Festival Zamanları Yaklaşıyor Her Yer Yeniden Rengarenk Olacak!

Mart ne kadar kapıdan baktırsa ve kazma, kürek yaktırsa da bahar geliyor, yavaş yavaş hissettiriyor kendini.

Şu sıralar ufaktan içi kıpırdamaya başlamayan var mı?

Yanlış soru sordum belki de çünkü kimisi kışı sever, hatta kazaklarıyla aşk yaşar. Yine de baharın gelişiyle beraber onun da içine doğuyordur güneşin neşesi be!

Evet, her mevsimin tadı başka ama ben şu an çok az bir zaman sonra kazakların, montların ve de botların ağırlığından kurtulacağına sevinen taraftayım.

Haydi, sen de kışın tatlı rehavetini şöyle bir silkele üzerinden.

Kollarını kocaman açıp gökyüzüne sarıl.

Bahar havası yaklaşıyor, derin bir nefesle doldur içine ve hazır rengarenk festivallerin zamanı gelmişken planlar yapmaya başla.

Hafta sonlarını değerlendirebileceğin öyle güzel etkinlikler var ki listede!

Hem gezeyim hem eğleneyim hem de trendleri yakalayayım diyorsan az sonra sıralayacağım festivallerin seni çok mutlu edeceğine inanıyorum ben. Bol bol fotoğraf çekmek, yöresel lezzetlerin tadına bakmak, sevdiklerin için küçük hediyelikler almak ve her anı doyasıya yaşamak için yola çıkmaya hazır ol! Hem çektiğin fotoğrafları paylaşırken bizi de etiketlersen tanışmış oluruz, fena mı?

Bodrum Acı Ot Festivali

Bodrum’un en kapsamlı ve en lezzetli yöresel festivali olmaya hazırlanan 1. Acı Ot Festivali; Bodrum Belediyesi, Bodrum Ticaret Odası, Bodrum Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Oyder işbirliği ve desteği ile gerçekleştirilecek.

24-25 Mart tarihlerinde Ortakent – Köyiçi’ni şenlendirecek olan festival, Bodrum yarımadasının ve Türkiye’nin en büyük lezzet buluşması olmayı hedefliyor.

Sokak performansları, gastronomi sohbetleri ve yemek şovları ile yepyeni bir festival giriyor hayatımıza.

Bodrum’un bu lezzet buluşmasında yöre mutfağına ait lezzetleri keşfedebilir, ulusal ve uluslararası şeflerin lezzet buluşmasına şahit olabilir ve yeni tarifler öğrenebilirsin. Festival programında sürpriz çekilişler ve hediyeler de olduğu yazıyor, güzelmiş. Bence bu festival tutar!

 

Bodrum Acı Ot Festivali

Adana Portakal Çiçeği Karnavalı

Baharın gelişini portakal çiçeklerinin büyüleyici kokusu eşliğinde Adana’da kutlamaya ne dersin?

5-8 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek 6. Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, 2013 yılından beri düzenleniyor. Şehrin tüm yaratıcılığı ve hayal gücü bu karnaval sırasında gün yüzüne çıkıyor.

Rengarenk kostümlerini kuşanan sivil toplum kuruluşları, öğrenci gurupları ya da çeşitli topluluklar karnaval kortejinde yerini alıyor ve şehrin merkezi cıvıl cıvıl oluyor. Sonuçta bahar demek eğlence demek, bu gösterişli manzara kesinlikle görülmeye değer!

Çeşitli sokak eğlenceleri, Adana’nın muhteşem lezzetleri, kültür ve sanat etkinlikleri, müzikler ve yarışmalar derken Adana’da sizi tam bir cümbüş bekliyor.

 

Adana Portakal Çiçeği Karnavalı

Alaçatı Ot Festivali

Popülerliğini kanıtlamış olan festivallerden biri de Alaçatı Ot Festivali!

Her yıl Ege’nin muhteşem lezzetleri eşliğinde renkli manzaralara sahne olan Alaçatı Ot Festivali, bu yıl da dopdolu geliyor. Bu festivalin ruhuna daha yakından şahit olmak istiyorsan 6-8 Nisan tarihlerini bir kenara not et ve geç kalmadan Alaçatı’da yerini ayırtmayı unutma. Sonuçta herkes orada olacak, sen de eksik kalma bu eğlenceden.

Çok meşgulüm şu sıralar, birileri benim yerime yer ayırtsın dersen ETS’nin Alaçatı Ot Festivali Turu’na katılmayı da tercih edebilirsin. Tazecik meyveler, mis gibi sebzeler, rengarenk ve keyifli bir ortam…

Leziz stantlarla dolu ve de coşkulu Alaçatı sokakları seni bekliyor!

Alaçatı Ot Festivali

Hıdrellez Şenlikleri

Ve tabii ki baharın habercisi olan kutlama, gittiği yere bereket götüren Hızır Peygamber ile İlyas Peygamber’in buluştuğu gün gerçekleşiyor.

Birçok yerde geniş alanlarda ya da mahalle aralarında komşularla bir araya gelerek kutlanan, gecesinde tutulan dileklerin gerçekleşeceğine inanılan, coşkuyla karşılanan Hıdırellez; bir yandan da kışın sona erişini ve doğanın yeniden uyanışını müjdeliyor bize…

Hıdırellez, geleneksel olarak 5 Mayıs’ta kutlanıyor. Bu sene farklı bir coşkuya şahit olmak istersen Edirne Kakava Şenlikleri’ne katılabilirsin. Şimdiden aklına gelen dilekleri yazmaya başla bence, son dakika unutulmasınlar.

Bahar gelsin; sağlık, bolluk, bereket, şans ve sevgi de beraberinde gelsin!

 

Hıdrellez Şenlikleri

Çağla Açıkgöz

Yorumlar