Şehir dışı ya da yurt dışı olsun fark etmez, evinizden ve bildiğiniz yerden başka bir yere gittiğinizde o yerin tarihini, doğal güzelliklerini, mutfağını, dilini, halkın yaşayış şeklini şemalini tanımak istersiniz. Ya da isteyin; çünkü otel otel nereye kadar. Tamam, belki yaz tatili formatında bir yere gideceksiniz ama bütün gün kumsalda mayışmak ve akşamları doğal taşlardan yapılma bilekliklerden almak dışında yapabileceğiniz çok fazla şey var.

Birkaç tarihi eserin önünde fotoğraf çektirmekten ibaret olmayan gerçek bir kültür turu için yapmanız ve bilmeniz gerekenleri yazdık. Kültür turunun hakkını vermek için desteğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız doğru yerdesiniz.

Hazırlıklar başlasın
Bir kültür turu hazırlığı kafanızda başlar, bavulunuzda biter. Gitmek istediğiniz yerin tarihi kadar coğrafyası da önemli. Kimyadan hiç bahsetmiyoruz bile, kimya uyumu zaten şart. Kıyafet ve ayakkabı seçiminiz gideceğiniz yerde gezeceğiniz bölgelerin coğrafyası için ne kadar uyumlu? Sıcak bir yere mi gidiyorsunuz? Dağ tepe dolaşacak mısınız? Yürüyüş ayakkabınız var mı? Şapkasız çıkmazsınız değil mi? Fotoğraflar her ne kadar akıllı telefonlardan çekiliyor olsa da şöyle gerçek bir fotoğraf makinesi daha iyi olmaz mı?
kultur-turu-04-825x600

İnternet sörfü hiç bu kadar kültürlü olmamıştı
Bu sefer sosyal ağlarınıza yüklediğiniz fotoğrafların kaç kişi tarafından beğenildiğine bakmak için değil, gideceğiniz yerle ilgili araştırma yapmak için internette dolaşacaksınız. Kültür turu yapmak istediğiniz yerlerin tarihi, tarihi eserleri, yaşayan halkın etnik ve sosyolojik durumu, mutfağı, havası, suyu, kısacası her şeyiyle ilgili derin araştırmalar yapın. Gezi ve tatil blogları sizinle…

Kitaplar ve filmlerden ilham alın
Gitmek istediğiniz yerle ilgili en azından bir kitap okuyun. Bu; roman, öykü ya da gezi notları tarzında bir kitap olabilir. Ya da turlamak istediğiniz yerle ilgili/yerde geçen bir film seyretmek, oraya gittiğiniz zaman aklınıza gelecek film karakterlerinin hikayeleri sebebiyle bölgeye olan ilginizi canlı tutacaktır. Filmdeki adamın çay içtiği bir kafede kahvaltınızı yapmak ve gezinize devam etmek çok hoş olmaz mı?

Doymak için değil; tatmak için yemek yemek
Evinizden ve kültürünüzden çok uzaktayken hala gidip fast-food restoranlarından yemek yerseniz elbette çok şey kaçırmış olacaksınız. Her yerde olmayan, sadece gittiğiniz bölgeye özgü tatları keşfedin. Her gün gittiğiniz yerin mutfağına özgü başka bir yemeği yiyin mesela. Ne kadar anne eli değmemiş gibi olursa o kadar iyi bu sefer. Eğer hassasiyetiniz olan gıdalar varsa yediğiniz her şeyin önce içeriğini sorun. Yöresel otlar, baharatlar ya da karışımlar gezinizi kabusa çevirmesin.
kultur-turu-03-825x600

Bu gece sizde kalabilir miyim?
Hiç tanımadığınız fakat hem bir insanı hem de tüm lokal hayatı, kültürü tanıma fırsatı bulacağınız Couchsurfing’i mutlaka denemelisiniz. Gittiğiniz şehirlerde birilerinin evinde ya da bir odasında kalma olayının ayrıntıları ve o birilerini nasıl bulacağınıza dair her şey şurada: https://www.couchsurfing.org/
“Olmaz öyle şey, ben rahat edemem” diyorsanız da hostel ya da pansiyonları araştırabilirsiniz. Jakuzi her yerde var ama o köprü ya da o müze bir tek burada var, unutmayın!

Hangisinden başlasam?
Kültür turu denilince elbette önceliğiniz tarihi yerleri gezmek olacak. Önceden yaptığınız hazırlık doğrultusunda kendinize bir nerede ne var listesi çıkartın. Zaman kaybetmemek ve oradan oraya savrulmamak için yol güzergahına göre müzeleri, tarihi binaları gezmeye başlayın. Karış karış, adım adım…

Müze kartlar çok güzel, alsanıza
Sizi “Attığımız her adım para” cümlesini kurmaktan kurtarmak için hazırlanan müze kartlardan alın ve bütün müzeleri didik didik gezin. Bazı müzelere bedava, bazılarına indirimli girebileceğiniz müze kartlar kültür turunuzda belinizin bükülmesini engelleyen ekonomik birer çözüm.
kultur-turu-02-825x600

AVM’lerden pazarlara
Farklı bir yere gidiyorsunuz, elbette alışveriş yapıp, şunu şuradan aldım havasını atacaksınız. Hah işte, o havayı layıkıyla atabilmek için gittiğiniz yerdeki AVM’lerden ve dünyanın her yerinde mağazası bulunan büyük markalardan değil; bölgeye özgü butik dükkanlardan ve pazarlardan alışveriş yapın. Alışveriş kültürü diye de bir şey var.

Festivaller, etkinlikler ve daha neler neler
Karadeniz’deki bir yayladan Avrupa’nın en popüler şehrine kadar pek çok yerde, o yere özgü düzenlenen festivaller, konserler veya özel etkinlikler düzenlenir. Gezi tarihinizi böyle özel etkinlik zamanlarına denk gelecek şekilde ayarlayın; bir taşla üç beş kuşu birden vurun. Lafın gelişi tabii, siz siz olun, kuşları ve uçurtmaları vurmayın.
kultur-turu-825x600

Yorumlar