Bir ay sonra bu zamanlar… Sonbaharı iyiden iyiye hissedeceğimiz ekim ayının başlarında, cömert doğa, sunduğu en leziz ürünlerden birini doğuracak; beyaz trüf mantarı… Ekim-kasım aylarında, toprak altında bitiveren beyaz trüf mantarı, İtalya’nın kuzeybatısında bulunan, Piemonte Bölgesi’nde çıkıyor. Bu bölgede küçücük bir kasaba olan Alba, beyaz trüf mantarı ile nam yapmış bir yer. Dünya’nın en iyi beyaz trüfleri Alba’nın kırsalında çıkıyor. Toprak altında yaşayan bu mantarı bulmak hiç de kolay olmuyor. Özel olarak eğitilmiş av köpekleri ile toplanabilen mantarı, insanların kendi başlarına bulmaları mümkün değil. Toprak altında olduğu için, çok iyi koku alabilen, eğitimli av köpekleri sayesinde avlanabiliyorlar. İş mantarı bulmakla da bitmiyor tabi, onu topraktan zarar vermeden çıkarmak da önemli bir husus. Evvelden domuzlar ile yapılan trüf avı, domuzların topraktan çıkartırken mantara zarar vermesi üzerine, günümüzde av köpekleri ile yapılır hale geldi.
alba mantar tutu (8)100 gramı 450-500 Euro civarı satılan bu mantarın bu zamana kadar kayıtlara geçmiş en büyük olanı, tam iki kilo ağırlığı ile geçtiğimiz senelerde bulundu. Açık artırma ile satılan 2 kiloluk dev beyaz trüf, Hong Kong’daki sahibine ulaştı.
alba mantar tutu (6)Siyah trüf, yaz trüfü gibi birbirinden farklı çeşitlerinin olduğu trüf mantarının en değerli olanı beyaz trüfü, diğer türlerinden ayıran en büyük özelliği daha az bulunur olması. Daha yoğun bir aroma ve tada sahip olan bu trüf, yalnızca Kuzeybatı İtalya’da bulunabiliyor ve adından da anlaşılacağı üzere sarı-beyaz açık renkli bir görüntüye sahip.
Alba sadece bu özelliği ile bile yalnız İtalya değil, dünya gastronomisinde çok önemli ve özel bir yere sahip. Alba’ya geldiğinizde daracık sokaklarında gezerken etrafın buram buram trüf koktuğuna şahit olursunuz, zira buradaki dükkanların üçünden birinde trüf ve trüf ürünleri satılıyor. Alba’nın en güzel zamanı beyaz trüfün de mevsimi olduğu, ekim-kasım ayları olsa da, yazın gittiğinizde de taze yaz trüflerinden bulmanız mümkün oluyor. Dükkanlarda trüften yapılmış soslar, peynirler, makarnaların yanı sıra kurutulmuş trüflere de rastlamak mümkün.

alba mantar tutu (4)

Taze trüfe denk gelirseniz, bulunduktan en fazla 5 gün içinde yenmesi gerektiğini belirteyim. Alba’da sadece trüf değil elbet, porçini gibi diğer lezzetli mantar türlerini de bulmak mümkün. Trüf mantarını yemeklerde kullanmak için özel trüf rendesine ihtiyaç var. Alba’da restoranlarda trüfler yemeğin üzerine adeta dans edercesine rendeleniyor. Beyaz trüf en çok risotto, makarna ve yumurtalı yemeklere yakışıyor. Çok bir şey yapmaya gerek yok. Tereyağında güzelce pişmiş iki göz yumurtanın üzerine cömertçe rendelenmiş beyaz trüf mantarı kadar nefis bir lezzet az bulunur kanımca.
alba mantar tutu (10)Alba, 1980’li yılların başında gıda üretiminin endüstrileşmesi ve yemek kalitesinin sürekli düşmesiyle mücadele etmek ve eski yemek kültürlerini canlandırmak amacı ile kurulan, kısa sürede dünya geneline de yayılan bir gıda hareketi olan Slow Food’un merkezi olan Bra’ya komşu. Araba ile 20-30 dakika tren ile 30-35 dakika süren bir yolculuk ile Bra’ya gitmek mümkün. Alba, aynı zamanda Barolo, Gavi, Barbaresco, Asti gibi dünyaca ünlü ve prestijli bağların olduğu kasabalara da çok yakın mesafede yer alıyor.
alba mantar tutu (7)Alba’ya gelmenin en kolay yolu tren. Sadece bir aktarma yaparak Torino’dan buraya bir saat süren bir yolculuk ile gelmek mümkün. Üstelik yemyeşil tepeleri aşarak, üzüm bağlarının arasından geçerek. Siz de bu zevke ortak olup, unutulmaz bir deneyim yaşamak isterseniz, kasım ayında Alba’da gerçekleştireceğimiz Beyaz Trüf Avı Gurme Turu’nu kaçırmayın derim!
alba mantar tutu (5)İnci Özay Hatipoğlu
Son Mastori

Yorumlar