Erzurum'da gezilecek yerler Erzurum'da kayak

Erzurum’da ne yenir, nereler gezilir? Erzurum’un tarihi yerleri nelerdir? Erzurum’da kayak sezonu ne zaman başlıyor? Zengin tarihi, kültürü ve doğal güzellikleri ile öne çıkan, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın sayılı kış turizmi merkezlerinden biri olan Erzurum’da gezilecek yerler listeni oluşturmak ve dolu dolu bir Erzurum seyahatine çıkacak olmak seni heyecanlandırıyorsa doğru yerdesin. Okumaya devam et… Daha yazıyı bitirmeden Erzurum Otelleri’nde yerini ayırtmak isteyeceğine eminim!

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Erzurum, bölgenin en büyük ili ve Türkiye’nin en kalabalık 29. şehri olarak biliniyor. Şehrin kuzeyde bir bölümü Karadeniz Bölgesi sınırlarına yer alıyor. Denizden yaklaşık 1900 m yükseklikle ve Palandöken Dağı’nın eteklerinde kurulan şehir, tarihin ilk dönemlerinden bu yana farklı uygarlıkları ağırlamış. Önemli ticaret yollarından biri olan İpek Yolu’nun Erzurum’dan geçiyor olması ve şehrin verimli ovaları da Erzurum’un Anadolu’nun ilk yerleşim yerlerinden biri olmasında önemli rol oynamış. Tarım ve hayvancılığın önemli bir geçim kaynağı olarak görüldüğü şehirde bir diğer önemli değer de kesinlikle kış turizmi. Doğal güzellikleri, tarihi ve kültürel değerleri ile yılın her dönemi turist çekme potansiyeline sahip olan Erzurum’da kış turizmi uzun yıllardır canlı.

Erzurum'da gezilecek yerler Çifte Minareli Medrese

Çevresi dağlarla çevrili olan ve Türkiye’nin en yüksek şehirlerinden biri olan Erzurum, gerçekten soğuk bir iklime sahip… Kış ayları çok soğuk ve karlı, yaz ayları ise çok sıcak ve kurak geçen Erzurum’un iklimi sert kara iklimi olarak tanımlanabilir. Bu yüzden şehri gezmeye geleceğin dönemin hava koşullarına önceden bakarak bavuluna ihtiyaç duyabileceğin kıyafetleri koymayı ihmal etme. Erzurum’da ortalama olarak yılın 70 günü kar yerde kalıyormuş. Kuzey tarafında Rize ve Artvin illeri ile komşu olan Erzurum; kuzeydoğuda Ardahan, batıda Bayburt ve Erzincan, doğuda Kars, Ağrı ve güneyde ise Bingöl ve Muş şehirleri ile komşu.

Şehrin iklim ve hava koşulları göz önünde bulundurulduğunda Erzurum’a gitmek için en iyi zamanın doğanın yeşillenmeye başladığı ilkbahar ayları ve kayak turizminin tüm canlılığı ile yaşandığı kış ayları olduğu söylenebilir. Zengin tarihi miraslar, doğal güzellikler, dağ ve kış sporları, kaplıcalar, birbirinden nefis yöresel yemekler ve çok daha fazlası Erzurum’da seni bekliyor. Şehre gitmenin en pratik ve ekonomik yolu ise tabii ki hava yolunu kullanmak… Erzurum Havalimanı’na gitmek için hızlıca Erzurum uçak bileti almayı ve Erzurum Otelleri’nde yerini önceden ayırtmayı unutma.

Erzurum'da gezilecek yerler Tarihi Öznü Karaz Köprüsü

Erzurum’un Tarihi

Anadolu’nun ilk yerleşim yerlerinden Erzurum, tarih boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış bir şehir. Erzurum’da tarih sahnesine çıkmış uygarlıklar arasında Urartular, Kimmerler, İskitler, Medler, Parftlar, Persler, Romalılar, Sasaniler, Araplar, Selçuklular, Bizanslılar, Moğollar, İlhanlılar, Safeviler, Osmanlılar ve Türkiye Cumhuriyeti bulunuyor. Günümüzde bir açık hava müzesini andıran bu şehirde hala birçok medeniyetin izlerini görmek mümkün… Yapılan arkeolojik çalışmalar Erzurum tarihinin Yontma Taş Devri’ne kadar uzandığını gösteriyor.

Osmanlılar, 1517 senesinde Erzurum’un yönetimini kendine bağladı ve 1923 senesinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna kadar bölgede hakimiyet gösterdi. Yıllar içinde İranlılar ve Ruslar tarafından işgal edilen şehir, 1918 senesinde düşman işgalinden kurtarıldı ve 12 Mart 1918 Erzurum’un düşman işgalinden kurtuluş tarihi olarak ilan edildi. Milli Mücadele’nin dönüm noktası olarak kabul edilen Erzurum Kongresi, 23 Temmuz 1919 tarihinde toplandı. Mustafa Kemal Atatürk yönetiminde toplanan kongrede, tarihimiz açısından önem taşıyan kararlar alındı. Cumhuriyet döneminde il olan Erzurum, zamanla Doğa Anadolu Bölgesi’nin en gelişmiş şehirlerinden biri haline geldi. 2 Eylül 1993 tarihinde “büyükşehir” ilan edilen Erzurum’da 2008 senesinde yeni ilçeler kuruldu.

Erzurum'da gezilecek yerler Tarihi Ermeni kilisesi

Erzurum Adı Nereden Geliyor?

Bugün Erzurum olarak bildiğimiz şehrin bilinen ilk adı, Doğu Roma İmparatoru II. Theodosius’a gönderme yapan Theodosiopolis. Ermeniler ise şehrin olduğu bölgeyi Karin olarak anıyordu. Araplar tarafından Kalikala olarak anılan şehir için 11. yüzyıl sonrası Erzen adı kullanıldı ve Selçuklular tarafından basılan paralarda şehrin adı Erz-i Rûm olarak yazıldı. Zamanla Arz-ı Rûm olarak ifade edilmeye başlanan isim sonunda günümüzdeki halini aldı ve Erzurum oldu.

Erzurum'da gezilecek yerler Uzundere Tortum Şelalesi

Erzurum’da Kış Turizmi

Erzurum kayak turizmi ile oldukça revaçta… 2011 senesinde Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na ev sahipliği yapmasının ardından tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başaran şehir, Türkiye kayak merkezleri sıralamasında başı çekiyor. Sen de kış sporlarına meraklı olanlardansan Erzurum Palandöken Otelleri’nde yerini ayırtmalı ve kış aylarının tadını kayak macerası ile çıkarmalısın. Erzurum’un en popüler kayak adresi Palandöken Kayak Merkezi olsa da şehirde başka alternatifler de mevcut. İşte Erzurum’da kış tatili için gidebileceğin kayak merkezleri:

1. Palandöken Kayak Merkezi

Hınıs Boğazı ya da Erzurum Boğazı olarak bilinen Palandöken Kayak Merkezi, Palandöken Dağı’nın Başköy mevkiinde yer alıyor. Türkiye’nin en iyi kayak merkezlerinden biri olan bu kayak merkezi, yurt dışından gelen turistler tarafından da tercih ediliyor. Palandöken’deki kar kalitesi ve kayak merkezindeki pistlerin uzunluğu kayak yapmayı sevenler tarafından beğeniliyor. Palandöken Kayak Merkezi yılın 5 ayı boyunca kayak yapmaya imkan tanıyor.

Uluslararası Kayak Federasyonu tarafından tescillenmiş iki kayak pistine sahip olan Palandöken Kayak Merkezi, zaman zaman uluslararası yarışmalara ev sahipliği yapıyor. Burada alp kayağı yapabilir, snowboard macerasına ortak olabilir ya da yamaç paraşütü gibi dağcılık faaliyetlerine katılabilirsin.

Erzurum'da gezilecek yerler Palandöken Dağı Kayak Erzurum kış turizmi

2. Konaklı Kayak Merkezi

Erzurum’da kış turizminin yoğun olduğu yerlerden biri de Konaklı Kayak Merkezi. Burada uluslararası yarışmalara uygun kulelerden kayakla atlama sporu da yapılıyor. Konaklı Kayak Merkezi, Erzurum şehir merkezine 17 km mesafede yer alıyor. 3185 m ve 2200 m arasında kayak yapma imkanı sunan merkez, tüm düzeydeki kayakçıları ağırlayabilir.

3. Kandilli Kayak Merkezi

2011 senesinde Erzurum’da düzenlenen Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’nda biatlon ve kayaklı koşu müsabakalarına ev sahipliği yapmış olan Kandilli Kayak Merkezi, kış turizmi açısından Erzurum’un önemli noktalarından biri. Şehir merkezine 36 km mesafede yer alan tesis, çok amaçlı bir alan olarak yılın 12 ayı ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

4. Erzurum’da Kışa Dair Başka Neler Var?

Palandöken Kayak Merkezi’nin kuzeyinde Kiremitliktepe’de yer alan Atlama Kuleleri ve Dünya Üniversiteler Kış Oyunları için 2010 yılında inşa edilmiş olan Curling Arena Erzurum da şehrin kış turizmi konusunda öne çıkan yerlerinden. Ayrıca Erzurum’da buz hokeyi salonları ve buz pateni pisti de yer alıyor.

Erzurum'da gezilecek yerler Erzurum'da kış turizmi Palandöken kayak

Erzurum’da Gezilecek Tarihi Yerler

1. Erzurum Kalesi

Tarihi yaklaşık 2500 yıl öncesine, yani o dönemde bölgeye hakim olan Urartular’a dayanan Erzurum Kalesi, günümüze kadar ulaşmış bölümleri ile şehrin önemli simgelerinden biri. Erzurum’da gezilecek yerlerin başında gelen Erzurum Kalesi’nin bugünkü iç kalesinin yapımı ise 415 senesinde gerçekleşti. Bizans İmparatoru Theodosius, şehrin güvenliğini sağlamak amacı ile bu alanı inşa ettirdi. İç kalede muhafız askerler ve dış kale sınırları içinde ise halkın yaşadığı alanlar yer alıyordu.

Osmanlı İmparatorluğu zamanında Erzurum Kalesi’ne Kırklar Türbesi, Ebu İshak-ı Kâzerûnî Türbesi ve Ali Ağa Çeşmesi eklendi. 16. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman tarafından yenilenen kale, 19. yüzyılda da II. Mahmut tarafından onarıldı. Günümüzde dış kale surları büyük ölçüde yıkılmış durumda. Tarih boyunca uzun yıllar varlığını sürdürmüş olan Erzurum’un farklı yerlerinde de Hasankale Kalesi, Oltu Kalesi ve İspir Kalesi gibi çok sayıda kale bulunuyor.

Erzurum'da gezilecek yerler Erzurum Kalesi

2. Erzurum Saat Kulesi

Erzurum’un simgelerinden biri haline gelmiş diğer bir yapı da Erzurum Saat Kulesi. Tepsi Minare ve Kesik Kule isimleriyle de anılan kule, ilk olarak Erzurum Kalesi içinde yaptırılan kale mescidinin minaresi olarak inşa edildi. Sonraki dönemde yaşanan işgaller neticesinde bu minare gözetleme kulesi olarak kullanılmaya başladı. 19. yüzyıla gelindiğindeyse kuleye saat ve çan yerleştirildi ve yapı günümüzdeki halini aldı. Erzurum Saat Kulesi, Anadolu’da en erken yapılmış Türk İslam yapılarından biri olarak öne çıkıyor. Şehrin pek çok noktasına hakim bir konumda olan Erzurum Saat Kulesi’nde bulunan saatin 1877 senesinde Londra’da yapıldığı ve İngilizler tarafından hediye edildiği biliniyor.

Erzurum'da gezilecek yerler Erzurum Saat Kulesi

3. Üç Kümbetler

12. yüzyıl ve 14. yüzyıl tarihleri arasında inşa edildikleri düşünülen Üç Kümbetler, Erzurum’un gizli tarihi hazinelerinden biri. Anadolu’nun en güzel anıt mezar örneklerinden olan kümbetlerden en büyüğü Emir Saltuk’a ait. Diğer kümbetlerin ise kimlere ait olduğu bilinmiyor. Kesme taşlar ile yapılmış olan Emir Saltuk Kümbeti’nin giriş kapısının üstünde geometrik bezemeler ile yapılmış çiçek ve hayvan figürleri var. Bu üç kümbetin yanında yer alan kare şeklindeki yapının ne olduğu tam bilinmese de onunda bir kümbet olduğu ya da mescit olarak kullanıldığı tahmin ediliyor. Görülmeye değer yapılar olan Üç Kümbetler’in 1956 senesinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onarıldığı biliniyor.

Erzurum'da gezilecek yerler Üç Kümbetler

4. Çifte Minareli Medrese

Yapımına 1253 senesinde başlanan ve 1291 senesinde tamamlanan Çifte Minareli Medrese, Selçuklu mimarisinin güzel örneklerinden biri olarak Erzurum’da görülecek yerlerin başında geliyor. Erzurum Ulu Camii’nin yanında yer alan medrese, Erzurum Kalesi ve Saat Kulesi ile karşı karşıya. Anadolu Selçuklu Sultanı I. Alaeddin Keykubad’ın kızı Hüdâvent Hatun tarafından yaptırıldığı için Hatuniye Medresesi adıyla da bilinen yapı, mimarisi ile her yıl hem yerli hem yabancı turistleri etkilemeyi başarıyor. Selçuklu taş süslemeleri ile estetik bir güzelliğe sahip olan Çifte Minareli Medrese, Anadolu’nun en büyük sanat şaheserlerinden biri olarak görülüyor. Medresenin 4. Murad döneminde bir süre Tophane olarak ve sonrasında da Kışla olarak kullanıldığı biliniyor. Günümüzde müze ve sergi salonu olarak ziyaret edilebiliyor.

Erzurum'da gezilecek yerler Çifte Minareli Medrese

5. Abdurrahman Gazi Hazretleri Türbesi

Palandöken Dağı’nın eteklerinde yer alan Abdurrahman Gazi Türbesi, Erzurum Valisi Yusuf Ziya Paşa’nın eşi Ayşe Hanım tarafından 1796 senesinde yaptırılmış. Abdurrahman Gazi Camii de türbenin hemen yanında yer alıyor. Türbenin giriş kapısında Hattat Salim tarafından yazılmış bir hitabe yer alıyor. Abdurrahman Gazi Hazretleri’nin makamı, türbe içinde 4,85 m boyu ile dikkat çekiyor. Zaman içinde türbenin çevresi ağaçlandırıldı ve bu alan mesire yeri haline getirildi.

Erzurum'da gezilecek yerler Abdurrahman Gazi Türbesi

6. Rüstem Paşa Kervansarayı (Taşhan)

1561 tarihinde Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamı Rüstem Paşa tarafından yaptırılmış olan Rüstem Paşa Kervansarayı, “Tarihi Taşhan” ya da “Rüstem Paşa Bedesteni” olarak da adlandırılıyor. 1965 senesinde onarılan yapı, Osmanlı mimarisini yansıtan güzel bir örnek. İki katlı bir yapı olan kervansaray, tarihte olduğu gibi günümüzde de şehirdeki ticarete yön veriyor. Eskisi gibi han özelliği kalmamış olsa da Erzurum’da alışveriş yapmak istiyorsan Taşhan Çarşısı’na mutlaka uğraman gerektiğini unutma. Çarşının nostaljik yapısını mutlaka görmeli ve Erzurum’un yöresel ürünlerinden kendin ve sevdiklerin için almalısın. Çarşıda Oltu taşından yapılmış tespih, yüzük, takı ve çeşitli ürünler bulabilirsin.

Erzurum'da gezilecek yerler Rüstem Paşa Kervansarayı Taşhan

7. Erzurum Tabyaları

1877-1878 yıllarında gerçekleşen Osmanlı – Rus Savaşı sırasında Erzurum’u korumak ve savunmak için yapılmış olan askeri Erzurum Tabyaları, ilk olarak 18. yüzyılda Osmanlı – İran arasındaki savaş arasında yapıldı. Görüşün geniş olması için şehrin çevresindeki yüksek tepelere inşa edilmiş olan bu stratejik yapılardan toplamda 22 tane inşa edildiği biliniyor. Tabya içlerinde karargah binaları, eğitim sahaları, askeri barınaklar, pusu odaları ve yemekhaneler yer alıyor. Tabii ki tabyaların konumlarına göre büyüklükleri de değişebiliyor.

Erzurum Tabyaları’nın en önemlileri Aziziye Tabyası ve Mecidiye Tabyası olarak öne çıkıyor. Tamamı taştan inşa edilen tabyaların üstleri kalın bir toprak tabası ile örtülürmüş. Bu tabyalar, savaş sırasında Rusların ilerleyişini durdurmak konusunda kritik bir yere sahip olmuş. Diğer tabyalar arasında Palandöken Tabyaları, Kiremitlik Tabyaları, Ahali Tabya, Gez Tabya, Toparlak Tabya, Ağzıaçık Tabya, Sivişli Tabya, Büyük Höyük Tabyası, Küçük Höyük Tabyası, Uzunahmet Tabya, İlave Tabya, Dolangez Tabya, Çobandede Tabyası, Tafta( Şahappaşa) Tabya ve Karagöbek Tabyası sayılabilir.

Erzurum'da gezilecek yerler Erzurum Tabyaları Aziziye Tabyası

8. Nene Hatun Tarihi Milli Parkı

Aziziye Tabyaları’nın ve Mecidiye Tabyası’nın bulunduğu alanı kapsayan Tarihi Nene Hatun Milli Parkı’nı ziyaret ettiğin zaman, 1877 – 1878 yılları arasında gerçekleşen Osmanlı – Rus Savaşı sırasında şehrin korunmasını sağlayan bu tabyaları, Aziziye Anıtı’nı ve Nene Hatun’un kabrini ziyaret edebilirsin.

“Nene Hatun kimdir?” sorusu aklına gelenler için yazalım; kendisi savaş sırasında Aziziye Tabyasında gösterdiği kahramanlık sayesinde bir cesaret simgesi haline gelmiş olan kahraman bir Türk kadını. Bu güçlü ve özel karakteri anmak için de milli parka adı verilmiş. Tabyaların, anıtın ve kabrin olduğu bu alan 2009 senesinde milli park statüsünü kazanmış.

Erzurum'da gezilecek yerler Nene Hatun Şehitlik

9. Lala Mustafa Paşa Camii

Erzurum’un Yakutiye mevkiinde yer alan Lala Mustafa Paşa Camii, Erzurum’da bulunan ilk Osmanlı camisi olarak dikkat çekiyor. 1562 senesinde Kanuni Sultan Süleyman’ın komutanı Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan caminin mimarisi Mimar Sinan’a ait.

Erzurum'da gezilecek yerler Lala Mustafa Paşa Camii

10. Erzurum Ulu Camii

Anadolu’daki en önemli mimari eserlerden biri olan Erzurum Ulu Camii,  aynı zamanda Erzurum’un en eski ve en büyük camisi olarak da öne çıkıyor. Yakutiye ilçesinde yer alan cami, Çifte Minareli Medrese’nin yakınında bulunuyor. Atabey Camii adıyla da bilinen Erzurum Ulu Camii, Saltukoğullarından Nasirüddin Muhammed tarafından 1179 senesinde yaptırıldı. İlk yapılan camiden günümüze özgün hali ile ulaşabilen tek kısım kıble duvarı. Kalan alanlar zaman zaman yenilendi ve değişime uğradı. Erzurum Ulu Camii, Saltuklular’dan kalan az sayıda camiden biri olduğu için de ayrıca önemli bir eser olarak görülüyor.

11. Öşvank Kilisesi

Erzurum’un Uzundere mevkiinde yer alan Öşvank Kilisesi, girişinde bulunan kitabeye göre 963 – 973 yılları arasında 3. Adernese’nin oğlu Magistras Bağrat tarafından yaptırıldı. Kabartmalı figürleri ve renkli taş bezemeleri ile öne çıkan kilise, günümüze ulaşana kadar bazı onarımlardan geçti. Erzurum’da gezilecek yerlerden biri olan bu kilisenin içindeki bölümler arasında hamam, yatakhane, mutfak, kütüphane ve rahip evleri sayılabilir.

Erzurum'da gezilecek yerler Öşvank Kilisesi

12. Çoban Dede Köprüsü

Aras Nehri üzerinde yer alan tarihi köprü Çoban Dede Köprüsü, Erzurum’un Köprüköy ilçesinde yer alıyor. 13. yüzyılın sonlarında yapılmış olan bu tarihi köprü, döneminin en önemli yapılarından biriydi. 7 tane kemer gözüne sahip olarak inşa edilen köprü zamanla hasar gördü ve geriye köprünün 130 m boyunca uzanan 6 gözlü kısmı kaldı. Çoban Dede köprüsü, günümüzde koruma altına alınmış ve bu sebeple de kullanıma kapatılmış durumda.

Erzurum'da gezilecek yerler Çoban Dede Köprüsü

Erzurum’da Görülecek Doğal Güzellikler

1. Narman Peri Bacaları

“Kırmızı periler diyarı” olarak anılan ve 2012 senesinde UNESCO Türkiye Milli Komitesi tarafından Dünya Geçici Miras Listesi’ne alınmış olan Narman Peri Bacaları, Erzurum’un doğal güzellikleri arasında öne çıkıyor. Erzurum’un peri bacaları, Amerika’nın Arizona, Kolorado Vadisi’nde yer alan Büyük Kanyon ile benzerlik gösteriyor. Bu yönüyle de dikkat çeken peri bacalarını turizme kazandırmak için çalışmalar yapılıyor. Erzurum’da gezilecek yerler listene burayı mutlaka eklemelisin. Buradaki doğa şekillerine ve peri bacalarının rengine hayran olacaksın.

Erzurum'da gezilecek yerler Narman Peri Bacaları kırmızı periler diyarı

2. Narman Beş Göller

Farklı büyüklüklere sahip 5 gölden oluşan Narman Beş Göller, Erzurum’un keşfedilmesi gereken doğal güzellikleri arasında yer alıyor. Otlutepe Yaylası’na 2 km uzaklıkta bulunan göllerin çevresinde keyifli doğa yürüyüşleri yapabilirsin. Bu çevrede kamp yapmak da mümkün. Narman Beş Göller çevresini gezmek için en ideal zamanın yaz ayları olduğunu söyleyebiliriz.

3. Tortum Şelalesi ve Tortum Gölü

Erzurum’un doğa harikalarından Tortum Şelalesi, Tortum Çayı üzerinde oluşmuş olan Tortum Gölü’nün sonunda bulunuyor. Görenleri kendine hayran bırakan Tortum Şelalesi, 48 m yükseklikten dökülüyor ve 22 m genişliği ile güzel bir manzara sunuyor. Bu alanda şelaleyi izleyebileceğin bir balkon ve piknik alanları var. Yalnız bahar aylarında daha da coşkun akacak şelaleyi bu balkondan izlerken ıslanmamak için dikkatli olmalısın.

Erzurum’un Uzundere ilçesinde yer alan ve Türkiye’nin en büyük heyelan set gölü olan Tortum Gölü’nü izleme şansı sunan cam seyir terası, 200 m yüksekliğe sahip. Bu özelliği ile Tortum Gölü Cam Seyir Terası, Türkiye’nin en yüksek cam seyir terası olarak dikkat çekiyor.

Erzurum'da gezilecek yerler tortum gölü

4. İspir Yedigöller

Kaçkar Dağları’ndaki saklı cennet olarak anılan İspir Yedigöller, ortalama 4 bin rakımda bulunuyor. Muhteşem bir doğa harikası olan Yedigöller, zirvede olma heyecanını ve göllerin eşsiz manzarasını bir arada sunuyor. İspir Yedigöller, turkuaz rengi volkanik göllere ev sahipliği yapıyor. Bu alanda farklı büyüklüklere sahip 11 tane göl bulunuyor. Ayrıca burada yazın bile erimemiş karlar görülebiliyor. Dağcılık ve kamp için ideal alanlar sunan İspir Yedigöller’e günübirlik doğa yürüyüşü için de gelebilir, gökyüzüne komşu olan bu güzelliği doya doya yaşayabilirsin.

Erzurum'da gezilecek yerler İspir Yedigöller

5. Zökün Gölü ve Yüzen Adalar

Zökün Gölü, Erzurum’un Tortum ilçesinde yer alıyor. Göl üzerinde doğal olarak oluşmuş 6 adet yüzen ada bulunuyor ve bu adalar oldukça güzel bir manzara oluşturuyor. Çimlerle kaplı bu toprak alanların hareket ediyor olması oldukça fazla dikkat çekiyor ve Tortum’un yüzen adaları zaman içinde Erzurum’da turizm açısından daha da önemli bir yere sahip olacağa benziyor.

6. Erzurum Gökkuşağı Tepeleri

Erzurum’un Oltu ilçesinde yer alan rengarenk Gökkuşağı Tepeleri gerçekten doğanın büyüleyici güzelliklerinden biri. Çin sınırlarında bulunan Gökkuşağı Dağları’nın benzeri olan tepelerin oluşumunun 4,5 milyon yıl öncesine uzandığı düşünülüyor. Jeoturizm açısından oldukça önemli olan Gökkuşağı Tepeleri’ni daha fazla kişinin görebilmesi için burası bir jeopark olarak öne çıkarılıyor. Yolun Erzurum’dan geçerse sen de ülkemizdeki bu güzelliği mutlaka görmelisin.

Erzurum'da gezilecek yerler Oltu Gökkuşağı Tepeleri

7. Hınıs Kanyonu

Erzurum’un bozulmamış bir doğal güzelliği olarak öne çıkan Hınıs Kanyonu, 7 km uzunluğa sahip. Tekne tipi kanyon özelliği gösteren bu kanyonun içinden Hınıs Çayı geçiyor. Suyun yükseldiği dönemlerde Erzurum’da rafting yapmak isteyenler buraya geliyor. Dağcılık ve kanyoning gibi doğa sporlarından hoşlanan ziyaretçiler için burası harika bir ortam sunuyor. Kanyonda, Muş Beylerinden Alaeddin Bey tarafından 1734 senesinde inşa ettirilmiş olan Hınıs Ulu Camii (Dere Camii) de yer alıyor.

8. Çoruh Nehri ve Vadisi

Türkiye ve Gürcistan’dan geçen Çoruh Nehri, kaynağını Mescid Dağı’ndan alıyor. Erzurum’un İspir ilçesinden geçen Çoruh Nehri, Artvin’in en büyük akarsuyu olarak biliniyor. 376 km uzunluğa sahip Çoruh Nehri’nin Erzurum’dan geçen kısmı 260 km boyunca uzanıyor. Çoruh Havzası’nın içinde Artvin, Gümüşhane, Erzurum, Kars ve Erzincan şehirlerinin toprakları bulunuyor. Dünyanın en hızlı akan nehirlerinden biri olan Çoruh, dar ve derin bir yatağa sahip. Çoruh Vadisi’nde doğanın güzelliklerine şahit olabilir, Çoruh Nehri’nde rafting ve kano gibi aktivitelere dahil olabilirsin.

9. Balıklı Köyü

Erzurum’un Uzundere ilçesine bağlı olan Balıklı Köyü, şehrin görülmesi gereken yerlerinden biri… Tortum Gölü kıyısında yer alan ve ziyaretçilerine muhteşem manzaralar sunan bu köyde her yıl Balıklı Köyü Göl Festivali ve Karakucak Güreşleri düzenleniyor. Ziyaretini bu döneme denk getirirsen renkli ve eğlenceli anlar yaşayabilirsin.

Erzurum'da gezilecek yerler Tortum Gölü

Erzurum’un Mesire Alanları

Erzurum’da doğa ile iç içe olabileceğin bir geziye çıkmak ya da sevdiklerinle beraber güzel bir piknik yapmak istersen aşağıdaki mesire alanlarından birine gidebilir ve keyifle zaman geçirebilirsin.

 • Erzurum Palandöken Kent Ormanı Piknik Alanı
 • Dumlu Piknik Alanı
 • Abdurrahman Gazi Piknik Alanı
 • 15 Temmuz Milli İrade Piknik Alanı
 • Tekederesi (Gölet) Piknik Alanı
 • Ak Özdemir Piknik Alanı
 • Özdemir Dinlenme Tesisleri ve Piknik Alanı
 • Erzurum Büyükşehir Belediyesi Olimpiyat Parkı Sosyal Tesisleri
 • Erzurum Büyükşehir Belediyesi Boğaz Mevkii Mesire ve Piknik Alanı
 • Atatürk Üniversitesi Mesire ve Piknik Alanı

Erzurum'da gezilecek yerler Erzurum mesire alanları

Erzurum Müzeleri

1. Yakutiye Medresesi Türk İslam Eserleri ve Etnografya Müzesi

1310 senesinde, Hoca Yakut Gazani tarafından Gazan Han ve Bolugan Hatun adına yaptırılan Yakutiye Medresesi, Erzurum’un merkezinde ve Lala Paşa Camisi’nin yanında yer alıyor. Büyük motifli süslemeleri ve mimarisi ile Erzurum’un gösterişli yapılarından biri olan Yakutiye Medresesi,  Anadolu’daki kapalı avlulu medreselerin en büyüğü olarak biliniyor. Bu değerli mimari eser günümüzde Türk İslam Eserleri ve Etnografya Müzesi olarak hizmet veriyor.

29 Ekim 1994 tarihinde kapılarını ziyaretçilere açan Yakutiye Medresesi Türk İslam Eserleri ve Etnografya Müzesi, Erzurum yöresine ait etnografik eserlere ev sahipliği yapıyor. Müzede sergilenen yöresel kıyafetler, takılar, Erzurum yöresindeki halkın yaşamını anlatan halı, kilim ve tartı gibi eşyalar ile el yazmaları, Selçuklu Dönemi’ne ait eserler, Oltu taşı tespihler ve sikkeler gibi eserler tam 11 bölüme yayılıyor. Erzurum’da gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında bu müzenin mutlaka yer alması gerekiyor.

Erzurum'da gezilecek yerler Yakutiye Medresesi Türk İslam Eserleri ve Etnografya Müzesi

2. Atatürk Evi Müzesi

Atatürk Evi Müzesi olarak ziyaret edilen konak, 19. yüzyılın bitmesine yakın Erzurumlu bir zengin tarafından yaptırılmış bir evdi. Milli Mücadele döneminde Mustafa Kemal ve kongre heyetini ağırlamış olan bu konak tarihin bir dönemine tanıklık etmiş oldu. 9 Temmuz – 29 Ağustos 1919 tarihleri arasında Erzurum Kongresi için yapılan çalışmaların büyük bölümü bu konakta gerçekleştirildi. Konak 1984 senesinde Kültür Bakanlığı’na devredildi ve Atatürk Evi Müzesi olarak halka kazandırıldı.

Erzurum'da gezilecek yerler Atatürk Evi Müzesi

3. Erzurum Resim Heykel Müzesi ve Galerisi

Erzurum Kongresinin toplandığı ilk bina olan 23 Temmuz Erzurum Kongre Binası içinde yer alan Erzurum Resim Heykel Müzesi ve Galerisi, Erzurum müzeleri arasında öne çıkıyor. Binanın 1864 senesinde 1864’de Mıgırdiç Sanasaryan tarafından yaptırıldığı ve okul olarak hizmet verdiği biliniyor. 1924 senesinde bir yangın yaşayan bina, 1926 senesinde başka bir okul olarak tekrar hayata döndü. Güzel Sanatlar Lisesi olarak da hizmet verdi.

1960 yılına gelindiğinde Atatürk ve Erzurum Kongresi Müzesi olarak ziyarete açılan kongre binası, 2011 – 2013 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildi. Şimdilerde Kongre Binası, Atatürk Resim Heykel Müzesi ve Galerisi Müdürlüğü olan binada küçük bir Sanat ve Edebiyat Kütüphanesi yer alıyor.

Erzurum’da Termal Turizm

Erzurum kaplıcaları her yıl şehre gelen termal turizme düşkün ziyaretçileri mutlu etmeyi başarıyor. Şehirde büyüklü küçüklü çok sayıda termal imkan bulunuyor. Özellikle Pasinler ve Aziziye ilçelerinde Erzurum termal otelleri yer alıyor. Köprüköy’de çamur havzaları da bulunuyor. Erzurum’da termal kaplıca tatili için gidebileceğin yerleri aşağıda görebilirsin.

 • Pasinler Kaplıcası
 • Ilıca Kaplıcaları
 • Köprüköy Kaplıcaları (Deli Çermik Kaplıcası)
 • Akdağ Kaplıcaları
 • Olur Kaplıcası
 • Hızırilyas Kaplıcası

Erzurum'da gezilecek yerler Erzurum termal turizm Erzurum kaplıcaları

Erzurum’un Hanları ve Hamamları

Tarihi yapıları ile her daim göz doldurmuş bir şehir olan Erzurum’un hanları ve hamamları ilgini çekiyorsa Erzurum’da gezilecek yerler listene aşağıdaki duraklardan bazılarını ekleyebilirsin.

 • Cennetzade Hanı
 • Gümrük Hanı
 • Hacılar Hanı
 • Komesli Han
 • Hacıbekir Kervansarayı
 • Karasu Han
 • Dikyar Hanı
 • Kırkçeşme Hamamı
 • Murat Paşa Hamamı
 • Şeyhler Hamamı
 • Tahta Hamamı
 • Lala Mustafa Paşa Hamamı
 • Erzurum Hamamı
 • Çifte Göbek Hamamı
 • Hanım Hamamı
 • Saray Hamamı
 • Boyahane Hamamı
 • Ziya Paşa Hamamı

Erzurum'da gezilecek yerler Erzurum han ve hamamları

Erzurum Camileri

Erzurum’un tarihi camileri arasında öne çıkanları aşağıdaki gibi sırlayabiliriz:

 • Lala Mustafa Paşa Camii
 • Erzurum Ulu Camii (Atabey Camii)
 • İbrahim Paşa Camii
 • Erzurum Pervizoğlu Camii
 • Derviş Ağa Camii
 • Boyahane Camii
 • Ayazpaşa Camii
 • Gürcü Kapı (Aliağa) Camii
 • Erzurum Bakırcı Camii
 • Caferiye Camii
 • Narmanlı Camii
 • Kasım Paşa Camii
 • Taş Cami (Haho Kilisesi)

Erzurum'da gezilecek yerler Tarihi Erzurum camileri

Erzurum’da Festival ve Şenlikler

 • Uluslararası Emrah Özbey Buz Tırmanış Festivali, Uzundere (Şubat)
 • Cağ Kebap Festivali (Nisan)
 • Âşık Sümmani Şenlikleri, Narman (Haziran)
 • Erzurum Balık Ekmek Şenliği ve Su Şenlikleri, Tortum (Haziran)
 • Aziziye Tabyaları Spor Şenlikleri (Haziran)
 • Akdağ Kültür ve Sanat Festivali, Olur (Temmuz)
 • Geleneksel Tortum Şenlikleri (Temmuz)
 • Şenkaya Kültür ve Sanat Etkinlikleri Festivali, Şenkaya (Temmuz)
 • Oltu Kültür ve Sanat Şenlikleri (Temmuz)
 • Çermik Festivali (Temmuz)
 • Geleneksel Balıklıgöl Festivali ve Karakucak Güreşleri Şenlikleri, Pazaryolu (Eylül)
 • Armutlu Festivali, Uzundere (Eylül)
 • İspir Panayırı, İspir (Eylül)
 • Cumhuriyet Uzundere Karakucak Güreşleri, Uzundere (Ekim)
 • Erzurum Winterfest, Palandöken (Aralık)

Erzurum'da gezilecek yerler Erzurum cağ kebabı

Erzurum’da Ne Yenir?

Erzurum mutfağı oldukça lezzetli… Çorbaları, kebabı, tatlısı ve çok daha fazlası ile muhteşem bir sofra kurmaya imkan tanıyan Erzurum yemekleri, adeta şehrin zengin tarihini ve burada yaşamış medeniyetlerin izlerini yansıtıyor. Erzurum mutfağının baş tacı tabii ki Cağ Kebabı! Terbiye edilerek 1 gün boyunca dinlendirilmiş koyun ve kuzu etlerinin tadı, odun ateşinde pişince çok daha güzelleşiyor. Yanına közlenmiş biber ve acılı ezme de eklersen muhteşem bir lezzet şöleni seni bekliyor demektir. Civil peynir, küflü çivil peynir (göğermiş peynir), İspir fasulyesi, Erzurum döneri, Erzurum mantısı hıngel, kadayıf dolması, pekmezli baklava ve aşotu çorbası da Erzurum lezzetleri arasında öne çıkıyor.

Erzurum’un yöresel ürünlerinden de mutlaka almalı hatta bu yöresel lezzetlerin dayanıklı olanlarından yanına alarak evine getirmelisin. Erzurum’un yöresel tatları; aşotu, üvez, çiriş, ışgın, tarhın, Acem ekmeği, tandır ekmeği, Çarık fasulye (Löbiye), çaşır, elma kurusu (kak), erişte, kavurma, kete, bal, çeçil peynir, kerti peynir, Pasinler patatesi, İspir kuru kaymak, Hınıs fasulyesi, kızılcık pestili, köme, kuru dut, dut pestili ve peynir helvası olarak sıralanabilir. Ayrıca Erzurum’da kıtlama çay içme keyfini de yaşayabilirsin.

Erzurum'da gezilecek yerler Erzurum'da ne yenir Erzurum mutfağı kadayıf dolması

Erzurum’dan Ne Alınır?

Erzurum’dan sevdiklerin ve kendin için farklı hediyelikler almak istersen Oltu taşından yapılmış ürünleri inceleyebilirsin. Güzel bir işçilik ile hazırlanan Oltu taşı tespihler ve ağızlıklar gerçekten dikkat çekici. Erzurum’da alışveriş yapılacak yerler arasında Rüstem Paşa Kervansarayı öne çıkıyor. Erzurum’un yöresel kıyafeti ehram (ihram) ince eğrilmiş koyun yünü ile özenle hazırlanıyor. Bu da hoş bir hediye olabilir.

Erzurum’da bakırcılık sanatı ve dericilik de kendini gösteriyor. Bakır hediyelik eşyalar ve deriden yapılmış ürünler hediyelik olarak tercih edilebilir. Bakırcılar Çarşısı’nda çeşitli ürünler bulabilirsin. Bunlar dışında Erzurum dönüşü eve götürmek için Hınıs fasulyesi, İspir kuru fasulyesi, dut ve kızılcık pestili gibi yöresel lezzetlerden alabilirsin. Kahvaltılarını şenlendirmek için Erzurum’dan Karnavas Dut pekmezi ve küflü çeçil peyniri almayı da ihmal etme.

Erzurum'da gezilecek yerler Erzurum'dan ne alınır Oltu taşı tesbih

Erzurum Hakkında

Tarih sahnesinde önemli bir yere sahip olan Erzurum, Anadolu’nun ilk yerleşim yerlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Topraklarında farklı medeniyetleri ağırlamış olan şehirde tarihin derinliğini ve kültürün zenginliğini hissetmek mümkün. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra son yıllarda Türkiye’de kış turizminin önemli adreslerinden olan Erzurum, her mevsim başka güzellikler sunan bir şehir.

Erzurum nüfusu 2018 yılına ait resmi verilere göre Erzurum nüfusunun 767.848 kişi olduğu görülüyor. 2019 yılı nüfus bilgilerinin ise 2020 yılı başında açıklanması bekleniyor. Tahmini verilere göre Erzurum nüfusu 2019 senesinde 767.150 kişiye düşebilir. 2018 yılı verileri dikkate alındığında;

 • 848 kişi olan Erzurum nüfusunun bir önceki yıla göre 7.372 kişi ile %0,97 değerinde arttığı görülüyor.
 • Erzurum nüfusunun 413 kişi ile %50,06’sı kadın ve 383.435kişi ile %49,94’ü erkek.
 • Erzurum’un yüz ölçümü 355 km2 ve Erzurum nüfus yoğunluğuna bakıldığında şehirde kilometrekare başına 30 insan düşüyor.

Erzurum'da gezilecek yerler Eski Erzurum Evleri

Erzurum’un İlçeleri

Erzurum’un 20 ilçesi bulunuyor. Erzurum’un en kalabalık ilçesi Yakutiye ve en az nüfusa sahip olan ilçesi ise Pazaryolu. Merak edenler için Erzurum’un plaka kodunun 25 olduğunu da söyleyelim. Erzurum’un ilçelerini alfabetik sıra ile aşağıda görebilirsin.

 • Aşkale
 • Aziziye
 • Çat
 • Hınıs
 • Horosan
 • İspir
 • Karaçoban
 • Karayazı
 • Köprüköy
 • Narman
 • Oltu
 • Olur
 • Palandöken
 • Pasinler
 • Pazaryolu
 • Şenkaya
 • Tekman
 • Tortum
 • Uzundere
 • Yakutiye

Erzurum'da gezilecek yerler Çifte Minareli Medrese gece

Çağla Açıkgöz Köhserli

Yorumlar