Her şehrin yerleşim düzeni, mimarisi, tarihi ve renkleri birbirinden farklı olduğu için uzun seneler içinde yaşam şartlarına göre oluşan şehir kültürleri, bazı bölgelerde rengarenk bir tabloya dönüşüyor.

İç bunaltıcı binaların arasında yaşamak sizi sıkıyorsa ve gri bir gökyüzüne değil, masmavi bir gökyüzüne bakmak istiyorsanız; dünyanın en renkli şehirleri, tatil rotanızda sıra dışı bir seçim yapmanıza yardımcı olabilir. Renkli deyince aklınıza hemen gece hayatı gelmesin! Bu şehirlerde renkli, içinizi ferahlatan cinsten binalar yer alıyor.

Arjantin’den kutuplara, dünyanın en renkli şehir ve kasabalarına doğru kısa bir tura çıkmaya ne dersiniz? İşte o rengarenk şehirler…

Buenos Aires, Arjantin

Buenos Aires’in güneydoğusunda bulunan La Boca, adeta bir açık hava müzesi… Sadece yayaların gezinebildiği küçük bir sokak olan Caminito’da kısa bir yürüyüş yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü yerel sanatçıların duvar resimleriyle bezenmiş olan sokak kendine hayran bırakıyor.

Açık hava müzesini andıran o şirin binalar.

Açık hava müzesini andıran o şirin binalar.

Procida, İtalya

Pastel tonlarındaki evlerin renklerinin yanındaki denize yansıdığını düşünün! Procida işte böyle bir yer. Capri Adası ve Ischia ile beraber Napoli çevresinde yer alan üç volkanik adanın en küçüğü ve en renklisi… Binaların renkleri ve camlarına asılmış çamaşırlarıyla ‘lüks olmasa da hayat gerçekten çok güzel’ dedirtiyor. Hatta deniz kıyısında daha da güzel…

Denizin hemen yanında yer alması ile huzur veren bir yer.

Denizin hemen yanında yer alması ile huzur veren bir yer.

Longyearbyen, Norveç

Arktik Okyanusu’nda bulunan Norveç’e bağlı Svalbard Takımadaları’na başkentlik yapan Longyearbyen, küçük bir şehir… Yılın büyük bir kısmını tamamen karlar altında geçiren bu yer, renkli evleriyle şehrin beyaz görüntüsü, çok güzel bir kontrast oluşturuyor.

Beyaz ve renklerin tezatlığı ilgi çekiyor.

Beyaz ve renklerin tezatlığı ilgi çekiyor.

Jodhpur, Hindistan

Hindistan’da dünyanın renkli şehirlerinin en üst sıralarında yer alabilecek olan ve ‘Mavi Şehir’ olarak adlandırılan Jodhpur! Kentte evlerini ilk olarak, kast sisteminde en üstte yer aldıklarını belli etmek için maviye boyayan Brahminlerden sonra diğer sakinlerinde onları taklit etmeleriyle devam eden gelenek günümüzde de sürdürülüyor.

Sokaklarında dolaşırken hayran kalacaksınız.

Sokaklarında dolaşırken hayran kalacaksınız.

Bristol, İngiltere

Bristol’ün Clifton kasabasında yer alan teraslı evler, hem canlı renkleri hem de mimarileriyle yanı başında duran modern binalara dikkat çeken bir tezatlık oluşturuyor. Eski ve yeni arasındaki uyumun çok güzel yakalandığı bu yerde seçim yapmanız gerekse siz de eski ama rengarenk evleri seçersiniz, öyle değil mi?

Eski ve yeninin inanılmaz uyumu...

Eski ve yeninin inanılmaz uyumu…

St. John’s, Kanada

Newfoundland’daki St. John’s kasabasında bitişik nizamda yer alan rengarenk evler, şehrin gözbebeği… Evlerin renk renk boyanma fikri, balıkçıların gece yorgun geldiklerinde evlerini karıştırmadan rahatlıkla bulabilmeleri için ortaya çıkmış ve hala günümüzde de bu gelenek devam ettiriliyor.

Rengarenk evleri ile şehrin en gözde kasabası...

Rengarenk evleri ile şehrin en gözde kasabası…

Balat, İstanbul

İstanbul’un gayrimüslim nüfusunun eski yerleşim yerlerinden olan Balat, 19. yüzyılda günümüzdeki halini almış. Balat evleri genel olarak üç katlı, dar ön cepheleri ve üst katlarındaki cumbaya benzer çıkıntıları sayesinde hemen fark ediliyor. Renk renk boyalı binalarıyla birçok dönem dizisi ve filmine de ev sahipliği yapan semt, eski İstanbul’u merak edenlerin muhakkak uğraması gereken bir yer.

Eski İstanbul'u yaşatan sokaklarında keyifli bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Eski İstanbul’u yaşatan sokaklarında keyifli bir gezintiye çıkabilirsiniz.

Siz de tüm renkleri yerinde keşfedebilmek için Etstur’un yurt içi ve yurt dışı turlarına göz atın!

Begüm AKKAYA

Yorumlar