Tatil bu, ne kadar spontan, ne kadar kolay, ne kadar ucuz, ne kadar özgür olursa o kadar iyi. Tatil öncesi 1 yıllık bütçesinin hesabını kitabını yapmak için yuvarlak masalar etrafında toplanmak istemeyenler için yurt dışından ve yurt içinden sonbaharın tadını çıkaracağınız en güzel rotaları yazdık. Tabii yurt dışı için vizesiz ülkeleri seçtik ki sonbahar rehavetiyle gözünüzde büyümesin hazırlıklar.

Birkaç günde gezilip tozulacak, “Tüh, benim dönmem lazım başka yer var mıydı görmediğim” demeyeceğiniz, ne de güzel hatıralar biriktireceğiniz sonbahar rotalarını Alpay’ın “Eylül’de Gel” şarkısını dinleyerek okuyabilirsiniz.

Bridgetown

Rihanna’nın toprakları Barbados, Güney Karayipler bölgesindeki bağımsız bir ada, bir rüya, her mevsim girilebilecek plajlarıyla bir harika. Ekim ayında Barbados’un başkenti Bridgetown’da düzenlenen ünlü Carribean Rumfest’e katılarak adada yaşanan festival ruhuna tanıklık edebilir, uçan balık (flying fish), deniz yumurtası ve peperpot gibi ilginç yemeklerden yiyebilir, plaj denildiğinde akla gelen en güzel görüntülerin toplamına sahip deniz-kum-güneş-palmiye dörtlüsüyle kendinizden geçebilirsiniz. Eylülde deniz sefası, oh iyisiniz valla.

karayipler-825x600-yeni-boyut
Belgrad

Çılgın gece hayatı, leziz yemekleri, sıcakkanlı insanları, güzel kızları ve ucuz bir yer olmasıyla Belgrad, son yıllarda popülerleştikçe popülerleşiyor. Balkanların en şirin şehirlerinden olan Belgrad’ın Stari Grad (Eski Şehir) denilen tarihi şehir merkezinde dolaşmak, Belgrad Kalesi’nin de içinde bulunduğu Kalemegdan Parkı’nda gün batımını izlemek, Paris’teki bohem hayatı andıran Skadarska Sokağı’ndaki restoran ve kafelerde yiyip içmek çok iyi fikir değil mi?

belgrad
Tunus

Fas ve Mısır’a alternatif bir gezi rotası olan Tunus’un çöllerinde safari yapıp, kıyılarında denize girebilirsiniz. Devasa çöllerin ve sahillerin bir arada bulunduğu bu şehrin yerel likörleri, enfes yemekleri, çılgın casinoları “Ay ne bu Avrupa takıntısı” dedirtecek kadar var. Çok var. Bu arada evet, Tunus’un başkenti Tunus.

tunus
Abant

Günübirlik ya da konaklamalı olarak da gidebileceğiniz Abant, sarı, yeşil, turuncu ve kırmızı yaprakların göle yansımasıyla sonbahar için en güzel, en romantik yerlerden biri şüphesiz. Abant Milli Parkı’nda yürüyün, bol bol fotoğraf çekin, duygulanın, doğaya hayran kalın ki zaten gittiğinizde bunlardan en az ikisi kesin olacak.

abant
Amasra

Sessiz, sakin, şirin bir yer olan Amasra, tarihi ve doğasıyla pek muhteşem, pek gidilesi. Yarımada üzerine kurulu olan Amasra’daki hem tarihi hem de doğal güzellikler dolu dolu bir tatil yapmanızı sağlayacak. Bakacak Tepesi’nden çekeceğiniz fotoğraflar ise Instagram’da filtreleyip koyduğunuz bulut fotoğrafların yanında kendi ışıltısıyla bir yıldız gibi parlayacak.

amasra

Yorumlar