Bahar ve umudun hikayesi insanlık tarihi kadar eski…

Yaşamın anlamını doğa üzerinden kuran ilk insanlardan bugüne, farklı coğrafyalarda doğmuş pek çok kültürde doğanın uyanışını kutlayan şenlikler, şölenler, festivaller karşımıza çıkıyor. Bizim coğrafyamızda bahar ve umudun hikayesini anlatan en eski ritüellerden olan Hıdırellez de bunlardan biri…

Yeni mevsimle birlikte uyanan doğada, kurumuş ağaçların tomurcuklanması, toprağın üzerini gözün görebileceği en güzel tonlarıyla kır çiçeklerinin kaplaması, doğadaki canlıların çoğunun yavrulamasıyla yeşeren umutların adıdır Hıdırellez…

Hıdırellez’in Hikayesi

İslamiyet’e geçişle birlikte dini motiflerin şekillendirdiği bir bayram olarak kutlansa da Hıdırellez’in hikayesinin çok daha öncelere, Orta Asya Türklerinin Şamanizm kültürüne kadar dayandığı düşünülüyor.

Eskiden, zamanın günümüzdeki gibi ölçümlenemediği dönemlerde, mevsim dönüşlerinin ekim zamanı, hasat zamanı, bağ bozumu gibi doğal döngüler üzerinden tanımlandığını ve her biri için de kutlamalar yapıldığını biliyoruz. İlk yüzyıllardan beri Balkanlar, Mezopotamya, Anadolu ve İran gibi coğrafyalarda baharın gelişini kutsayan ritüellerin de Hıdırellez’in doğmasında etkili olduğu biliniyor. İslamiyet’e geçişle birlikte bu ritüeller günümüzde de geniş bir coğrafyada kutlanan Hıdrellez halini almış.

Hızır ve İlyas’ın Buluşması

Eski takvimlere göre yıl kış ve yaz olarak ikiye ayrılıyormuş; 6 Mayıs’tan 8 Kasım’a kadar olan süre yaz mevsimi olarak Hızır Günleri adıyla tanımlanmış. Yılın diğer yarısı olan kış mevsimi ise Kasım Günleri olarak isimlendirilmiş. Hızır sözcüğünün, telaffuz değişimi göstermiş olan Hıdır sözcüğünden geldiği belirtiliyor. Hıdır ise Arapçada “yeşillenmek” anlamına geliyor.

5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece kutlanan Hıdrellez, ölümsüzlük suyu içtiğine, bastığı toprağa bereket ve bolluk getirdiğine inanılan iyi yürekli Hızır isimli gencin, İlyas Peygamber ile bir gül ağacı gölgesinde buluştuğu gece olarak kabul ediliyor. Bu gecenin tüm bereketiyle, bolluğuyla ve talihiyle yeni yılı başlattığına inanılıyor.

Hazırlıklar ve Kutlamalar

İnanışa göre Hıdrellez gecesi Hızır’ın geçtiği yerlere talih ve bereket getirecektir. Herkesin umudunu bağladığı bu gece için hazırlıklar çok önceden başlıyor. Bayram hazırlıklarını andıran süreçte Hızır’ı karşılamak için evler temizleniyor, kıyafetler özenle seçiliyor, yemekler hazırlanıyor.

Hıdırellez’e derdini anlatmak isteyenler bahçe duvarlarına dileklerini resmediyor, gül fidanlarının dibine bereket için bozuk para gömüyor. Hıdrellez günü ise daima su kenarında, yeşil, ağaçlık alanda yapılan piknikler, danslar ve eğlenceli kutlamalarla bir arada geçiriliyor.

Yakılan ateşin üzerinden sağlık, bereket getirecek, umut dolu dilekler dilenerek 3 kere atlanması ise bu günün en özel anlarından biri.. Ateşin tüm kötülükleri geçmişte bırakacağı, yeni ve şanslı bir başlangıç sağlayacağına inanılıyor.

Club Marvy’de Hıdırellez Kutlamasıyla Yaza Umut Dolu Bir Başlangıç Yap

Hayat kutlanacak anlarla dolu… Keyifli zamanlar yaratmak, güzel olanın peşinden gitmek ve doğanın kucağında, onunla birlikte umutları yeşertmek için bu yıl Hıdırellez’i kutlamak istersen, işte sana fırsat!

İzmir, Özdere’de muhteşem bir konumda seni bekleyen Club Marvy, her yıl olduğu gibi bu yıl da renkli bir programla, dopdolu bir Hıdrellez kutlamasına ev sahipliği yapıyor. Hıdırellez, baharın gelişini, doğanın uyanışını, bolluk ve bereketi müjdeliyor. Club Marvy’de de bu özel gün, güneşin doğuşundan batışına kadar geçen sürede, doğanın büyüleyici renkleri, özel lezzetler ve dilekler eşliğinde, umutla kutlanıyor.

Sanatın iyileştirici ve birleştirici etkisi ile kalbinize dokunacak olan Atelier Marvy ise ruhu besleyen, sanata ve tarihe tanıklık eden, yerel ritüellerle iç içe bir tatil deneyimlemeniz için birçok sanatçının sergi ve atölyelerine ev sahipliği yapıyor.

Hıdırellez’i ritüellerle, atölye ve sergilerle doyasıya yaşamak istersen 5-9 Mayıs tarihleri arasında Club Marvy’de yerini ayırtmak için tıkla!

Club Marvy 2021 Hıdırellez Programı*

5 Mayıs, Çarşamba

Yunus Karma ile Hıdırellez Çiçek Atölyesi

Dance Factory ile House Dance Dersi (Mar Fitness Beach)

Restorative Yoga (Mar Fitness Beach)

Restorative Yoga (Mar Fitness Beach)

6 Mayıs, Perşembe

Hıdırellez Ritüeli – Gün Doğumu ile Buluşma ve Dileklerin Denize Bırakılması (İskele Meyhane)

Özel Hıdırellez Menüsü ile Kahvaltı

Nordic Walking  (Resepsiyonda Buluşma)

Morning Flow Yoga (Infinity Yoga Area)

Şemsa Denizsel’in Kumsal Menüsü ile Öğle Yemeği (Yetişkinlere Özel)

Antigravity Yoga (Mar Fitness Beach)

Dance Factory ile HIP HOP (Mar Fitness Beach)

Yin Yoga (Mar Fitness Beach)

Değirmen Çiftliği’nin Organik Ürünleri ve Şemsa Denizsel’in Yorumuyla Akşam Yemeği (Değirmen)


7-9 Mayıs Yeşilmişik Karma Sergi

Sanatçılar: Alper Aydın, Bedri Baykam, Ahmet Duru, Ali Elmacı, Eda Gecikmez, Horasan Cengiz, Özer Günnur Özsoy, Camilla Rochas, Ali Şentürk, Nejat Sati, Canan Şenol, Murat Tosyalı, Su Yücel, Aylin Zaptçıoğlu

* Program tarihinde, güncel genelgeler doğrultusunda etkinlik içerikleri ve saatleri değişebilir.

Yorumlar