Erzurum Otelleri
-
2 yetişkin, 0 gece
Aramayı değiştir
Sonuçları filtrele
13 / 13
Filtreler ile aradığınız özelliklere sahip otelleri görüntüleyin

Erzurum Otelleri

Sırala

Erzurum

Doğu Anadolu Bölgesi'nin en gelişmiş şehirlerinin başında gelen Erzurum tarihi dokusu, Anadolu insanının konukseverliği ve onlarca kültüre ev sahipliği yapmış tarihi ile konuklarını ağırlıyor. Son yılların gözde kayak merkezlerinden biri haline gelerek de turizm açısından dikkat çekiyor.

Erzurum Kalesi

Bizanslılar tarafından yaptırıldığı düşünülen Erzurum Kalesi, iç kale ve dış kale olarak iki bölümden oluşuyor. Yüksekliği yaklaşık iki bin metre olarak bilinen Erzurum Kalesi, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. 11. yy'da Türklerin egemen olduğu kalenin iç kale kısmında Saltukoğulları'na ait mescit ve Tepsi Minare yer alıyor.

Palandöken Kayak Merkezi

Türkiye'nin en karlı ve soğuk şehirleri arasında yer alan Erzurum, son yıllarda gözde kayak merkezlerinden biri haline gelmiş olan Palandöken Kayak Merkezi'ne ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık olarak 3185 metre olan Palandöken Dağları, Türkiye'nin en yüksek noktalarından biri… Palandöken Kayak Merkezi'nde kayak zamanı ekim sonlarına doğru başlıyor ve mayıs ayına kadar devam ediyor. Otuz bin kişilik kapasitesi bulunan kayak merkezi, yirmi iki adet geniş piste sahip. Uluslararası Üniversiteler Arası Kış Olimpiyatları'na ev sahipliği yapan Palandöken Kayak Merkezi, bu sayede adını dünya çapında duyurmayı başarmış durumda.

Tortum Şelalesi

Heyelan sonucu vadideki bir dağın, çayın önünü kapatmasıyla oluşan Tortum Şelalesi, Erzurum merkezine yaklaşık olarak 100 km mesafede yer alıyor. Sadece Türkiye için değil dünya için de büyük bir doğal zenginlik olan Tortum Şelalesi, Türkiye'nin birinci, dünyanın ise üçüncü yüksek şelalesi olarak biliniyor. İlkbaharda artarak akan sular dev kazanı meydana getirmiş. Dev kazanın olduğu kısımdaki sular insana adeta huzur veriyor. Şelalenin aktığı alanda yer alan piknik alanında sevdiklerinizle birlikte keyifli anlar geçirebilirsiniz.

Pasinler Kaplıcası

Erzurum'un termal merkezi Pasinler Kaplıcası sağlık turizmi açısından önem taşıyor.

Mağaralar

Elmalı Çam Mağarası ve Yıldızkaya Köyü Mağarası ilginç yapılarıyla dikkat çekiyor.

Kuleler ve Kaleler

Saat Kulesi, Erzurum Kalesi, Pasinler Kalesi (Hasankale), İspir Kalesi, Oltu Kalesi ve Narman Samikale kentte görülebilecek yapılar arasında.

Müzeler

Atatürk Evi Müzesi ve Arkeoloji Müzesi şehrin iki önemli müzesi…

Camiler ve Kiliseler

Cami ve kilise açısından oldukça zengin olan şehirde; Ulu Cami (Atabek Camii), Lala Mustafa Paşa Camii, Murat Paşa Camii, Gürcü Kapısı (Ali Ağa) Camii, Caferiye Camii, Boyahane Camii, Narmanlı Camii, İbrahim Paşa Camii, Şeyhler Camii, Gümrük (Hacı Derviş) Camii, Derviş Ağa Camii, Pervizoğlu Camii, Cennetzade Cami, Kurşunlu (Fevziye-Şeyhülislam) Camii, Ayas Paşa Camii, Gürcü Mehmet Paşa Camii, Kasım Paşa Camii, Esat Paşa Camii, Kemhan Camii, Köse Ömer Ağa Camii, Arslan Paşa Camii, Kale Mescidi, Üç Kümbetler, Penek Köyü Kilisesi (Kalesi), Meryem Ana Kilisesi (Bağbaşı Kilisesi) görülebilir.

Alışveriş Keyfi

Oltu taşı işçiliği ile çok meşhur olan kentte, oltu taşından yapılan tespihler, ağızlıklar ve çeşitli takılar alışveriş listenizde ilk sırayı alacak. Bunun yanı sıra sevdiklerinize akide şekeri ve limonlu şekerlerden de alabilirsiniz. Çay içmeyi seviyorsanız bu şekerleri çayın yanında tüketebilirsiniz.

Damak Zevki

Erzurum mutfağı oldukça zengin tatlarla bezenmiş ve lezzetli yemekleri içinde barındırıyor. Kültürel ve tarihi birikimi mutfağına da yansıtan Erzurum'da ilk akla gelen Cağ Kebabı oluyor. Sadece yerlilerin değil yabancı turistlerin de ilgisini çeken bu lezzet, kuzu etinden yapılarak şiş üzerinde lavaş ekmeği ile servis ediliyor. Geleneksel tatlara düşkün olanlar için tam bir cennet olan Erzurum'un diğer enfes lezzetleri arasında; su böreği, ekşili dolma, kesme çorbası, ayran aşı (yayla çorbası) çiriş, şalgam dolması, yumurta pilavı, kadayıf dolması bulunuyor.

Faydalı Bilgiler

Kış aylarında kayak mevsimi açılan Erzurum'da kayak yapmadan dönmeyin!