İnsan en azından gençken denemeli! Bağımsızken, kafasını taşa koysa bile en tatlı rüyaları görebiliyorken bir kamp tecrübesi yaşamalı. Siz en konforlu tesiste de kalsanız, çadırınızı kendiniz de kursanız doğa aynı doğa, evet. Fakat hissettirdikleri çok başka… Güzel bir tesiste doğanın sesini dinlemek gerçekten eşsiz ve huzur verici! Bunu her zaman yapma fırsatı bulabileceksiniz belki ama kamp için ne kadar erken davranırsanız o kadar iyi. Doğaya tepeden değil de içinden bakmayı istiyor ve bunun için tam zamanı olduğunu düşünüyorsanız sizinle Türkiye’nin en güzel kamp alanlarını paylaşabiliriz demek oluyor bu.

1 – Katrancı Koyu

Tarih, doğa, kültür, güneş zenginliğiyle meşhur Muğla, kamp maceracılarını Katrancı Koyu’nda ağırlıyor. Çünkü iki yemyeşil burun arasında, çam ağaçlarının denize doğru yol çizdiği koy, muazzam bir manzara sunuyor. Fethiye ilçe merkezine 16 kilometre mesafede bulunan Katrancı Koyu, her mevsim kamp imkânlarına ve birbirinden güzel görüntülere ev sahipliği yapıyor.

2 – Ihlara Vadisi

Lav, rüzgâr ve yağmurun ortak eseri, doğanın sahip olduğu sabrın ülke sınırları içindeki kanıtı Ihlara Vadisi, aklınızı başınızdan alacak bir coğrafyaya sahip. İhtiyacınız olan tüm kamp imkânlarını sunan vadi, Aksaray’da Güzelyurt ilçesinde ve şehir merkezine 40 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Kamp hayatınıza Doğru Roma freskleri gizem katarken, vadinin görüntüsü heyecanlanmanızı sağlayacak.
ıhlara

3 – Aktur

Çadırlarınızı, kamp malzemelerinizi hazırladıktan sonra, haritada gözleriniz Ege ve Akdeniz Bölgelerini yokluyorsa, kamp için çok iyi bir seçeneğiniz var! Reşadiye Yarımadası’nda bulunan bir tarafı Ege’ye bir tarafı Akdeniz’e uzanan Datça – Aktur! Aktur’da kamp yapmanın yanında, yıl boyunca şehir havasında yorduğunuz ciğerleriniz, en az sizin kadar yenilenecek!

4 – Çakraz

Fatih Sultan Mehmet’e göre “Dünyanın gözbebeği” olan Amasra’ya 14 kilometre uzaklıkta bulunan Çakraz, macera dolu bir kamp hayatı sunuyor. Karadeniz’den alışık olduğunuz yemyeşil yamaçların masmavi denizle buluşma sahnesi, Amasra’da da karşınıza çıkacak ve kafa dinlemek için doğru yere geldiğinizi anlayacaksınız.
çakraz

5 – Ayder Yaylası

Kime sorsanız Ayder Yaylası’nın “Rüya gibi” olduğunu söyleyecektir. Yalan değil ama Ayder Yaylası’nı görmekle yaşamak arasında çok büyük bir fark bulunuyor. Bunu tecrübe etmenin tek yolu da cesareti toplayıp, kamp malzemelerinizle Ayder Yaylası’na doğru yola çıkmakla başlıyor! Ayder Yaylası Çamlıhemşin ilçe merkezinden yaklaşık 20 kilometre, kamp alanı ise Ayder Yaylası’nın hemen çıkışındaki Kalegon bölgesinde, ıhlamur ağaçlarının çevrelediği bir alanda bulunuyor.

6 – Kelebekler Vadisi

Bir vadide kamp yapma fikri heyecan verici değil mi? Zaten Kelebekler Vadisi’nin adını bile duyduğunuz an macera yaşayacağınızı anlıyorsunuz. Derin bir kanyonun ucunda, 250 metrelik bir çakıl kumsala sahip. Ulaşım için macera dolu seçenekler bulunuyor. Halatlarla bağlanarak zor bir patikadan yürümek, kendine güvenenlerin tercihi…
kelebekler vadisi

7- Yenice Ormanları

Karabük merkezine 35 kilometre uzaklıkta bulunan Yenice Ormanları, çam kestane ve ıhlamur ağaçlarıyla çevrili. Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından koruma altına alınan Yenice Ormanları, bir doğa harikası olarak kabul gördüğü için kamp sırasında kendinizi bir rüyada hissetmenizi sağlayacak.

8- Borçka- Karagöl

Artvin kent merkezinden 53 kilometre sonra Borçka- Karagöl’e ulaşmak mümkün. Ormanın içinde gizlenen, masmavi bir gölün etrafında kamp yapmak paha biçilemez bir dünya nimeti. Borçka-Karagöl özellikle sonbahar aylarında her renkten ağacın taçlandırdığı bir kamp alanı haline gelirken, kışın da bembeyaz kar ve mavi göl ile baş başa kalmanızı sağlıyor.
karagöl

9 – Karadut

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde karizmatik bir yere sahip Nemrut Dağı’nın çevresinde bulunan Karadut, üç bin metrekareye yayılan bir arazide bulunuyor. 40 karavan ve 60 çadır kapasiteli kamp alanında güneşin doğuşunu gözlerinizi kırpmadan izlemek isteyeceksiniz.

10 – Gelibolu Milli Parkı

Adını duyduğunuz zaman bile milli duygularınızı kabartan Gelibolu Milli Parkı, her birinde konaklama imkânları ve kamp alanlarına sahip bölgelerden oluşuyor. Kusursuz bir deniz, tertemiz hava ve yemyeşil doğanın iç içe geçtiği Gelibolu Milli Parkı’nda denize doğru yürürken, çam ağaçlarının güçlü köklerinin size eşlik ettiğini hissedeceksiniz.

Yorumlar