Bu yaz tatil planı yaparken içten içe en sık tekrarladığınız şey huzur ise fazla uzaklara gitmeden size önereceğimiz en iyi yer, Olimpos! Akdeniz kıyılarında yeşil ile mavinin kaynaşmasıyla bütünleşen Olimpos; doğanın hep yanı başında kalmasını dileyen, gürültüden uzak, sakin bir tatil isteyenlerin en iyi alternatifi. Otel rezervasyonunuzu yapar yapmaz kendinizi henüz keşfedilmemiş, keşfedilmişse de kendinden asla taviz vermemiş Olimpos’un kollarına bırakabilirsiniz. Sizi orada lezzetli balıklar, sakin koylar, dağ bisikletleri, yürüyüş grupları, kamp ateşleri, müzik ve eğlence bekliyor.

Huzuru Dolu Dolu Yaşamanın Yolları

Olimpos iyi bir insan gibi; samimi, doğal ve misafirperver. Bir kere doğasıyla çok iyi anlaşıyor. İnsanları da fazlaca özlemiş. Çünkü Osmanlı döneminden beri bir hayalet kent olarak görülmüş burası ve asla yerleşime açılmamış. Son 30 yıldır insanların uğradığı ama birkaç yıldır fazlaca ziyaret edilen Olimpos, geç kavuştuğu misafirlerine bir hayli iyi davranıyor. Doğasına aşık olacağınız bu eşsiz dünyanın, “Olimpos’ta ne yapılır?” sorusuna verilecek birçok cevabı bulunuyor. Trekking sevdalıları mükemmel parkurları tamamladıktan sonra kendilerini Olimpos’un durgun sularına bırakırken, muhteşem plajlar misafirlerin gönlünü çalıyor. Ağaç evlerde konaklayan misafirler, akşam olduğunda kamp ateşi etrafında şarkılar söylüyorlar. Sabah saatlerinde Bey Dağları’nda tırmanış yapan tatilciler, yorgunluklarını balık restoranlarındaki lezzetli balıklar ve tamamen organik salatalar ile atıyorlar. Yani Olimpos size dünyanın en samimi tatilini sunuyor.

Doğasıyla olduğu kadar tarihiyle de dikkat çeken Olimpos, tam bir cennet!

Doğasıyla olduğu kadar tarihiyle de dikkat çeken Olimpos, tam bir cennet!

Kaplumbağalara Güven Veren Doğa

Olimpos’a gittiğinizde Çıralı sahiline mutlaka uğramalısınız. Çıralı’nın muhteşem denizine hayran kalacak ve caretta caretta’ları görünce çok şaşıracaksınız. Tatilinizin en zevkli kısmı bu kaplumbağalar ile karşılaşmanız olacak. Çıralı sahili, caretta caretta’ların yumurtalarını bıraktıkları korumalı bir alan. Yumurtalar kafeslerde saklanıyor. Doğal Hayatı Koruma Derneği’nin (WWF) gönüllü çalışanları, sahili sürekli kontrol ediyor. Bu muhteşem doğa olayına şahit olmak istiyorsanız, sabahın ilk ışıklarında Çıralı sahilinde olmalısınız.

Çıralı sahili, caretta caretta’ların yumurtalarını bıraktıkları korumalı bir alan.

Çıralı sahili, caretta caretta’ların yumurtalarını bıraktıkları korumalı bir alan.

Hiç Sönmeyen Ateşler

Olimpos’un diğer dikkat çeken doğal zenginliği ise, kayaların arasında sürekli yanan küçük alevler. Çıralı plajının kuzeyindeki kayalıklarda yer alan doğal gaz kaynağı, eski Yunan mitolojisine bile konu olmuş. Fakat bilimsel açıklamalara göre, bu alevler dağın altına sıkışmış gazların yer kabuğundan sızmasından başka bir şey değil…

Olimpos'un sönmeyen ateşi Yanartaş...

Olimpos’un sönmeyen ateşi Yanartaş…

Mutfağın En Organik Lezzetleri

Olimpos gibi doğal bir tatil beldesinden tabii ki doğal lezzetler beklenir. Burada çok fazla restoran bulunmuyor. Ama mevcut restoranların çoğu lezzetleri ile biliniyor. Restoranların kullandıkları malzemeler Antalya seralarından geliyor, yağlar ve sebzeler tamamen organik. Bu yüzden yemekler ekstra lezzetli. Balık ise tartışmasız en iyi akşam yemeği menüsü.

Sanki balığın lezzeti Olimpos restoranlarında bir başka güzel...

Sanki balığın lezzeti Olimpos restoranlarında bir başka güzel…

Yorumlar