Sonbahar tatili için gidilecek en güzel yurt dışı turlar 29 Ekim Barselona

Gideceğin yer neresi olursa olsun sonbahar ayları kesinlikle seyahat etmek için harika zamanlar… Yollar daha boş, deniz ılınmış, akşamları hafif hafif üşüten ama tatlı bir rüzgar var… Yaz ayları kadar olmasa da zaman zaman kendini gösteren güneş, doğanın muhteşem renkleri, ucuzlayan fiyatlar, sakinlik ve huzur da cabası. 29 Ekim tatilini de hafta sonu ile birleştirebilirsen mesela ekim ayında unutulmaz bir sonbahar tatili yapabilirsin!

Sonbahar ayları her zaman hüzünlü zamanlar olarak anılsa da ben pek öyle düşünmüyorum. Bu dönemin hüzünle beraber başka hatırlattıkları da var. Yaprakların dökülmesi bana sadece bir bitişi hatırlatmıyor örneğin. Sonbahar demek yenilenip tazelenmeye doğru uzanan bir hazırlık yolculuğu, bir dönüşüm süreci demek… Öyleyse bu güzel zamanı dünyanın bambaşka yerlerinde farklı kültürler ile tanışıp yepyeni deneyimler yaşayacağımız seyahatlerle taçlandırmak hiç fena olmaz değil mi?

Sonbahar tatili için gidilecek en güzel yurt dışı turlar 29 Ekim Paris Turu

Bazı şehirler var ki sonbaharın renkleri ve ruhu ile buluştuğunda çok başka bir güzelliğe bürünüyor. Yaz bitip sıcaklıklar düşerken şehirlerdeki kalabalıklar da biraz olsun azalıyor ve bu da şehrin büyüsüne kapılmayı kolaylaştırıyor. Bu yıl 29 Ekim resmi tatili salı gününe denk geliyor. Cumhuriyet Bayramı resmi tatilinin 1,5 gün olduğunu düşünürsek 28 Ekim’de de yarım gün çalışıyoruz. Bu dönemi hafta sonu ile birlikte değerlendirip 29 Ekim turları arasından seçim yapmaya ve güzel bir tura katılmaya ne dersin? Cevabın evet ise bu yazı senin için gelsin. Ekim ayında gidilecek en güzel 10 yurt dışı tur!

1. Barselona Turu

3 gece, 4 gün sürecek bir eğlenceye ne dersin? 29 Ekim’de Barselona Turu ile renkli ve keşif dolu günler geçirebilirsin. Dünyanın en yaratıcı mimarlarından biri olan Gaudi, bu topraklara öyle bir ruh vermiş ki günümüzde bile etkileyiciliğini koruyor. Sadece Gaudi’nin eserlerini görmek için bile Barselona’ya gidilebilir.

Barselona Turu’nun ilk gününde şehirde panoramik bir gezi yapılıyor. Bu gezi boyunca Endülüs Arenası, Montjuic Tepesi, Barselona Limanı, Kristof Kolomb Heykeli, La Sagrada Familia Bazilikası, İspanya ve Katalunya Meydanı, Gaudi’nin evleri (Casa Batllo ve Casa Mila), La Rambla ve Port Olimpic gibi Barselona’da gezilecek yerleri görebilirsin.

Barselona’da geçireceğin 3 gün içinde Katalunya’nın en iyi korunmuş Orta Çağ şehirlerinden olan ve UNESCO’nun dünya mirası listesinde yer alan Girona’da keyifli bir gezintiye çıkabilirsin. Dilden dile yayılan Game of Thrones (Taht Oyunları) dizisinin burada çekildiğini de söylemeden geçmeyeyim. Ayrıca dilersen Park Güell, El Born ve Gotik Mahalle Gezisi ile Barselona tatiline renk katabilir, Flamenco & Gipsy Gecesi’ne katılarak büyüleyici bir deneyim yaşayabilirsin.

Sonbahar tatili için gidilecek en güzel yurt dışı turlar 29 Ekim Barselona Turu La Sagrada Familia

2. Kuzey Almanya Turu

Peki, 29 Ekim tatilini hafta sonu ile birleştirip Kuzey Almaya Turu yapmaya ne dersin? Berlin, Hamburg, Hannover, Leipzig… 5 gece, 6 gün sürecek bu turda pek çok yer görebilir ve yepyeni deneyimler yaşayabilirsin. Johann Sebastian Bach ve Felix Mendelssohn’un şehri olarak bilinen Leipzig, Almanya’da gezilecek yerler arasında öne çıkıyor. Festivaller ile renklenen Leipzig’de gezilecek yerler de oldukça güzel. Otobüs ile yapılacak şehir turunda Bradenburg Kapısı, ünlü cadde Kurfürstendamm, büyük bir parka sahip olan Tiergarten, Berlin Olimpiyat Stadyumu, Schöneberg ve Charlottenburg gibi Berlin’de gezilecek yerleri görebilirsin. Şehri farklı bir açıdan görmek için Spree Nehri’nde tekne turu yapabilirsin.

Berlin yakınlarında yer alan saraylar şehri Potsdam’da Sanssouci Sarayı ve bahçesi ile Schloss Cecilienhof Sarayı ziyaret edilebilir. Schloss Cecilienhof bahçelerinin UNESCO koruması altında olduğunu söylersek belki daha fazla görmek isteyebilirsin. Rathaus Kulesi, Reeperbahn Caddesi ve Hamburg Tren garı gibi Hamburg’da gezilecek yerleri gördükten sonra Almanya’nın en büyük limanına sahip bu şehri tekne ile keşfe çıkabilirsin. Bu arada farklı bölgeleri görmek için ekstra olarak Lübeck, Schwerin Turu’na katılmak iyi olur. Turun son günlerinde Hannover’da gezilecek yerlere uğrayıp Bremen Turu’na çıkabilir ve Leipzig turu ardından eve dönüş yollarına koyulabilirsin.

Sonbahar tatili için gidilecek en güzel yurt dışı turlar 29 Ekim Kuzey Almanya Turu Leipzig

3. Bavyera ve Alsas Turu

Almanya’nın popüler turistik noktalarından olan Bavyera Eyaleti’nin başkenti Münih, tarihi ve turistik yerleri ile öne çıkan Stuttgart, Fransa’nın en güzel şehirlerinden Strazburg, İsviçre’nin mutlaka görülmesi gereken şehirlerinden Basel… Yani anlayacağın 4 gece, 5 gün sürecek Bavyera ve Alsas Turu’nda seni birbirinden güzel manzaralar bekliyor! Marienplatz, yeni belediye binası Neues Rathaus ve Old Town olarak da bilinen eski belediye binası Altes Rathaus gibi Münih’te gezilecek yerler; Neckar Nehri, Porsche Müzesi ve Mercedes Benz Müzesi gibi Stuttgart’ta gezilecek yerler; doğa ile tarihin iç içe geçtiği Heidelberg bölgesi ve Heidelberg Kalesi ile tur daha ilk günlerinde hareketli bir şekilde başlıyor.

Sonraki günlerde Baden Baden, Strazburg Notre Dame Katedrali, Arnavut kaldırımlı sokakları ve sevimli evleri ile dikkat çeken Petite France, Alsas Loren bölgesinin bütün güzelliklerini sunan Colmar, 2000 yıllık tarihi ve Fransa’nın en güzel köyleri listesinde oluşu ile öne çıkan Riquewihr gibi birbirinden güzel yerleri gezip görme şansın olacak ve unutulmaz anılar ile geri döneceksin. Ne dersin, harika değil mi?

Sonbahar tatili için gidilecek en güzel yurt dışı turlar 29 Ekim Bavyera Alsas Turu

4. Roma ve Floransa Turu

Sonbaharın romantik havasını Roma ve Floransa sokaklarında yaşamak için 29 Ekim tatilini değerlendirebilirsin. 4 gece, 5 gün sürecek Roma ve Floransa Turu’nda seni muhteşem deneyimler bekliyor. İlk gün gezmeye Kolezyum, Venedik Meydanı, İspanyol Merdivenleri ve Aşk Çeşmesi gibi Roma’da gezilecek yerlerden başlayacaksın. Aşk Çeşmesi’nde dilek dilemeyi ihmal etme! Roma Şaheserleri ve Vatikan Gezisi’ne mutlaka katıl ve Navona Meydanı, Dört Nehir Çeşmesi, Neptün Çeşmesi, Roma tapınaklarının en iyilerinden Portunus Tapınağı (Fortuna Tapınağı), Veneto Caddesi, Barberini Meydanı gibi önemli noktaları gez. Aziz Petrus Bazilikası, Sistina Şapeli, Vatikan Müzeleri ve Kutsal Melek Kalesi gibi Vatikan’da gezilecek yerler oldukça etkileyici.

Vezüv Yanardağı’nın eteklerinde uzanan ve dünyanın en ünlü arkeolojik alanlarından biri olan Pompei’yi ve İtalya’nın görülmeye değer şehirlerinden Napoli’yi mutlaka ziyaret etmelisin. İtalya’nın en güzel ve en turistik şehirlerinden Floransa’da gezilecek yerleri gezerken sanatın bir şehri nasıl da güzelleştirdiğine şahit olabilirsin. Toskana Bölgesi’ni görmeden olmaz! Siena, San Gimignano ve Pisa tur boyunca seveceğin rotalardan olabilir. Mucizeler Meydanı’nda meşhur Pisa Kulesi ile nasıl bir fotoğraf çekeceğini şimdiden düşünmeye başla.

Sonbahar tatili için gidilecek en güzel yurt dışı turlar 29 Ekim Roma Floransa Turu İspanyol Merdivenleri

5. Büyük Balkanlar Turu

Balkanlar’da gezilecek yerler arasında öne çıkan şehirleri ziyaret edeceğin ve her anı dolu dolu geçecek bir tura hazır mısın? Sırbistan’da Belgrad, Bosna Hersek’te Saraybosna ve Mostar, Yunanistan’da Selanik ve Kavala, Arnavutluk’ta Tiran, Kuzey Makedonya’da Manastır ve Ohri, Karadağ’da Kotor, Podgorica ve Budva, Hırvatistan’da Dubrovnik şehirlerini gezip görebileceğin Büyük Balkanlar Turu’na katılarak 29 Ekim tatilini ve yıllık iznini bağladığın güzel ve uzun bir tatile çıkabilirsin.

Selanik’te gezilecek yerler olan Beyaz Kule, Atatürk’ün Evi ve Döner Kule’yi gördükten sonra Makedonya’nın sevilen şehirlerinden Manastır’da gezilecek yerleri ziyaret edebilirsin. Yöresel yemekleri tadıp yerel müzikler ile eğlenme imkanı bulacağın Makedon Gecesi’ne mutlaka katılmalısın. Arnavutluk’un başkenti Tiran’da gezilecek yerler ve Karadağ’ın başkenti Podgorica’da gezilecek yerler bölgenin tarihini ve kültürünü yansıtıyor. Kuzey Makedonya’da Bizans mimarisinin izlerini taşıyan Aziz Naum Manastırı civarlarında güzel manzaralar seni bekliyor.

Karadağ’ın Adriyatik kıyısındaki küçük bir adacık olan Aman Sveti Stefan’da fotoğraf molası sırasında çevreyi dikkatle incele. Burada birbirinden güzel manzaraları fotoğraflama fırsatı bulacaksın.  Ardından Budva ve Kotor’da gezilecek yerleri görebilirsin. Yoğun geçen gün Dubrovnik’te gezilecek yerleri gezdikten sonra sonlanıyor. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Mostar Köprüsü’nü görmek, Belgrad’da gezilecek yerlerde dolaşmanın tadını çıkarmak, Üsküp ve Sofya sokaklarını arşınlamak çok heyecan verici. Hayatının bir döneminde buraları mutlaka ziyaret etmelisin.

Sonbahar tatili için gidilecek en güzel yurt dışı turlar 29 Ekim Büyük Balkanlar Turu Ohrid

6. Berlin Turu

Eğlence, lezzet, sanat, tarih… Berlin’de her şey var! 29 Ekim tatilini 3 gece, 4 gün sürecek Berlin Turu ile değerlendirmek oldukça keyifli olabilir. Dünyanın benzersiz şehirlerinden biri olan Berlin’de gezilecek yerler oldukça fazla. Etkileyici mimarisi ile öne çıkan Berliner Dom Kilisesi, Berlin’in en ünlü caddesi Unter den Linden, erlin’ in en büyük meydanı olan Alexander Platz ve çok daha fazlası seni bekliyor. Potsdam Saraylar Şehri Gezisi’ne katılarak Sanssouci Sarayı bahçesini ve Schloss Cecilienhof’u görebilirsin.

Berlin Duvarı’nın en renkli tarafını oluşturan East Side Gallery (Doğu Yakası Galerisi) ve dünya çapında ünlü müze yapıtlarına ev sahipliği yapan Berlin Müzeler Adası şehirde gördüğünüz an etkileneceğin önemli noktalar. Ayrıca burada geçireceğin günlerde Spree Nehri’nde tekne turu yaparak Berlin’i farklı açılardan görebilirsin.

Sonbahar tatili için gidilecek en güzel yurt dışı turlar 29 Ekim Berlin Turu

7. Puglia Turu

Güney İtalya’da yer alan Puglia bölgesini keşfetmek için sonbahar dönemi ve 29 Ekim tatili iyi bir fırsat olabilir. Puglia, haritada çizme şeklinde görünen İtalya’nın tam da topuk kısmına denk geliyor. Burası kendine has dokusu ile ziyaretçilerini etkilemeyi başaran bir atmosfere sahip. Yani Puglia Turu ile güzel deneyimler yaşayacağın kesin. Adriyatik Denizi kıyısında bir liman kenti olan Bari, Puglia bölgesi içinde yer alıyor ve tur buradan başlıyor. Bari’de gezilecek yerler arasında Teatro Margarito, Lungo Maro Nazaria Sauro Liman Caddesi ve Porto Vecchio gibi yerler bulunuyor.

Puglia özerk bölgesindeki Bari metropolitan şehrinde yer alan küçük bir kasaba olan Alberobello, mutlaka görülmesi gereken bir yer. 1996’da UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak belirlenmiş olan Trulli Evleri de burada yer alıyor. Bu evler nedeniyle burası İtalya’nın en ilginç yerlerinden biri olarak görülüyor. Grotte di Castellana mağaraları ve Apulia’daki Polignano a Mare kenti de tur boyunca görüp seveceğini düşündüğüm yerlerden. Puglia bölgesinin en otantik şehirlerinden Lecce, bir dönem Osmanlı Devleti’nin elinde olan sahil kasabası Otranto ve Gallipoli Kasabası Puglia Turu sırasında görülmesi gereken noktalar. Son gün de Matera şehri sokaklarında gezmenin tadını çıkarabilirsin.

Sonbahar tatili için gidilecek en güzel yurt dışı turlar 29 Ekim Puglia Turu Bari

8. Malaga Turu

İspanya’nın en büyük beşinci şehri olan Malaga’da gezilecek yerleri görmek için kısa bir tura çıkabilirsin. 2 gece, 3 gün sürecek Malaga Turu boyunca şehrin sokaklarında uzun ve keyifli yürüyüşler yapabilir farklı bir kültürle tanışmanın tadını çıkarabilirsin. Tarihi ve kültürel değerler açısından oldukça zengin olan Malaga’da eğlence hayatı da oldukça hareketli. Ünlü ressam Pablo Picasso’nun doğum yeri olan şehirde Picasso’nun evini ziyaret edebilirsin. Malaga plajlarından denize girmenin keyfini mutlaka yaşamalısın.  Tur boyunca tapas ve paella gibi İspanyol lezzetlerini tatmayı da ihmal etme.

Sonbahar tatili için gidilecek en güzel yurt dışı turlar 29 Ekim Malaga Turu

9. Paris Turu

Hiç modası geçmeyen, her daim yeniden keşfedilmeyi bekleyen bir şehir Paris… Sonbahar tatilini 3 gece, 4 gün sürecek bir Paris Turu ile şenlendirmek gerçekten güzel olacak. İlk gün Fransa’nın başkenti Paris’te yapılacak şehir turunda ünlü Şanzelize Caddesi’ni, Tuileries Bahçesi’ni, Concorde Meydanı’nı, Zafer Takı’nı, Alexandre III Köprüsü’nü, şehrin ikonik sembolü olan Eyfel Kulesi’ni ve çok daha fazlasını görebilirsin. Paris’te gezilecek yerler oldukça çeşitli.

Paris Şaheserleri Gezisi’ne dahil olarak Eyfel Kulesi’nin ikinci katından Paris manzarasını izleyebilir Sen Nehri’nde tekne turu yapabilirsin. Ressamlar Tepesi olarak bilinen Montmartre Tepesi’ne çıkıp burada Sacre Coeur Bazilikası’nı (Adaklar Kilisesi) ziyaret edebilirsin. Benlux mağazaında alışveriş molasını da unutmamak lazım! Biraz eğlence arıyorsam Lido Kabare Şov’a katılabilirsin. Turun son gününde renkli bir sürprize ne dersin? Disneyland Paris’in renkli ve eğlenceli dünyasında geçireceğin bu unutulmaz günün ardından muhteşem anılar ile eve dönüş yolculuğu için hazırlanmaya başlayabilirsin.

Sonbahar tatili için gidilecek en güzel yurt dışı turlar 29 Ekim Paris Turu

10. Marakeş ve Kazablanka Turu

3 gece, 4 gün sürecek Marakeş ve Kazablanka Turu ile Fas’ın büyüleyici atmosferini keşfe çıkabilirsin. Dünyanın en büyük camilerinden birine ev sahipliği yapan ve adı beyaz şehir anlamına gelen Kazablanka’da gezilecek yerler de Atlas Dağları eteklerinde uzanan ve adı kırmızı şehir anlamına gelen Marakeş’te gezilecek yerler de birbirinden etkileyici olacak. Marakeş’teyken Medina sokaklarında yürüyebilir Bahia Sarayı, Koutoubia Camisi ve Koutoubia Minaresi, şehrin kapalı çarşısı Souk ve Mucizeler Avlusu olarak da bilinen Jemaa el Fnaa Meydanı gibi yerleri görebilirsin. Kazablanka şehir turunda ise Muhammed V Meydanı ve II. Hasan Camii gibi şehrin önemli noktaları ile tanışabilirsin.

Tipik Fas çadırları altında, masalsı bir yemek eşliğinde nefis bir şov izlemek için Chez Ali Gecesi’ne katılmayı unutma. Bu deneyimi mutlaka yaşamalısın. Essaouira (Süveyre) Gezisi ile farklı yerler keşfedebilirsin. Bembeyaz evleri ve maviye boyanmış kapıları ile pek çok ressama ve şaire ilham vermiş olan Medina sokaklarında gezinmek oldukça keyifli. Tur sırasında yaşayacağın farklı bir başka deneyim de 4 X 4 cipler ile Atlas Dağları Gezisi yapmak olacak. Mulay Brahim Köyü’nün gezilmesi, Tifruin ve Taddart köylerinde kısa molalar verilmesi gerçekten güzel. Yol boyunca muhteşem manzaralar görmeye ve harika fotoğraflar çekmeye hazır ol!

Sonbahar tatili için gidilecek en güzel yurt dışı turlar 29 Ekim Marakeş Kazablanka Turu

Çağla Açıkgöz Köhserli

Yorumlar