Zaman olunca para olmaz, para olunca zaman olmaz! Maalesef hayatın böyle küçük oyunları olabiliyor hepimiz için. Eğer oyunu kuralına göre oynarsanız akıp giden zamana yenilmeden, her türlü kazançlı çıkabilirsiniz. Öncelikle gözünüzde büyütmeyerek başlayın işe. Bir iki tecrübeden sonra siz de “ekonomik yurt dışı seyahati sanatı”nın en yılmaz temsilcilerinden biri olabilirsiniz.

Bayramlar Önemli
Bayram tatillerini kollayın; ama buradaki bayram tatillerini değil, gideceğiniz ülkelerin bayram (ya da özel gün) tatillerini… Aynen burada olduğu gibi yurt dışında da insanlar bayram dönemlerinde farklı yerler görmek için seyahate çıkıyor. Onları buraya getiren uçaklar geriye boş dönmemek için fiyatları minimum seviyeye çekiyor. Böylece hiç olmadığı kadar ekonomik uçak bileti satın alma şansına erişiyorsunuz.

Uçak Yoksa Tren Var
Farklı sebeplerle uçak bileti fikrini seçenekler arasından çıkarmak zorunda kaldıysanız bu sizin için bir avantaja dönüşebilir çünkü tren biletleri her zaman daha uygundur. Tren yolculuğunun bir de başka bir güzelliği daha vardır, yolda geçirdiğiniz değerli zaman da tatilinizin en özel dilimini oluşturur.
ekonomik-01-825x600-yeni-boyut

Hosteller Birbiriyle Yarışıyor
Hostel deyince gözünüzün önüne birbirini tanımayan insanların ranzalarla dolu odalarda kaldığı tablolar gelmesin. Evet, o seçenekler de var ama derli, toplu, temiz ve küçük bir otelden farkı olmayan hosteller de mevcut. İsterseniz şehre gittikten sonra küçük bir keşifle şehrin merkezindeki hostellere girip fiyat pazarlığı bile yapabilirsiniz. Pazarlık yalnızca Türklere özgü değil, bunu unutmayın!

Bizde Müzekart Varsa Onlarda Da Muadili Var
Bildiğiniz gibi Türkiye’de hem yerli hem de yabancı turistler için en avantajlı müze ziyareti seçeneği Müzekart’tır. Bu kartın birçok Avrupa şehrinde çok daha geniş kapsamlısı mevcut. Bunların en iddialı örneklerinden biri Amsterdam’da bulunan I Amsterdam City Card… Kanal turundan, Ajax futbol takımının soyunma odasını gezmeye kadar birçok kolaylık sunan kartın detayları için I Amsterdam City Card ile Amsterdam’da Yapabilecekleriniz yazımıza göz atın!
ekonomik-03-825x600-yeni-boyut

Tur Paketleri Sizi Sizden Daha Çok Düşünür
Bir şehre turla gitmek her zaman daha ekonomiktir, bunu asla unutmayın. Yeter ki gözünüz kulağınız açık olsun. Bazen bazı tur fiyatları sizin aynı tarih için bulduğunuz uçak biletinden bile daha uygun olabilir. Bunun birçok farklı nedeni var; boş kalan son koltuklar, dönemsel faktörler, bayram ya da sömestir tatili sonraları gibi… Her bir detayla tek tek ilgilenemeyeceğinizi düşünüyorsanız kendinizi emin ellere teslim edin ve gerisine karışmayın. Hem ekonomik hem de konforlu bir seyahat gerçekleştirin.

Pazardan Alışveriş Yapın
Şehre ait özel parçalar ya da hediyelik eşya satın almak istiyorsanız şehirde kurulan pazarları tercih edin. Turistik dükkanlar yerine yerli halkın alışveriş yaptığı pazarları tercih ederseniz çok daha karlı çıkabilirsiniz. Bununla birlikte her yerde birbirinin aynısı olan seçenekler yerine gerçekten aradığınız gibi yerel ürünler bulabilirsiniz.

Ama Pasaport Ücreti De Var
Evet var! Ama çok uzun bir dönem için yalnızca bir kez var! Bir kez 10 yıllık pasaportunuzu çıkarın ve her seferinde bunu bahane etmekten kurtulun. Vize ücreti genellikle çok büyük meblağlar olmaz istisnalar dışında ama vizesiz gideceğiniz birbirinden güzel şehirler olduğunu da unutmayın. Mesela yalnızca 2-3 gününüzü ayırarak Belgrad’ı, Üsküp’ü ya da Batum’u görmek istemez miydiniz?
ekonomik-02-825x600-yeni-boyut

Yorumlar