İzmir’e gitmişken görmek isteyeceğiniz, merkeze yakın, günübirlik ziyaret edilebilecek rotalara dair bir rehber hazırladık. Rutine hoş bir renk katmak isteyenler için işte İzmir’e yakın günübirlik rotalar…

İzmir, neredeyse her tür seyahat planına uygun alternatifler sunan beldeleri ile yerli ve yabancı turistin gözdesi olan bir şehrimiz. İzmir’e gitmişken görmek isteyeceğiniz, merkeze yakın, günübirlik ziyaret edilebilecek rotalara dair bir rehber hazırladık. Rutine hoş bir renk katmak isteyenler için işte İzmir’e yakın günübirlik rotalar…

Urla

İzmir’den ortalama 40 dakika uzaklıkta olan Urla, sessiz sakin bir atmosfer arayanlar için ideal. Güzel sokakları ve sakin plajları ile İzmir’e yakın günübirlik keyifli rotalardan biri olabilir. Üstelik mevsimsiz ziyaretler için de uygun çünkü Urla, kış ya da sonbahar aylarında da oldukça keyifli bir atmosfer sunuyor. Urla’nın en meşhur yerlerinden biri Sanat Sokağı… Eski zamanlardan beri sanata ilgi duyan kişilerin buluşma noktası olması ile ismini almış. Çeşitli hediyelik eşya seçeneği sunan bu meşhur sokakta; tasarım butiklerini, konsept mekanları ve sahafları gezebilir, renkli tezgahlara göz atabilirsin.

Şirince

Biraz da köy havası almak isteyenlere önerebileceğimiz ikinci rota ise Şirince… İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince, Efes Antik Kenti gezisi ile birlikte planlanacak harika bir rota. Tarihi Rum evleri ile eski taş konakları arasında biraz dolaşıp, köylülerin sattığı doğal ürünlerle dolu tezgahlara göz atabilirsin. Kumda ağır ağır pişen, lezzetli bir kahve içebilirsin. Meşhur Meryem Ana Evi’ni gezebilirsin. Şirince’ye gitmişken Nesin Matematik Köyü’nü ve Tiyatro Medresesi’ni de mutlaka görmeni tavsiye ederiz.

Sığacık

Seferihisar’ın en çok ilgi gören mahallesi Sığacık, oldukça şirin bir kasaba… Aynı zamanda Türkiye’nin ilk “Sakin Şehri” olarak kabul edilen Sığacık, eski zamanlarda ufak bir balıkçı köyüymüş. Kendine has atmosferi ile oldukça keyifli vakitler geçirebileceğin bir rota… Sığacık’ta tarihi kale sokaklarında kurulan üretici pazarını, Teos Antik Kenti’ni gezebilir, renkli sokaklarında ve şirin kafelerinde güzel vakit geçirebilirsin ya da Eylül-Kasım ayları arasında düzenlenen Mandalina Festivali’ne katılabilirsin.

Dikili

Mavi denizi ve harika koyları ile İzmir’in huzur dolu beldelerinden biri de Dikili… Sakin vakitler geçirmeyi düşleyenler için oldukça ideal bir adres. Dikili’ye giden herkese mutlaka Garip Adası’na geçmelerini tavsiye ediyoruz. Özellikle yaz aylarında Dikili’deysen Garip Adası’nda denize girmeye doyamayacaksın. Muhtemelen adını daha önce duyduğun Pissa Koyu’na da Dikili’ye gitmişken görmeni öneririz.

Ildır

Televizyon dizilerinde de sıklıkla görmüş olacağın meşhur İzmir beldelerinden biri Ildır… Güzel koylara sahip, tatlı bir kasaba gibi olan Ildır’da yapılacak en keyifli aktivite balık tutmak için düzenlenen tekne turları. Tarihi yerleri gezip görmek istersen de; Athena Tapınağı, Ildırı Antik Kilisesi ve Erythrai Tiyatrosu’nu görmeni tavsiye edebiliriz.

Yorumlar