Bir anda karar verip Avrupa’ya, Balkanlar’a ya da Baltık ülkelerine bir seyahat planlayıp hazırlıklara başlayabilirsiniz. Hatta uygun zamanı kollayarak bir Amerika tatili planlamak bile çok da büyük bir olay değildir. Ancak bir Uzak Doğu seyahati için zamandan, uygun bir bütçeden ve yeni yerler keşfetme hevesinden bir adım daha fazlası lazımdır. Uzakların ruhu başkadır ve o ruh sizi çağırmadan bir Hong Kong ya da Singapur uçak bileti almanız çok da olağan bir durum değildir.

Peki, şimdi o ruh sizi çağırdı ve tutup peşinden sürüklüyor diyelim. Nereden başlayacaksınız? Nasıl karar vereceksiniz? Uzak Doğu’nun en popüler, en arzu nesnesi haline gelmiş iki şehrini, Singapur ve Hong Kong’u 5 adımda sizin için karşılaştırdık.

1.
Evet, iki bölgeye de en azından ışınlanma keşfedilinceye kadar kısa sürede ulaşmak mümkün değil. Hong Kong’a 10 saat 30 dakikada, Singapur’a ise 11 saatte ulaşıyorsunuz. Merak etmeyin, aktarma gibi bir sorunu yaşamayacaksınız. Her ikisine de Türkiye’den direkt seferler mevcut.
singapur (8)Şehir içi ulaşımlarda da büyük sorunlara yer yok. Fakat Singapur’un daha merkezi bir yapılanması olduğunu ve ulaşımın Hong Kong’a nazaran pratik olduğunu belirtelim. Özellikle şehir merkezinde konaklıyorsanız Singapur’da gezilecek birçok yere yürüyerek bile ulaşabilirsiniz.

2.
Çok çok yakın tarihe, yani 1997 yılına kadar Birleşik Krallık yönetiminde olan Hong Kong’a gittiğinizde bu durumu hemen anlayabiliyorsunuz. Şu anda Çin’in yönetiminde olması da ne kadar sentez bir kültür olduğu hakkında ipucu verir nitelikte. Singapur’un da yüzü doğuya dönük ama toplumdaki katı kuralların doğurduğu kendine özgü bir tavrı olduğu da inkar edilemez. Sokakta sakız çiğnemenin bile yasak olduğu bir ülkede kısa süre de olsa yaşamak çok ilginç bir deneyim olmaz mı?
singapur (1)3.
İki ülkede de gezecek o kadar yer var ki! Singapur’da gezilecek yerler listesinde genellikle Ulusal Orkide Bahçesi, Singapur Botanik Bahçesi gibi doğa parkları yer alıyor. Yüksek binalara rağmen doğanın güzelliği hala korunuyor ki bu sizi büyüleyecek. Hong Kong’da ise şehrin siluetini izleyebileceğiniz noktalar çoğunlukta.
singapur (2)Uzak Doğu ülkelerinin mutlaka gezilmesi, görülmesi gereken yerleri arasında dini eserler büyük puntoyla yazılır, biliyorsunuz. Hong Kong’da Chi Lin Rahibe Manastırı, Büyük Buda; Singapur’da ise Buda Tooth Rolik Tapınağı ve Changi Şapeli kesinlikle görülmeli. Bu eserleri gördükten sonra bir alışveriş merkezine gidip güzel bir kahvenin size şımartmasına izin verin!

4.
Hem Hong Kong hem de Singapur alışveriş cenneti olarak anılıyor. AVM’lerde, sokak pazarlarında aradığınız her şeyi bulmanız mümkün. İki bölgenin de dillere destan alışveriş noktaları var ama Singapur’un, Dubai’yi kıskandıran modern ve ilginç alışveriş merkezleri hemen dikkat çekiyor.
singapur (3)Hong Kong’un Singapur’u arkada bırakan ve alışveriş aşıklarını kendine hayran eden bir özelliği var; indirim zamanlarını takip etmek zorunda değilsiniz! Hong Kong’ta vergi olmadığından almak istediğiniz ürün olabildiğince ucuz.

5.
Tatil dediğin bol bol gezmek, birçok aktiviteye katılmaktır. Peki, bu iki ülkede hangi aktivitelere katılabilirsiniz? Tekne turu ve bisiklet turu yapılacaklar listenizin ilk sıralarında olsun. Bunlar dışında Hong Kong’da vahşi yaşam turlarına katılabilir, kamp yapabilir; Singapur’da ise dalış yapıp okyanusun tadına bakabilir ve gece yapılan araba yarışlarıyla kaldırımın tozunun kalktığına şahit olabilirsiniz.
singapur (4)

Yorumlar