Milenyum çağında yaşıyoruz. Her tarafımız dijital ekranlarla kaplı bir vaziyette. Birçok işi artık makinelere bıraktık; biz keyfimize bakıyoruz. Tüm bu gri ve metalik manzaranın içinde gözler bazen daha canlı görünen, bir ruha sahip olduğunu fark edebildiğimiz şeyler arıyor.

Paris, zaman zaman eski günlerin samimiyetini arayanların mutlaka görmesi gereken; aşk ve tutku dolu bir şehir. Tarihi dokusunu koruyarak modernleşebilmiş metropollerden biri olan Paris’te gezilecek yerler o kadar fazla ki şehri keşfetmek için 1-2 gün asla yeterli olmuyor.

“Ben başka bir dönemde yaşamalıydım.” diye düşünen insanlara özel olarak şimdilik sadece Paris’in retro barlarını gezeceğiz. Paris uçak bileti erken rezervasyonla oldukça uygun fiyata geliyor. Paris otelleri de Avrupa standartlarına göre normal ücretler talep ediyor.

paris-retro-kafe

Le Basile

60’ların Amerikan ruhuna uygun olarak dekore edilmiş Le Basile, konuklarını “hippie” kültürüne geri götürüyor. Duvara dayalı, kırmızı derili koltuklar insanı anında moda sokuyor. Otururken “Saçıma 60’lar perması mı yaptırsam acaba? Yoksa çiçekli gömleğimi giyerek biraz Janis Joplin mi dinlesem?” diye düşünebiliyorsunuz. Fiyatlar mı? Ucuzlukları karşısında dilinizi yutacaksınız!

Adres: Le Basile, 34 Rue de Grenelle, 75007 Paris +33 1 42 22 59 46

Jefrey’s

1920’li yıllar, Amerika’da yasaklar dönemi olarak geçer. Senato tüm ülkede alkol satışını yasaklamış; böylece pub ve barlar kendilerine yeni bir düzen kurmak zorunda kalmışlar. O dönemin depresif ve maskülen ruhunu en iyi yaşayabileceğiniz bir bar olan Jefrey’s, dekorasyonuyla misafirlerini bir yüzyıl öncesine götürüyor. Bu arada depresif ruh dedik ama orada eğleneceğinizden kesinlikle emin olabilirsiniz!

Adres: Jefrey’s, 14 Rue Saint-Sauveur, 75002 Paris  +33 1 42 33 60 77

paris-retro-masa

La Fantome

60’lardan 80’lere, dijital dünya ile yeni yeni tanıştığımız yılların atmosferiyle yoğrulmuş La Fantome, gençliğini bu yıllarda geçirenlerin yanı sıra yeni nesillere de da hitap ediyor. Lezzetli kokteyllerinizi yudumlarken eski moda atarilerde oynama keyfi peşindeyseniz, Fransa turunuzda geçmişin güzelliklerini yansıtan bu mekanı es geçmeyin.

Adres: Le Fantome, 36 Rue de Paradis, 75010 Paris  +33 9 66 87 11 20

Le Tiki Lounge

1900’lü yıllarla ilgili birçok detayı fark edebileceğiniz bir bar olan Le Tiki Lounge’da Hawaii rüzgarları esiyor. Tatlı içeceklerle süslenmiş barı, rengarenk gömlekli çalışanlarıyla konuklarının ruh haline yaz mevsimini getiren Le Tiki Lounge, Paris’te görülebilecek en iyi vintage barlardan.

Adres: Le Tiki Lounge, 26 bis, rue de la Fontaine au Roi, 75011 Paris, +33 1 55 28 57 72

Mini Pong

Son olarak, geometrik desenlerle süslenmiş, ahşap dekoruyla tam bir art-deco (1920’lerden sonra Fransa’da ortaya çıkmış, el yapımı yerine sanayi tipi üretimi destekleyen sanat akımı.) atmosferi yaratılmış bir barı ziyaret ediyoruz. İçeceklerin kristal kadehlerde sunulduğu Mini Pong’un konuklarına bir de sürprizi var: Bir masa tenisi alanı!

Adres: Mini Pong Bar, 64 Rue Jean-Baptiste Pigalle, 75009 Paris +33 6 68 02 80 38

paris-retro-bar

Yorumlar