Uzay; bilinmezlikle, sırlarla ve muhteşem güzelliklerle dolu… Hakkında her gün yeni şeyler öğrendiğimiz uzay, seni de heyecanlandırıyorsa doğru yerdesin. Amatör veya profesyonel şekilde uzay gözlemi yapabileceğin destinasyonları senin için sıraladık.

İşte keyifle gökyüzünün büyüsüne kapılabileceğin yerler:

Mauna Kea, Hawaii, ABD

 

Hawaii Adaları’nda bulunan bir yanardağ olan Mauna Kea; deniz seviyesinden yaklaşık 4.2 kilometre (13,796 feet) yüksekliğiyle dünyanın en yüksek zirvelerinden biri. Bu yükseklik, atmosferin daha ince olduğu bir noktada yer almayı sağlıyor ve bu da astronomik gözlemler için ideal bir ortam yaratıyor. Bu bölgede birçok ulusal gözlemevi bulunuyor. Genelde profesyonel bilim insanlarının kullandığı gözlemevleri, belirli tarihler aralığında amatör uzay gözlemcilerinin de kullanımına açılıyor. Bulunduğu bölgenin atmosferindeki nem oranının düşük olması da Mauna Kea’da gözlem yapmanın avantajlarından biri. Yerleşim yerlerinden uzak olması da gökyüzünü daha net görebilme imkanı sağlıyor ve amatör gözlemciler için Mauna Kea’yı kaçırılmayacak bir fırsat haline getiriyor. Sen de belirli tarihlerde düzenlenen etkinlikleri takip ederek gök cisimlerinin hareketlerini izleyip unutulmayacak anlar yaşayabilirsin.

Atacama Çölü, Şili

Atacama Çölü, Şili‘nin kuzeyinde bulunan dünyanın en kurak çöllerinden biri ve çok düşük nem seviyelerine sahip. Bu düşük nem, atmosferin stabil olmasını ve astronomik gözlemler için ideal bir ortam oluşmasını sağlıyor. Atacama Çölü aynı zamanda ışık kirliliğinin en düşük olduğu bölgelerden biri. Çölde neredeyse hiç yerleşim yeri veya şehir ışığı bulunmuyor ve bu da gökyüzünün son derece açık ve net görünmesini sağlıyor. Uzay gözlemi için ne kadar yüksek, o kadar iyi!  Ve bu bölge oldukça yüksek bir yer. Ayrıca Atacama Çölü’nde rüzgar yok denecek kadar az ve bu durum ekipmanların sabit durması ve sağlıklı çalışabilmesi için önemli bir avantaj.

Pic du Midi, Fransa

Sıradaki destinasyonumuz Fransa’dan. Pic du Midi, NASA bilim adamlarının Apollo görevlerine hazırlık amacıyla Ay yüzeyinin fotoğraflarını çekmeleri için tercih ettikleri bir bölge. Bu bölgeye La Mongie’den teleferikle bulutların üzerinden geçerek ulaşabilirsin. Yine rakım yüksekliği, ışık kirliliğinden arınmış olması ve hava koşulları ile Pic du Midi; uzay gözlemi için ideal bölgelerden. Pic du Midi’deki bazı teleskoplar ve gözlemevi tesisleri, turistlerin ziyaretine de açık. Böylece profesyonel ekipmanların olmadan da gözlem yapabilirsin. Konaklama için de burada bolca seçenek var. Yakında bulunan Fransız milli parkı olan Pyrénées Ulusal Parkı, yıldızların altında unutulmaz bir uyku için birçok imkan sunuyor.

Cherry Springs State Park, ABD

Cherry Springs State Park, ABD’nin Pensilvanya eyaletinde yer alan bir gökyüzü gözlem alanı. Bu park, düşük ışık kirliliği seviyeleriyle tanınıyor ve astronomi meraklıları için mükemmel bir ortam oluşturuyor. Cherry Springs Park’ta yılın belirli dönemlerinde uzay meraklıları için astronomi dersleri de veriliyor. Önemli astronomik olayların olduğu dönemlerde bu parkta etkinlikler ve festivaller düzenleniyor. Ayrıca bölgede astronomi meraklılarının rahatça konaklayabilmesi için kamp alanları da mevcut. Bu alanlarda diğer uzay meraklılarıyla tanışıp keyifli vakit geçirebilirsin.

Yorumlar