Alışveriş merkezlerinin içinde bulunan şıkır şıkır mağazalarda alışveriş yaptıktan sonra, üst kata çıkıp hamburgerinizi yemek için sabırsızlanıyor musunuz? Ne kadar masum bir plan… Ya da bir semt pazarında yaşadığınız en sağlam tecrübe, satıcının ezik domatesleri arkaya, en kırmızı olanlarını ön tarafa koyduğunu fark etmeniz mi? O halde size gerçek bir alışveriş anısı lazım. Gerek konsepti, gerek sattıkları ürünler ile sizi şaşkına çevirecek dünyanın en ilginç pazarlarını mutlaka görmelisiniz.

Size Doğru Kürek Çeken Satıcılar: Yüzen Pazarlar

Tayland ve yüzen pazarları hayatınızın belki de en farklı alışveriş deneyimi olacak. Bangkok’ta bulunan Damnoen Saduak, bu pazarların en ünlüsü olsa da, Tayland’ın birçok yerinde bu pazarlara rastlamanız mümkün. Nehirler veya kanallar üzerindeki bu pazarlara, satıcılar kayıklarıyla geliyorlar ve de aklınıza gelebilecek hemen her şeyi satıyorlar. Dilerseniz siz de yüzerek alışveriş yapabiliyorsunuz. Hatta kanonuzun üstündeyken, kanal etrafındaki tezgâhlardan da alışveriş yapabiliyorsunuz. Bu pazarlarda tropik meyvelerden tutun, geleneksel şapka ve kıyafetlere kadar her şeyi bulabilirsiniz. Size ilk söylenen fiyat hiçbir zaman gerçek fiyat olmayacaktır, o yüzden bu çarşılarda pazarlık yapmayı unutmayın. Dil bilmenize gerek yok, burada herkes gülümseyerek anlaşıyor.

Aklınıza gelebilecek her şeyi satan bu kayıklar size bambaşka bir alışveriş deneyimi yaşatacak.

Aklınıza gelebilecek her şeyi satan bu kayıklar size bambaşka bir alışveriş deneyimi yaşatacak.

İştahınızı Şaşırtan Deneyim: Pekin Yemek Pazarı

Hani o belgesellerde izlediğimiz ve aşırı tepkilerimize sebep olan Uzak Doğu yiyecekleri vardır. İşte bu yiyeceklerin hepsinin bir pazarda toplandığını düşünün. Akrep, karınca, çekirge, yılan ve benzeri haşerelerin satışını yapan bu pazarın iştah açıcı olduğunu iddia etmesek de, sizi çok şaşırtacağının garantisini veriyoruz.

Yılan, çekirge, akrep ve bilimum haşere... Sıra dışı bir pazardasınız!

Yılan, çekirge, akrep ve bilimum haşere… Sıra dışı bir pazardasınız!

Raylar Arası Domates, Biber, Patlıcan: Maeklong Pazarı

Dünyanın en ilginç anlarına şahit olan; bizce çok tehlikeli bu pazar, Tayland’da bulunuyor. Samut Songkhram’daki pazar yeri, banliyö tren hatlarının üzerine kurulmuş. Bir günde 8 defa geçen banliyö, saatte 30 km hız ile hareket ediyor. Trenin geçtiği saatler arasında insanlar kenara çekiliyor ve pazar tenteleri kaldırılıyor. Tren geçtiğinde hayat normale dönüyor. Normal mi? Bu durumu yaşayan bir pazar nasıl normal olabilir ki?

Tren hattının üzerine kurulan pazarın tenteleri tren saatlerinde kaldırılıyor.

Tren hattının üzerine kurulan pazarın tenteleri tren saatlerinde kaldırılıyor.

Tezgahlarına Uğramak Cesaret İster: Cadı Pazarı

Alışveriş yaparken ürkeceğiniz, gizemli bu pazar Bolivya’da bulunuyor. Çarşıda kurutulmuş ceninlerinden, hayvan kafataslarına kadar her şey mevcut. Ne kadar doğru bir ticaret anlayışı olduğu elbette tartışılır. Fakat Bolivyalılar inançları gereği bu kurutulmuş canlıları yakıyor ya da evlerinde saklıyorlar. Pazarda kötü ruhlardan korunmak için muskalar bile hazırlanıyor. Bu tezgahların arasında gezmek gerçekten cesaret istiyor.

Yorumlar