Ekstrem spor tutkunlarının Türkiye’de maceraya doyamayacağı rotalar neler? Ege, Akdeniz, Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu ekstrem sporlar için muhteşem rotalar barındırıyor!

Türkiye ekstrem spor sevenler için altın madeni değerindeki ülkelerden biri… Ekstrem spor alanında dört bir yanı cennet niteliğinde olan ülkemiz; Ege, Akdeniz, Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu gibi bölgeleriyle fazlaca seçenek sunuyor.

Spor ile macerayı birleştirmeyi sevenler için ülkemizde bulunan macera rotalarını bu yazıda bir araya getirdik.

Türkiye’de Hangi Ekstrem Sporlar Yapılabilir?

Türkiye, ekstrem spor çeşitliliği konusunda hiç de fena bir yerde değil. Coğrafi anlamda birçok ekstrem sporun icra edilmesine alan açan çok sayıda bölgemiz var. Bu anlamda ülkemizde; uçurtma sörfü (kite surfing), helikopterli kayak (heliski), dağ bisikleti, mağara dalışı (cave diving), kanyon geçişi (canyoning), kum sörfü (sand surfing), bungee jumping, wakeboard, rafting, yamaç paraşütü, rüzgar sörfü, tüplü dalış ve dağcılık yapılabiliyor.

Akdeniz’de Ekstrem Spor Yapılabilecek Yerler

Akdeniz, ülkemizin ekstrem sporlar için en verimli sayılabilecek bölgelerinden… Antalya’da Köprülü Kanyon, Konyaaltı, Kaş ve Kekova gibi yerler ekstrem sporlar için uygun.

Köprülü Kanyon’da rafting, tırmanış ve kanyon geçişini, Geyikbayırı’nda kaya tırmanışını, Kaş’ta tüplü dalış ya da mağara dalışını, Kekova’da deniz kanosunu, çok yaygın şekilde yapılmasa da Patara Plajı’nda kum sörfünü deneyimleyebilirsin.

Ege’de Ekstrem Spor Yapılabilecek Yerler

Ege Bölgesi, Kaz Dağları’ndan Fethiye’ye kadar ekstrem spor için elverişli rotalara sahip. Ege Bölgesi denince ekstrem sporlar konusunda akla ilk olarak yamaç paraşütü geliyor. Ölüdeniz, eşsiz manzaraya sahip Babadağ ile yamaç paraşütünün öncü rotalarından… Ayrıca İzmir de ekstrem spor rotaları açısından zengin. Alaçatı’da rüzgar ve uçurtma sörfü, Kuşadası’nda parasailing, Efes-Selçuk’ta serbest paraşüt, Çeşme Aya Yorgi Koyu’nda bungee jumping, Akyaka’da kiteboard ve Marmaris’te kaya tırmanışı yapabilirsin.

Karadeniz’de Ekstrem Spor Yapılabilecek Yerler

Hırçın suları ve yüksek dağları ile Karadeniz de ekstrem spor sevenlere kucak açıyor. Rize’de Fırtına Deresi’nde rafting, Kaçkar Dağları’nda helikopterli kayak, Çoruh Nehri’nde rafting, Samsun’da su kayağı yapabilirsin.

İç Anadolu’da Ekstrem Spor Yapılabilecek Yerler

Ege ve Akdeniz kadar popüler olmasa da İç Anadolu’da ekstrem sporlara uygun bazı rotalar var. Kapadokya’da dağ bisikletini, at binmeyi ve sıcak hava balonunu deneyimleyebilirsin. Eskişehir İnönü C Tepesi’nde yamaç paraşütü, Niğde Aladağlar’da ise tırmanış yapabilirsin.

Doğu Anadolu’da Ekstrem Spor Yapılabilecek Yerler

Doğu Anadolu’da yapılabilecek ekstrem sporları düşününce akla ilk olarak kayak geliyor. Erzurum Palandöken ile Kars Sarıkamış kayak tutkunlarının çok seveceği rotalardan… Ayrıca Ağrı Dağı da hem kayak sevenler hem de dağcılar için farklı bir deneyim olabilir.

 

Yorumlar