İnsan ister tabii, istemez mi doya doya gezsin tozsun, gittiği yerin köşe bucağını öğrenecek kadar orada kalsın, hatta o kadar çok kalsın, o kadar çok gezsin ki sıkılsın, desin ki hadi şimdi de başka yere gidelim. Ama bazen belki de aylarca beklediğiniz tatil için size hayat, devlet kurumları, patronlar ya da tümüyle kader tarafından verilen süre sadece 3 gündür. Zamansızlık, mekansızlık ya da parasızlık sebebiyle sadece 3 günde nasıl en iyi şekilde tatil yapılır, bu kutsal 3 gün en iyi nasıl değerlendirilir, sıraladık. Çabuk okuyun, zaman kaybetmeyin! Bir de lütfen yalnızca bir sırt çantasına sığdırmaya çalışın tüm eşyanızı, onu da giyer miyim bunu da giyer miyim diye düşünmeyin. Her türlü durumda hayat kurtaran kritik parçaları seçin ve özgürleşin.

Çıkmaz sokaklarda değil; merkezi yerlerde konaklamak
Zamanla yarışıyorsunuz, her şeyi ince ince düşünmeli ve mahallenin bakkal amcası kadar hesaplı kitaplı davranmalısınız. Şehir merkezine yakın otel, hostel ya da pansiyonlarda kalırsanız ulaşım süresi derdinden kurtulursunuz. Gezip tozmak istediğiniz yerler en çok hangi bölgede bulunuyor, metro ağları hangi bölgelere uzak, bunları araştırıp ona göre konaklayacağınız yeri seçin.
gunluk-tatil-825x600

Nesi var? Neyi meşhur?
Gittiğiniz yerin nesi meşhur, gitmeden önce bakmışsınızdır herhalde. Zaten tatil yeri olarak orayı seçmenizin sebepleri vardır muhakkak. İşte o sebepleri güzel bir şekilde sonuçlandırabilmek için en çok yapmak istediğiniz şeylerin listesini çıkarın. Venedik’te kanal turu, Paris’te Louvre Müzesi gezisi, Rize’ye gitmişken Fırtına Deresi’nde rafting, Prag’da Kafka’nın evini ziyaret gibi en çok istediğiniz şeyler neler, gezmek istediğiniz yerler nerelerse ilk günden buralara muhakkak gidin. Çünkü daha sonrasında onu mu yapsam bunu mu yapsam diye kafanız karışabilir ve görmeyi en çok istediğiniz yerlere uğrayamadan tatiliniz bitebilir. Önceliklerinizi belirlemeden yola çıkarsanız 3 günde yoldan çıkabilirsiniz.
gunluk-tatil-03-825x600

Şehir turlarına katılın
Pek çok şehir için düzenlenen rehberli şehir turlarına katılabilirsiniz. Belli başlı tarihi yerleri ve doğal güzellikleri görmek ve buralar hakkında bilgi edinmek, 3 günde de olsa kayda değer bir şeyler yaptım hissi yaratacak sizde. Bol bol fotoğraf da çekin ki gerçekten kayıtlara geçsin bari.

Her güne bir şeyler serpiştirin
Gözünüzü açar açmaz müzelere koşup sabahtan akşama kadar müze gezmeyin mesela. Her güne farklı gezi yerlerini ve aktiviteleri serpiştirin. Tarihi eser, müze, doğal güzellik, aktivite gibi başlıklar altında gidebileceğiniz yerleri ve aktiviteleri listeleyin ve 3 ayrı gününüze bunlardan birer ikişer serpiştirin. Bir daha göremem stresiyle aynı gün içinde bütün müzeleri gezme telaşı anca şöyle bir girip çıkmak ve pek bir şey anlamamak demek çünkü.
gunluk-tatil-02-825x600

Yiyin, yanında yatmayın. Zamanınız yok!
Gittiğiniz yere özel yemeklerin tadına bakmak için bir gün kahvaltısı ile meşhur olan bir yere gidiyorsanız diğer gün akşam yemeğinde tadına mutlaka bakmanız gereken meşhur lezzetlerin sunulduğu yerlerde yemek yiyin.

Panik yapmayın, burnunuzdan alıp ağzınızdan verin
Panik yapmayın, siz panik yaptıkça, ya tatilimi iyi bir şekilde değerlendiremem telaşıyla yanıp tutuştukça akrep yelkovanı daha hızlı kovalamaya başlar. Önceliklerinizi, listelerinizi hazırlayıp gitmeden önce araştırma yaptığınız takdirde o 3 günde hayatınızın en özel ve güzel günlerini geçirebilirsiniz. Üç olsun, güç olmasın.

Yorumlar