Günümüzde modern şehir hayatının karmaşası, iş stresi, kalabalık, gürültü ve diğer pek çok etken nedeniyle yorucu günler geçiriyoruz. Çoğu zaman fiziksel, ruhsal ve zihinsel olarak rahatlayıp, günlük yaşamın stresini ve yorgunluğunu üstümüzden atabileceğimiz yeni alanlar ve hobi arayışları içerisinde buluyoruz kendimizi. Aslında bu noktada farklı bir tatil deneyimi ile tanışmak hiç de fena olmazdı değil mi? Hayatınızda yapacağınız minik bir değişikliğin zaman içerisinde tüm psikolojinizi olumlu yönde etkileyecek sonuçlarına şahit olmak isterseniz, zihinsel bir terapi yöntemi olan yoga programlarına başlamanız en isabetli seçim olacak!

Yemyeşil bir doğada, size sadece sessizliğin eşlik edeceği Yoga Festivali’nde, zihninizi ve bedeninizi uyum içinde çalıştıracağınız bir evrenle tanışıp, huzur ve zindeliği bir arada yaşamaya hazırsanız, vakit kaybetmeden değişime ortak olun. Çünkü bu; bir yaşam biçimi, terapi, içsel bir yolculuk… Nasıl tanımlamak isterseniz öyle tanımlayın ama inanın yogayı hayatınıza dahil ettikten sonra çok şey değişecek! Neler mi?

Daha Sakin Bir Hayat

Binlerce yıllık geçmişe sahip olan yoganın en temel amacı rahatlatmak, aklı ve bedeni güçlendirmek. Yoga; zihinsel dalgalanmaları dindirip stresi hafifletiyor, sinirleri yatıştırıyor ve öfkeyi kontrol altına almaya yardımcı oluyor. Yoga duruşlarında yavaşça verilen nefesler, yüz kaslarınızı gevşetirken hücrelerinizi rahatlatıyor, vücudunuzdaki gerilimi uzaklaştırıyor. İlk deneyiminizde bile düşüncelerinizin durgunlaştığını hissedebilirsiniz. Kısacası beyin fonksiyonlarını düzene sokarak, olumsuz duyguların zarar verici etkileri üzerinde önemli bir rol oynuyor. Belki bu süreçte farkında bile olmayacaksınız ama düzenli olarak yapacağınız yoga sayesinde, eskisine oranla daha sakin ve sinirlerine kolayca hükmedebilen biri olduğunuzu çevrenizden sık sık duyacağınızdan şüpheniz olmasın.

Yoga, zihinsel dalgalanmaları ve içsel çatışmalarınızı dindirip stresinizi hafifletmeyi sağlar.

Ve Daha Sağlıklı…

Pek çok farklı pozisyon ve duruş şekli sayesinde yoganın bir diğer faydası da vücudunuzun esnekliğini artırırken size daha sağlıklı bir yaşam sunuyor oluşu. Bazı zor egzersizler ile eklem yerlerini geliştirip, kas ve bağ dokusuna esneklik kazandıran bir meditasyon yöntemi olarak da dikkat çekiyor.

Düzenli olarak yapılan yoga özellikle diz eklemleri ve kol kemiklerini güçlendirip, kalsiyum tutumuna yardımcı oluyor. Farklı şekillerden oluşan duruş pozisyonlarında önemli olan temel nokta ise doğru nefes alış tekniğinin uygulanması. Doğru nefes alıp vermek kalp atışlarını düzene sokarken tüm vücut fonksiyonlarını düzenliyor. Nefes kontrolünü sağlamasının yanı sıra eskiye oranla daha kaliteli ve rahat bir şekilde nefes alıp vermenize de yardımcı oluyor. Sinir sisteminde yarattığı gevşemeler sayesinde panik atak, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıkları atlatmayı destekleyici nitelikte olduğu biliniyor.

Yoga aynı zamanda kas ve bağ dokusuna esneklik kazandıran bir meditasyon yöntemi.

Daha Mutlu ve Daha Pozitif

Bu madde aslında farklı deneyimlerin çoğu için geçerli gibi görünebilir ama yoganın bir adım önde olmasının sebebi, hayatınıza belli bir uyum ve denge katıyor olması. Yoga sayesinde zamanla hayattan daha fazla zevk almaya başlayıp, çevrenizden beklentilerinizi en aza indirirsiniz; çünkü mutluluğun ve huzurun dışarıda değil içinizde olduğunu keşfedersiniz. Bu da hem küçük meseleleri büyütmek yerine yok saymanızı hem de en olumsuz olaylarda bile mutlu olacak bir sebep bulmanızı sağlıyor. Çünkü aslında başımıza gelen her şeyi zihnimizdeki olumlu olumsuz yargılarla kendimiz çağırıyoruz. Yoga sayesinde nefes alış verişlerimizi düzenleyip, doğru düşünme ve doğru yaşama öğütlerini hayatımıza katarak doğruya ve güzele odaklanabiliriz.

Zihin meditasyonu olarak da tanımlanan yoga, karşınıza çıkan zorluklarla daha kolay başa çıkabilme konusunda kendinize olan güveninizi de artırıyor. Yoga bir öğreti ve size kendinizi tanıtıp aslında düşündüğünüzden daha güçlü biri olduğunuzu gösteriyor. Zihninizin nasıl çalıştığını ve başarabileceklerinizin sınırsızlığını fark ettiğinizde daha cesur adımlar atabilirsiniz.

Bedensel ve ruhsal rahatlamayı sağlayıp zihninizi boşaltmaya yardımcı olur.

Yaşam Kalitenizi Artırır

Şöyle bir çevremize baktığımızda sürekli söylenen, şikayet eden ve en ufak meseleden bile sorun yaratan kişiler olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Yoga felsefesinin amaçlarından biri de empati kurmayı sağlayarak, olaylara çok yönlü bakabilmemize yardımcı olması. Yoga birçok insanın dışarıya kendini tamamen kapatıp içeriye yönelerek kendini, isteklerini, hayatını, amacını sorgulamasını sağlıyor. Bu yönüyle insanın kendini keşfetmesini sağlayan en önemli yolculuklardan birini gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

Diğer yandan bedensel ve ruhsal rahatlamayı sağlayıp zihninizi boşaltmaya yardımcı olduğu için uyku sıkıntısı çekenlere de ilaç gibi geliyor. Daha kısa sürede uykuya dalıp kaliteli uyku düzenine sahip olmanızı sağlayan yoga, her yaştan insanın uygulayabildiği az sayıdaki aktivitelerden biri.

Hayatınıza belli bir uyum ve denge katar.

Yorumlar