Adana tatilleri şenlikli geçer. Bir yanda hemen her adımda deneyeceğiniz yeni lezzetler, diğer yanda şehrin tarihi ve kültürel yapısını keşfetmeniz için bekleyen yerlerle birlikte yoğun bir program bekler sizi. Köprüleri, cami ve külliyeleri, baraj ve gölleri, ören yerleri, parkları, plajları ve müzeleriyle oldukça zengin bir şehirle buluşmaya gidiyorsunuz. Bu yüzden giderken “Adana’dan ne alınır?” sorusunun cevabı hakkında aklınızda birkaç fikir olsun ki, temposu yüksek tatiliniz esnasında ne alacağınız aklınızda bulunsun.

Şalgam Suyu

Gelsin kebaplar, gitsin şalgam suları. Şalgam suyunun Adana için ne kadar önemli bir yeri olduğundan bahsetmemize gerek yok sanıyoruz ki. Acılı şalgam suyu dedik mi, hiç acımaz yakar geçer, acısızı ise yumuşacık bir şekilde boğazdan kayıp gider. Mora kaçan kırmızı görüntüsü ve ardından yayılan kokusuyla bir anda iştah açma özelliğine sahiptir. Adana tatiliniz boyunca defalarca içeceğiniz şalgam suyu, Adana’dan yanınızda getirebileceğiniz mükemmel bir hatıra. Aynı zamanda sevdiklerinize de hediye edebilir, onların da ağızlarının klasik bir Adana lezzetiyle şenlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

adanadan ne alinir (2)

Demir Bakır İşleri

Demircilik ve bakırcılık Adana’da oldukça gelişmiş durumda. Eski gelenekleri hala devam ettiren demirciler ve bakırcılar, hala eşsiz işler çıkartmaya devam ediyorlar. Bakır kaplar ve işlemeli demir eşyalar, Adana’dan alabileceğiniz en geleneksel eşyalar arasında.

Karatepe Kilimleri

Karatepe kilimlerini görünce “Adana’dan ne getirilir?”, sorusunu bir kenara bırakacağınızdan emin olabilirsiniz. Tamamen doğal yün ve kök boya kullanılarak yapılan kilimler, hala daha kadınların ellerinde, geleneksel yöntemlerle şekilleniyor. Üzerlerindeki klasik motiflerin ve rengarenk görüntünün yarattığı zarafet her eve yakışacak cinsten. Bütün motiflerin, işleyenin duygularına göre şekillendiği bu kilimler hem dekorasyon amaçlı olarak duvarda hem de yere serilerek kullanılabiliyor.

adanadan ne alinir (3)

Yemeni

Adana’dan klasik bir hediye getirmek istiyorsanız, kesinlikle yemenilerden almalısınız. Özellikle son yılların dizilerinde aşina olduğumuz klasik yemeniler, Adana kültürünü yansıtan en değerli eşyalardan. Mağaza ve dükkanlardan satın alabileceğiniz gibi, yol kenarında denk geleceğiniz yerel satıcılardan da alabilirsiniz. El işlemeli, özene bezene süslenmiş yemeniler, mükemmel bir hatıra olacaktır.

Mandalina ve Portakal

Adana’dan meyve alma fikri ilk başta garip gelebilir ancak buradaki mandalina ve portakalların kokusunu bir kere alan ne demek istediğimizi gayet iyi anlar. Örneğin Toros Caddesi’ne, Gazipaşa Bulvarı’na ya da biraz şehir dışındaki Reşit Ener Tesisleri’ne gidin. Akşamları her taraftan yükselen portakal çiçeği kokusuna karşı koyamayacaksınız.

adanadan ne alinir (4)

Yorumlar