Gümüşhane’de gezilecek yerler Satala Sadak Antik Kenti

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin iç kesiminde yer alan Gümüşhane, dağlar arasında uzanan vadilerde kurulmuş küçük bir şehir. Trabzon, Erzincan, Giresun ve Bayburt illeri ile komşu olan Gümüşhane’de gezilecek yerler ve görülecek doğal güzellikler dikkat çekici.

Bölgedeki arkeolojik çalışmalar Gümüşhane’de yerleşimin M.Ö. 3500 tarihlerinde başladığını gösteriyor. Yani Gümüşhane’nin tarihi değerleri de mutlaka görülmeli. Gümüşhane Otelleri’nde yerin hazırsa, senin için hazırladığımız gezi listesine göz atabilirsin.

Gümüşhane’de gezilecek yerler Dumanlı'da tarihi köprü

Gümüşhane’de Gezilecek Yerler

1. Altınpınar Limni Gölü Tabiat Parkı

Gümüşhane’nin doğal güzellikleri arasında, sunduğu muhteşem manzaralar ile Limni Gölü öne çıkıyor. Sarıçam ormanları ile çevrili göl, Zigana Dağı’na yakın, Saronay Yaylası’nda yer alıyor. İlkbaharın rengarenk çiçekler eşliğinde uyanışını da sonbaharın sararıp dökülen yapraklarını da burada izlemek çok güzel.

Limni Gölü Tabiat Parkı çevresinde doğal yürüyüş parkurları yer alıyor. Burada uzun doğa yürüyüşlerine çıkabilir ya da göl manzarası eşliğinde piknik keyfi yapabilirsin. Limni Gölü, Gümüşhane’nin merkezine 40 km uzaklıkta bulunuyor.

Gümüşhane’de gezilecek yerler Limni Gölü Tabiat Parkı

2. Santa Harabeleri

Gümüşhane’nin Dumanlı Köyü’nde yer alan Santa Harabeleri, Yanbolu Deresi’nin doğduğu vadi alanlarında kurulmuş. 1600’lü yıllarda Rumlara ev sahipliği yapan bölgenin, ilk zamanlarında 9 mahalleden oluştuğu tahmin ediliyor. Günümüzde Arkeolojik ve Doğal Sit Alanı ilan edilen Santa bölgesinde ise Piştoflu, Binatlı, İşhanlı, Terzili, Çakallı, Zurnacılı ve Sincanlı-Kozlu 7 mahalle ve 300’den fazla yapı bulunuyor.

Santa Harabeleri’nin bulunduğu bölgede eskiden madenler bulunuyor, demircilik ve gümüşçülük önemli görülüyordu. Bir dönem, gümüş madenleri sayesinde bölgede önemli bir ekonomik gelişme gerçekleşmiş. Rumlar buraya göç etmiş. Madenci yerleşimi haline gelen bölge 1923 yılında, nüfus mübadelesi sırasında boşaltılmış.

Gümüşhane’de gezilecek yerler Santa Harabeleri

3. Krom Vadisi

3. derece Arkeolojik Sit Alanı olarak belirlenmiş olan Krom Vadisi, Gümüşhane’nin Yağlıdere Köyü’nde yer alıyor. Doğal güzellikleri kadar tarihi dokusuyla da öne çıkan bu bölge, Tarihi İpek Yolu üzerinde bulunuyor. Pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Krom Vadisi’nde görülecek yerler arasında kemer köprü, kiliseler ve şapeller mevcut. Rumlar zamanından kalan orijinal taş evleri Nanak Köyü ve Bulut Mahallesi’nde görebilirsin. Buradaki tarihi değirmeni de ziyaret edebilirsin.

Gümüşhane’de gezilecek yerler Krom Vadisi

4. Satala Antik Kenti (Sadak Antik Kenti)

Gümüşhane’nin tarihi yerlerinden biri olan ve Kelkit ilçesindeki Sadak Köyü’nde yer alan Satala Antik Kenti, Roma İmparatorluğu zamanında Fırat Nehri tarafındaki sınırın korunması amacıyla bir karakol kenti olarak kurulmuş.

Bölgedeki halk arasında Sadan Antik Kenti olarak da bilinen bölgede, kale surları ve su sarnıcının ayakta kalan kısımları ile diğer tarihi kalıntılar koruma altına alınmış durumda. Tarihin izlerini keşfetmek için bu alanda arkeolojik kazı çalışmaları devam ediyor.

Gümüşhane’de gezilecek yerler Sadak Satala Antik Kenti

5. Karaca Mağarası

Torul ilçesinin Cebeli Köyü’nde yer alan Karaca Mağarası, sarkıtlar ve dikitler eşliğinde kavuştuğu görüntüsü ile yer altı dünyasının sarayı olarak anılıyor. Denizden 1550 m yükseklikte yer alan mağaradaki sarkıtlar ve dikitler çeşitli renklere sahip.

Doğanın milyonlarca yıllık emeğini ziyaretçilerine sunan bu mağaraya gelip traverten havuzları, traverten basamakları, org desenli duvarlar ve mağara gülleri gibi farklı oluşumların güzelliğini mutlaka görmelisin. Mağara içindeki yürüyüş yolunu takip ederek rahat bir şekilde gezebilirsin.

Gümüşhane’de gezilecek yerler Karaca Mağarası

6. Kürtün Örümcek Ormanları

Örümcek Ormanı Tabiatı Koruma Alanı, Gümüşhane’nin Kürtün ilçesinde bulunuyor. Geniş köknar ağaçları ve ladin ağaçları ile bezeli Örümcek Ormanları’nda anıt ağaçlar yer alıyor. 400 yaşını geçmiş ve 70 m yüksekliğe ulaşmış bu anıt ağaçları yerinde ziyaret etmek ve doğanın göz alıcı güzelliğine bir kez daha şahit olmak istemez misin? Orman alanı içindeki yürüyüş yollarında güzel zaman geçirebilirsin.

Gümüşhane’de gezilecek yerler Kürtün Örümcek Ormanları

7. Sarıçiçek Köy Odaları

Gümüşhane’de gezilecek yerlerden bir diğeri Sarıçiçek Köy Odaları. İlk yapıldığı zamanın özelliklerini hala koruyan iki tarihi ev. Şehrin merkezine 45 km uzaklıkta yer alan evler, kesme taş kullanılarak kare planlı olarak yapılmış. Ahşap süslü kapıları, tavan süslemeleri ve dekorasyonları ile dikkat çeken bu evler, ahşap ustalar tarafından özel olarak yapılmış. Duvar ve tavan işlemelerini, renkleri ve motifleri daha yakından görmek için burayı ziyaret etmelisin.

Gümüşhane’de gezilecek yerler Sarıçiçek Köy Odaları

8. Kov Kalesi

Gümüşhane’nin Esenyurt (Kov) Köyü’nde yer alan Kov Kalesi, Doğu Karadeniz’in günümüze ulaşan önemli tarihi kalelerinden biri. Bu kalenin III. Aleksios tarafından 1361 senesinde yapıldığı düşünülüyor ve Selçuklu Dönemi’nde kullanıldığı biliniyor.

Kalenin bulunduğu çevre arkeolojik sit alanı ilan edilmiş ve Kov Kalesi 2008 senesinde restore edilerek günümüze ulaşması sağlanmış. Bir kaya üzerinde yer alan ve oldukça ihtişamlı görünen kaleye çıkmak için zorlayıcı bir patikadan ilerlemek gerekiyor. Kaleye çıkanları ise güzel bir panoramik manzara bekliyor.

Gümüşhane’de gezilecek yerler Kov Kalesi

9. Kadırga Yaylası

Gümüşhane yaylaları arasında öne çıkanlardan biri olan Kadırga Yaylası, Kürtün ilçesinde yer alıyor. Şehrin merkezinde yaklaşık 2 sat süren bir yolculuk ile yaylaya ulaşılabiliyor. Kadırga Yaylası şenlikleri her sene temmuz ayının 3. cuma günü başlıyor. Bu şenlikler yaz boyunca her cuma devam ediyor. Gümüşhane gezin sırasında bu şenliklere katılıp hem doğada olmanın tadını çıkarabilir hem de eğlenebilirsin.

Gümüşhane’de gezilecek yerler Gümüşhane yaylaları Kadırga Yaylası

10. Tomara Şelalesi

40 ayrı kaynaktan dökülmesi ile sunduğu görsel şölen Tomara Şelalesi’ni Türkiye’nin ziyaret edilmesi gereken 10 şelalesinden biri yapıyor. Halk arasında “Kırk Gözeler” olarak biliniyor. Şiran ilçesine bağlı Seydibaba Köyü’nde yer alan şelale, 1380 m yüksekliğe sahip. 2011 senesinde tabiat parkı olan şelale, yaklaşık 25 m ve 15 m yükseklikten görkemli bir şekilde dökülüyor ve görenleri kendine hayran bırakıyor. Tomara Şelalesi Tabiat Parkı içinde doğa yürüyüşleri, bisiklet turları, fotoğrafçılık gibi aktiviteler yapılabilir.

Gümüşhane’de gezilecek yerler Tomara Şelalesi

11. Artabel Gölleri Tabiat Parkı

Işık ve suyun buluştuğu zirve olarak adlandırılan Artabel Gölleri Tabiat Parkı, ölmeden önce görülmesi gereken yerlerden biri olarak düşünülüyor. Dereler, şelaleler ve 20’den fazla buzul gölü ile muhteşem doğal güzellikler sunan tabiat parkı, Gümüşhane’nin Torul ilçesinde yer alıyor.

Yüksek zirvelerin cenneti olarak anılan Artabel Gölleri Tabiat Parkı’nın en yüksek noktası Abdal Musa Zirvesi, tam 3.331 m yüksekliğe sahip. Yaz aylarında burada düzenlenen yürüyüşlerden birine katılmalı ve doğanın güzellikleri ile buluşmanın tadını çıkarmalısın.

Gümüşhane’de gezilecek yerler - Artabel Gölleri Tabiat Parkı

12. Gümüşhane Konakları

Bölgenin ve zamanın mimarisini, kültürünü ve geleneklerini yansıtmaları açısından tarihi konaklar önemli bir yere sahiptir. Abdi Bey Konağı ve Abdül Aziz Evi gibi Gümüşhane Konakları, şehrin kendine has mimarisini gösteren yapılar olarak önem kazanıyor.

Geniş bahçe içine iki ya da üç katlı olacak şekilde yapılan konakların; mahalli taşı, kerpiç ve ahşap kullanılarak yapıldığı görülüyor. Kapılarda ve tavanlarda bulunan geleneksel ahşap süslemeler görülmeye değer.

Adil Balyemez Evi’nde yani Balyemez Konağı’nda ve Hacı İmam Konağı’nda hizmet veren restoranlarda Gümüşhane’nin yöresel yemeklerinden yiyebilir, Hasan Fehmi Ataç Konağı’nın konaklama imkanlarından faydalanabilirsin.

Gümüşhane’de gezilecek yerler Gümüşhane'nin yöresel lezzetleri halbur hurması

13. İmera Manastırı

Aziz John Prodromos Manastırı olarak da anılan İmera Manastırı, Olucak Köyü’nde yer alıyor. Yazılı kaynaklar manastırın 1350 senesinde inşa edildiğini gösteriyor. Gotik tarza sahip manastır, 2009 senesinde 3. Derece arkeolojik sit alanı ilan edilmiş. Manastırın son restorasyonu 2019 senesinde başlamış. Bulunduğu bölgede günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış en eski kiliselerden biri olarak öne çıkıyor.

Gümüşhane’de gezilecek yerler İmera Manastırı Olucak Köyü

14. Torul Kalesi Cam Seyir Terası

Torul Kalesi, Zigana Tüneli ve Karaca Mağarası yolu üstünde yer alıyor. Orta Çağ zamanında yapıldığı düşünülen kale, Fatih Sultan Mehmet zamanında Osmanlı topraklarına katılmış olan bir savunma ve gözetleme kalesi.

Kaleye yakın zirvede kurulan Torul Kalesi Cam Seyir Terası, 240 m yükseklikten şehri izleme imkanı sunuyor. 50 kişiyi aynı anda taşıma kapasitesine sahip bu cam platform üzerinden Harşit Çayı’nı, dağları ve şehri izleyebilir, güzel fotoğraflar çekebilirsin.

Gümüşhane’de gezilecek yerler Torul Kalesi Cam Seyir Terası

15. Zigana Dağı Turizm Merkezi

Trabzon ve Gümüşhane’yi birbirine bağlayan Zigana Geçidi’nin de bulunduğu Zigana Dağı’nda yer alan Zigana Kayak Merkezi, Karadeniz’e kış turizmi açısından oldukça önemli bir yere sahip. Çok sayıda kayak pistine sahip olan Zigana Dağı Turizm Merkezi, kasım ve nisan ayları arasında karlarla kaplı durumda. Bu alanda teleferik sistemi de bulunuyor. Kışın kayak yapmak isteyenlerin uğrak noktası olan merkez, yaz aylarında da yayla olarak kullanılıyor.

Gümüşhane’de gezilecek yerler Zigana Dağı Turizm Merkezi

Yorumlar