Türkiye’nin güneyinde bir ada… Onu o kadar kardeş olarak sahiplenmiş, içten içe o kadar çok pamuklara sarıp sarmalamışız ki “yavru vatan’’ gibi tatlı mı tatlı bir sözcük kalıbıyla anıyoruz. Canımız ciğerimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde öyle bir şehir var ki onu biraz daha ayrı tutsak haksızlık yapmış olmayız. Evet, Girne’den bahsediyoruz. Gidenin uzun süre etkisinden çıkamadığı, her gece rüyalarında görüp iç çekerek uyandığı Girne’de yapılacak şeyler ve gezilecek yerler nelerdir diye merak ediyorsanız bol bol gezeceğiniz ipucunu şimdiden verelim.

1. Girne Denilince Tarihin Kokusu Gelir Burna 
Yerleşim yeri olarak kullanılması milattan öncesine dayanan Girne’de bu durumu gösteren onlarca tarihi eser var tabii ki. 7. yüzyıldan günümüze armağan ve Girne denilince akıllarda ilk beliren eserler olan Girne Kalesi, Buffavento Kalesi ve Aziz Hilarion Kalesi, şehirde gezilmesi gereken tarihi yapılar arasında. Bu kentte hiç müze yok mu diye düşünmeyin sakın! Yüzyıllar önce batan bir geminin ve gemideki eşyaların sergilendiği, Girne’de en çok ziyaret edilen Batık Gemi Müzesi ve dini görsellerin bulunduğu Girne İkon Müzesi yılların eskitmeye gücünün yetmediği nesneleri sizlerle buluşturuyor.
girne (8)

2. Bir Taşta İki Kuş: Girne Restoranları
Düşünün, Girne’desiniz. Girne mutfağının en derinlerine inmişsiniz. Enfes bir manzaraya karşı oturmuş, leziz bir yemek yiyorsunuz. Yüzünüzde bir tebessüm oluştu değil mi? Gayet normal. Bu hayalde kalmasın, gidin bir de yaşayın. Girne’de, deniz kenarında bulunan The Ambiance’ta bu deneyimi yaşadıktan sonra ömrünüz en az beş yıl uzayacak, iddialıyız. Atmosferi, abartıdan uzak tasarımı, dilinizden düşmeyecek manzarası ve enfes yemekleriyle en iyiler listenizde bu mekana da yer açın!
girne (1)3. Cennetin Dünyadaki Yüzü: Girne Plajları
Girne’ye kadar gitmişken denize girmeden, kokusunu ciğerlerinize çekmeden olmaz. Hem böylelikle tarihi ziyaretinizi, deniz ve güneşle de birleştirebilirsiniz. Alagadi Plajı ve Diana Plajı doğa harikalarının hakkını vermek için gayet ideal lokasyonlar. Sonbaharda da bu cennet plajların tadının bir başka olduğuna emin olabilirsiniz.
girne (2)4. Kotasız Aktivite
Huzur dolu bir tatil yapacağınız Girne’de huzur katsayınızı arttıracak aktiviteler yaparak bu tatili unutulmazlarınız arasına sokmak istersiniz, eminiz. Deniz ve yamaç paraşütü, dalış, sörf, doğa yürüyüşleri, binicilik ve çıkacağınız tekne turları bütün yıl boyunca biriken yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olacak yapılacak şeyler arasında. Şimdiden gidip hepsinin tadına bakmak istediniz değil mi?
girne (3)

5. Eğlence, Eğlence, Eğlence!
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti deyince akıllara hemen eğlence geliyor. Girne’de de bu durum geçerli tabii ki. Renkli bir gece hayatına sahip Girne’de bütün gece eğlenebilir, gündüz yaptığınız eğlenceli aktiviteleri kıskandıracak zamanlar yaşayabilirsiniz. Kıbrıs’a özel eğlence türleri, buraya gelen turist sayısının çok büyük bir kısmının geliş amacını oluşturuyor. Eğer siz de şansınıza güveniyorsanız belki deneme yapabilirsiniz.
girne (4)

Yorumlar