Milletçe kahvaltıyı çok severiz. “Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalı.” diyen Cemal Süreya’ya hak verirken, kafamızı sallar ve çatalımızı zeytinlere daldırırız. Çünkü kahvaltı bizim için yenilenme, huzur ve lezzet demek. Özellikle pazar günleri reçel daha bir tatlı, kaymak daha kıvamlı, bal daha bir bal olur sanki. Bu yüzden, bizi bu kadar mutlu eden kahvaltının hakkını verecek, lezzetli kahvaltı mekânlarına ihtiyacımız olacaktır. Neyse ki biz o mekânları tanıyoruz. İşte masasından kalkmak istemeyeceğiniz, menüsüyle aşk yaşayacağınız İstanbul’un en iyi kahvaltı mekânları.

Van Kahvaltı Salonu – Cihangir

Van kahvaltısını tutup İstanbul’a taşıyan mükemmel bir mekân. 20 çeşit kahvaltılığı bulunan bu mekanın en ünlü şeyi, peynirleri. Otlu peynir, eski kaşar ve Kars gravyer peynirine selam vermeden kahvaltı yapılmıyor. Sofrasına uygun atmosferi ile İstanbul’un en nezih bölgelerinden Cihangir’de geleneksel kahvaltı yapma keyfine doyamayacaksınız. Saçta kavrulan unun ceviz ve balla karıştırılmasıyla oluşan kavut, mekanın en çok tercih edilen lezzeti.

Bu pazarınızı çeşit çeşit peynirlerinden mutlaka tatmanız gereken Van Kahvaltı Salonu'na ayırabilirsiniz.

Bu pazarınızı, çeşit çeşit peynirlerinden mutlaka tatmanız gereken Van Kahvaltı Salonu’na ayırabilirsiniz.

Bop! Breakfast of Pan – Kadıköy

Kadıköy’den beklentimiz çok yüksek. İstanbullular olarak seviyoruz burayı. Sanatçı atölyelerinin, antikacıların, hippi gençlerin bulunduğu Yeldeğirmeni’nde bulunan bu mekân, en az bulunduğu bölge kadar farklı bir kahvaltı sefası sunuyor. “Şampiyonların Kahvaltısı” mottosuyla sofralarına davet eden mekan, kırmızı ya da yeşil pestolu omleti ve ev yapımı taze muhammarası ile meşhur. Yaşasın şampiyon kahvaltı masaları!

Mangerie – Bebek

Bebekte 3-5 tur atarken karnı acıkanlara müjde! Teras katında sunulan kahvaltılıklar ve deniz manzarasına diyecek yok. Yanakları sıkılası, doğal ve lezzetli bir ortam burası. Ev yapımı reçelleri, lezzetiyle Bebek civarında ünlenmiş fındık ezmesi ve özel yapım cevizli ekmekleri sayesinde mükemmel bir hafta sonu geçireceğinizden eminiz. Kahvaltı sonrası midenizde boş bir yer kalırsa, bizim için kendinize bir meyve salatası da ısmarlayın. Soran olursa yan masadan göndermişler dersiniz.

Teras katında sunulan kahvaltılıkların lezzetine doyamayacaksınız.

Teras katında sunulan kahvaltılıkların lezzetine doyamayacaksınız.

Therapia Garden – Tarabya

Ama ne kahvaltı… Boğaz manzaralı, bol çeşitli, tavşan kanı çaylı mükemmel bir kahvaltı seçeneği. Tarabya’ya gidenin ilk tercih ettiği mekân, pazar günleri açık büfe olarak hizmet veriyor. Öyle dışarıdan baktığınızda küçük bir yer olduğuna bakmayın. Çekinmeyin ve içeri girin, arka tarafta sizi mükemmel bir bahçe bekliyor olacak.

Naif – Karaköy

Bir kahvaltı mekanı düşünün, Karaköy’ün kendinden Instagram efektli halini yansıtan havasının yanında bir de Alaçatı’ya veya Bodrum’a selam çakıyor. Mavi ve beyaz dekoru ve ferah dekorasyonu ile içinize huzur verecek Naif, yaptığı sunumlarla da isminin hakkını veriyor. Üstelik menüsü mevsimine göre değişiyor, bu yüzden kahvaltı sofraları her daim tazeliğini koruyor. Pastırmalı kaşarlı pide, çılbır ve otlu omletin müdavimi olacaksınız.

Mavi ve beyaz dekoru ile Alaçatı kokulu Naif'in menüleri mevsime göre değişiyor.

Mavi ve beyaz dekoru ile Alaçatı kokulu Naif’in menüleri mevsime göre değişiyor.

Naga Putrika – Moda

Hintçe “Dağın Kızı” anlamına gelen Naga Putrika, sizlere lezzetli mi lezzetli toplam 6 çeşit kahvaltı türü vadediyor: Zuğa, Köyceğiz, Çiçekdağı, Söğütçük, Velika ve Hewsel. Kahvaltı çeşitleri, içinde barındırdıkları malzemelerin tarzlarına göre değişiyor. En sevdiğiniz malzemeler hangi kahvaltı seçeneğindeyse onu seçme şansınız bulunuyor. Sakin ortamı ve yeşil bahçesiyle doğal bir ortam sunması yönünden tercih edilesi bir mekân.

Pişi Breakfast – Beşiktaş

Annelerimizin pazar kahvaltısında yaptığı o pişilerin biraz daha çeşitlendirilmiş hali burada! Anne pişisiyle yarışacak kadar da başarılılar. Çikolatalı, sucuklu, peynirli, kıymalı pişi seçeneklerinden birini seçme şansınızın yanında, kararsız bünyelere ortaya karışık pişi tabağı da geliyor. Beşiktaş-Çarşı’ya çok yakın bu merkezi ve enerjik mekân, bölgesinde oldukça popüler. Anne lezzetlerini özleyen herkesin tercihi olabilecek kıvamda olan Pişi Breakfast ile tüm kahvaltı tutkunları tanışmalı.

Kahvaltıların vazgeçilmesi pişi olunca Pişi Breakfast'ın tutkunu olmak da kaçınılmaz olabilir.

Kahvaltıların vazgeçilmesi pişi olunca Pişi Breakfast’ın tutkunu olmak da kaçınılmaz olacak.

Yorumlar