Tema parkı bu tabii ki farklı olacak ve ziyaretçiler akın edecek. Farklı hayal güçlerinin ürettiği konseptlerden oluşacak, oyuncaklarla heyecan verecek ve biz de bu parklara gidip eğleneceğiz. Fakat her tema park bu kadar eğlenceli değil. Bazıları farklı, bazıları ürkütücü… İlginç konuları ve atmosferleri ile benzerlerinden ayrılan, bazen ürküten bazen şaşırtan dünyanın en ilginç parklarını mutlaka bilmeli, bulundukları ülkelere gittiğiniz seyahatler sırasında, onlara da bir selam vermelisiniz.

Grutas Park, Litvanya

Aralarında komünist Joseph Stalin ve Vladimir Lenin’in de yer aldığı birçok Sovyet liderinin heykelini ve Sovyet dönemine ait eşyaları bulunduran bu park, Sovyetler Birliği’nin yıkılmasından sonra tartışmaların odağı olmuş. Ancak park hala yıkılmadı. Aksine özelleştirilerek Litvanyalı milyoner Viliunas Malinauskas tarafından satın alındıktan sonra da ziyaretçi akınına uğramaya devam etti. Bir heykel bahçesini andıran bu parkın bir benzeri, Budapeşte’de bulunan Memento Park’tır diyebiliriz.

Grutas Park'ta Sovyet dönemine ait eşyalar ve heykeller sergileniyor.

Grutas Park’ta Sovyet dönemine ait eşyalar ve heykeller sergileniyor.

Etstur’un Litvanya Turları için tıklayın…

Darwin Crocodile Park, Avustralya

“Ölüm kafesi” olarak da adlandırılan bu park, ismi pek sevimsiz olsa da sıra dışı bir tecrübeyi ziyaretçilerine sunmanın haklı gururunu yaşıyor. Bu parkta, dev bir akvaryumun içinde bulunan timsahların arasında yüzebiliyorsunuz. Tabii ki bunu yapmak, cam korumaların içine girmek ile mümkün. Akvaryumun içinde ayrıca whiprays ve ev kaplumbağaları da bulunuyor.

Timsahların arasında yüzmek gibi sıra dışı bir hayaliniz varsa Darwin Crocodile Park tam size göre!

Timsahların arasında yüzmek gibi sıra dışı bir hayaliniz varsa Darwin Crocodile Park tam size göre!

Etstur’un Avustralya Turları için tıklayın…

Haw Par Villa, Singapur

Singapur’da bulunan bu parkta, Çin mitolojisine ait dehşet veren sahneler ve Budizm dinine ait heykeller bulunuyor. Gülen Buddha, parkın en sevimli heykeli. Hepsi böylesine dostça heykeller değil. Kabuslara yatkın bir çocuğa sahipseniz, onsuz gitmeye özen göstermelisiniz. Parka girmek tamamen ücretsiz.

Haw Par Villa'da bu sevimli Buda heykelinin yanı sıra korkutucu heykeller de bulunuyor...

Çocuklarla gideceklerin dikkatine! Haw Par Villa’da bu sevimli Buda heykelinin yanı sıra korkutucu heykeller de bulunuyor…

Etstur’un Singapur Turları için tıklayın…

Mini Europe, Belçika

Brüksel’de bulunan Mini Europe, tüm Avrupa’nın en önemli mimari yapılarını bir bahçede toplayan sevimli bir park. 80 şehrin 350 önemli binasını sergileyen parkta; Eiffel Kulesi, Berlin Duvarı, Big Ben ve Acropolis fazlaca dikkat çekiyor. Tüm Avrupa’yı bir saatte gezebilme potansiyeli uyandıran park, Brüksel’de çok popüler.

Mini Europe, tüm Avrupa’nın en önemli mimari yapılarını bir bahçede topluyor.

Mini Europe, tüm Avrupa’nın en önemli mimari yapılarını bir bahçede topluyor.

Yorumlar