Gökyüzünün tutkunu olanlar buraya! Fethiye’de yamaç paraşütü yaparak tutkunun peşinden gidebilir, nefes kesen manzaralara şahit olabilirsin. Senin için Fethiye’de yamaç paraşütü yapmadan önce bilmen gerekenleri araştırdık ve merak edilenleri sıraladık.

Fethiye’de Yamaç Paraşütü Yapmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Serbest paraşütle yamaçlardan havalanarak yapılan yamaç paraşütü, Muğla’nın Fethiye ilçesinde oldukça popüler. Öyle ki sadece yerli turistler değil dünyanın dört bir yanından birçok aksiyon tutkunu burada yamaç paraşütü yapmaya geliyor. Yeryüzünün Fethiye’ye bir hediyesi olan Babadağ’da yamaç paraşütü için en uygun kalkış alanları bulunuyor. Buna paraşütleri şişiren rüzgar da eklenince havalanmak için en uygun koşullar oluşuyor. Ortalama 25 dakika süren paraşüt yolculuğu, pilot eşliğinde yapılıyor. Uçuş yapabilmek için maksimum 110 kilo sınırı bulunuyor. Hayatında bir kez olsun kendini boşluğa bırakmak ya da bu macerayı defalarca yaşamak isteyenler için bilinmesi gerekenlere değinelim.

Fethiye’de Yamaç Paraşütü Nerede Yapılır?

Fethiye’de yamaç paraşütü Ölüdeniz’de yer alan Babadağ’da yapılıyor. Yükseklikleri 1700 ile 1900 metre arasında değişen birden fazla kalkış alanına sahip olan Babadağ, yamaç paraşütü için benzersiz koşulları oluşturuyor. Gün boyu rüzgar alan yamaçlarda birçok kişi her gün kendini boşluğa bırakıyor. Ayağın yerden kesildiğinde korkacak olsan bile Ölüdeniz’in muhteşem manzarası ayaklarının altında görününce her şey geride kalıyor. O an geldiğinde pilotuna güven ve manzaranın tadını çıkarmaya bak!

Fethiye’de Yamaç Paraşütü Alanına Nasıl Gidilir?

Babadağ’daki yamaç paraşütü kalkış alanlarına ulaşmak için Fethiye ve Ölüdeniz’deki dolmuşları tercih edebilir ya da özel aracını kullanabilirsin. Zirveye ulaşmak için sürekli karşına çıkan virajlardan sıkılmamak ve yolcuğu daha keyifli hale getirmek için Babadağ’a çıkarken teleferikleri de değerlendirebilirsin. Ayrıca yamaç paraşütü yapabileceğin firmalara ait servis hizmetinden de yararlanmak mümkün.

Yamaç Paraşütüne Hazırlık

Yamaç paraşütüne hazırlanırken önce yükseklik korkunu bir kenara bırak! Çünkü yamaç paraşütü sanılanın aksine çok daha az risk taşıyor. Eğitimli pilotlar eşliğinde yapılan bu sporda yaşanan kazalar oldukça az. Yamaç paraşütüne giderken rahat kıyafetler giymeyi de unutma! Kemerlerle paraşüte bağlı olacağından dar kıyafetlerle kendini rahatsız hissedebilir, o muhteşem ana kendini bırakamayabilirsin. Hiçbir şeyin keyfini kaçırmasını istemeyiz. Güneş ışınlarından rahatsız olmaman için güneş gözlüğü almanı da öneririz. Eğer pilotun senin için görüntü almayacaksa o anı ölümsüzleştirmek için yanına selfie çubuğu ile birlikte telefonunu almayı unutma!

Kalkış Anı

Yamaç paraşütü için uçuşa başlamadan önce pilotunun eşliğinde emniyet kemeri ve kask gibi zorunlu ekipmanların kontrolü yapılıyor. Pilot seni uçuş ve yapılması gerekenler hakkında bilgilendiriyor. Pilotların ne kadar deneyimli olduğunu görünce eminiz ki rahatlayacaksın! Her şey hazır olduğunda kalkış pistinde pilotla birlikte kısa bir koşu yapılıyor. Paraşüt, hava ile dolduğunda ve yamacın sonuna doğru gelindiğinde ayaklar yerden kesiliyor ve bundan sonrası rüzgara kalıyor. Ayaklarının altındaki yerin bir anda yüzlerce metre aşağıda olduğunu görmek önce heyecanlandırıyor daha sonra keyif veriyor. Uçuş sırasında aşağıda engin bir denizin, kıvrımlı lagünün ve yemyeşil bitki örtüsünün uzandığını göreceksin. O anda yerçekimine karşı meydan okurken alınan haz, herkes için unutulmaz oluyor.

İniş Alanı

Kendini asıl kuş gibi hissedeceğin an, iniş anı oluyor. Pilotun kontrolünde yavaşça süzülerek alçalmaya başlıyorsun. Fethiye’de yapılan yamaç paraşütlerinin iniş alanı Ölüdeniz’in sahil bandı oluyor. Ayağını kumsala bastığında büyük bir rahatlama hissiyle birlikte “Keşke daha uzun sürseydi!” diyeceksin.

Yorumlar