa’dan ne alınır sorusuna yanıt olan kestane şekerinin çikolata kaplı ya da sade hali, sevdiklerin için tadına doyulmaz bir hediye olacak.

Kemalpaşa Tatlısı

Bursa’nın meşhur tatlılarından bir diğeri ise Kemalpaşa… Peynir, un, irmik ve yumurta ile hamur haline getirilerek hazırlanan tatlı, şekerpareden daha küçük parçalar halinde fırında pişiriliyor. Üzerine bol şerbet ile servis edilen tatlının yanında dileyenler kaymağa veya tahine yer verebiliyor.

Tahinli Pide

Bol tahinle hazırlanan tahinli pide, çıtır çıtır kıvamıyla tatlıseverlerin gözdesi olan Bursa lezzetlerinden biri. Sıcak tüketilmesi tavsiye edilen tahinli pidenin yanına kaymak ve Antep fıstığı da çok yakışıyor.

Yorumlar