Filmleriyle hüzünlendirirken güldüren, ağlarken birden dans ettiren ülke Hindistan’dan bahsederken sıradanlıktan bahsetmek olmaz. Her ne kadar yıllar boyunca sömürge bir ülke olmuş olsa da her alanda kültürüne sıkı sıkı sarılmış ve kültürünü dünyaya duyurmaktan çekinmeyen sıra dışı ülke… Takdir etmek, bununla da yetinmeyip gidip görmek lazım. Gitmişken de kendinizi sokaklara atmadan, bir de sokak lezzetlerini tatmadan dönmek olmaz. Özellikle baharat seviyorsanız bu ülke sizin için bir cennet, şimdiden söyleyelim. Hindistan’ı merak ettiğiniz gibi sokak lezzetlerini de merak ediyorsanız Hindistan’da ne yenir hemen size sıralayalım.

Chole Bhature Eşittir Kahvaltı

Hindistan’ın kahvaltıları chole bhature olmadan biraz eksik kalır. Bu yemeğin ismini şimdiden bir yere yazsanız iyi edersiniz, seyahatiniz bittikten sonra da yemek sitelerinden tarifini arayacağınızdan hiç şüphemiz yok. İçerisinde çaydan kişnişe, nohuttan karanfile birçok malzeme bulunan yemeğin yanında servis edilen puf hamurların uğruna ise bir ömür feda edilebilir. Bu arada chole bhature yanında soğan ve havuç turşusu da verilirse sakın şaşırmayın, bu ilginç kahvaltılık böyle servis ediliyor. Eğer fırsatınız varsa chole bhatureyi Delhi’de yemenizi öneririz çünkü bu sokak lezzetinin en iyisi başkentte yeniyor.

hinistan sokak yemekleri (1)

Ağız Sulandıran Lezzet Aloo Tikki

Hadi kabul edelim, ülkece patatesi çok sevdiğimiz bir gerçek. Yurt dışındasınız diye sevdiğiniz lezzetleri arkanızda bırakacak değilsiniz ya. Hindistan sokak lezzetleri arasında patatesin de yeri var hem de en leziz haliyle. Patates, soğan ve birçok baharattan hazırlanan aloo tikki size unutulmaz bir yemek deneyimi yaşatacak. Yanında servis edilen yoğurt ve nane sosu ise bu Hint yemeğinin lezzetini katlayan kahramanlar.

hinistan sokak yemekleri (2)

Bildiğiniz Kreplerden Değil: Egg Rolls

Burada her şey kızarmış bir yumurtanın, kızartılmış bir hamurun içine sarılmasıyla başlıyor. Daha sonra soğan, biber, baharatlar ve soslar bu ilginç lezzete kavuşuyor. “Soğan yemeyeyim şimdi Hindistan’da.’’ demeyin, bu lezzeti başka yerde tatma şansınız çok az, kesinlikle deneyin.

hinistan sokak yemekleri (3)

Hindistan’ın Cipsine Selam Çakın: Mirchi Bajji

Karnınızı doyurur mu emin değiliz ama mirchi bajjinin tadına zor rastlanır bir atıştırmalık olduğu kesin. Yeşil biberin unla ve tabii ki çeşitli baharatlarla buluşturup kızartılmasıyla yapılan bu atıştırmalık Hintlilerin evinde bol bol yaptığı yemeklerden. Denememek büyük kayıp olur!

hinistan sokak yemekleri (4)

Yorumlar